ACT 2016 Track League

Track League , Manchester – Monday, 28 Nov 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

387947

Start Date:

Mon, 28th Nov 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Entry close date

Mon, 21st Nov 2016

Results

Confirmed Results

Juniors Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors Final Points Table - Results
1.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jane Hellewell Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gwenno Hughes Ynys Mon Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexander Wiseman East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Seniors Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors Final Points Table - Results
1.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Laurence Kelly Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Aaron Denver BodyTorq Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Milbourn Espresso Library Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Ryan French Finished 4th 0

9. Ryan French -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter Hailwood PBK-Santini Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U10 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Final Points Table - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Final Points Table - Results
1.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Final Points Table - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Southby East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Final Points Table - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Holmes Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans - Results
1.  Brian Byland Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kevan Evans DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Evans Finished N/A 0

3. Neil Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Oliver Johnstone Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Geoffrey Downs Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Anthony Orrell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Smith Finished N/A 0

10. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Final Points Table - Results
1.  Ruth Taylor Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jessica Crampton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Madeleine Scott Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Vikki O'Brien Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lisa Daly DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iona Sewell Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Laura Imperatori Espresso Library Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

Juniors Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
Seniors Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U10 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U12 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U14 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U16 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
Veterans Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
Regional C,
Women Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
2/3/4 Over 40's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C, None
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C, None
3/4 Juniors & Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£10.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

387947

Start Date:

Mon, 28th Nov 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Entry close date

Mon, 21st Nov 2016

Results

Confirmed Results

Juniors Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors Final Points Table - Results
1.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jane Hellewell Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gwenno Hughes Ynys Mon Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexander Wiseman East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Seniors Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors Final Points Table - Results
1.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Laurence Kelly Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Aaron Denver BodyTorq Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Milbourn Espresso Library Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Ryan French Finished 4th 0

9. Ryan French -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter Hailwood PBK-Santini Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U10 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Final Points Table - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Final Points Table - Results
1.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Final Points Table - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Southby East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Final Points Table - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Holmes Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans - Results
1.  Brian Byland Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kevan Evans DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Evans Finished N/A 0

3. Neil Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Oliver Johnstone Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Geoffrey Downs Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Anthony Orrell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Smith Finished N/A 0

10. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women Final Points Table

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Final Points Table - Results
1.  Ruth Taylor Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jessica Crampton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Madeleine Scott Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Vikki O'Brien Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lisa Daly DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iona Sewell Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Laura Imperatori Espresso Library Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

Juniors Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
Seniors Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U10 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U12 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U14 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
U16 Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
Veterans Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
Regional C,
Women Final Points Table Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 28/11/16 – 01:00
2/3/4 Over 40's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C, None
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C, None
3/4 Juniors & Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£10.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/11/16 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 28/11/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk