National Youth Circuit Championships 2016

Closed Circuit , Ilford – Sunday, 10 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

Lee Valley Youth Cycling Club is pleased to again be promoting the Youth National Championships at Redbridge Cycling Centre. Many riders will know the circuit from competing in the 2014 Nationals. There will be seperate Championships races for U16 girls, U16 boys, U14 girls and U14 boys. In support of these races there will be a non Championship race for U12 boys & girls as well.

Event Details

Event URN:

387751

Start Date:

Sun, 10th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Thu, 9th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Awen Roberts Towy Riders Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  George Southby East Bradford CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Guto Dafydd Towy Riders Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Billy Lazenby Chevin Cycles.com Trek Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Bryn Davies Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Hamish MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Evan Richards Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Owen Lightfoot The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Aaron King Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  David Hird Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
43.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
44.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
45.  Alistair Canning VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
46.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
47.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
48.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
49.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
50.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
51.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
52.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
53.  Jenson Brown Finished C 0

53. Jenson Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
54.  George Pittock Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
55.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
56.  Bill Demuth VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
57.  Samuel Berry One and All Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
58.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
59.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
60.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
61.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
62.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
63.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
64.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
65.  Malo Monpetit-Le Brun JCAYA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
66.  Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
67.  Innes Harvey Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
68.  Ritchie Selfe Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
69.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
70.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
71.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
72.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
73.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
74.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
75.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
76.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Hamish Armitt Glasgow Riderz Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Matthew Day Solent Pirates Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Sam Freeman Solent Pirates Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Zackary Hamon JCAYA Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Cameron Pilkington Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harrison Tacey Leicestershire Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Oliver Wollaston VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Max Rethman Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- James Donaldson Mossley CRT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Finucane Towy Riders Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Becky Surridge VC Londres Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Danielle Parker Cycle Specific Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Rosie Finucane Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Amy Cole Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Katherine Macleod Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Maisy Vasic Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Alana Prior Manilla GRN Cycling Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabel Ellis Team Backstedt/Hotchillee Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Emily Bridson JCAYA Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellie Park Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Poppy Wildman SF Racing Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Alderney Baker Matrix Pro Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Charlotte Dalton Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Josie Shepherd VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Alexandra Rimmer Mountain Goat Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Neve Upton North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Lucy Naylor Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Alice Standish Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Josie Kelly 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Cecilia Hime St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Connie Hayes Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Charlotte Evans Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
52.  Eva Barnet Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Sarah Seal Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Ellen Barker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anna Armstrong Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Emily Ashwood WXC World Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Elynor Backstedt Team Backstedt/Hotchillee Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Ella Barnwell Team Backstedt/Hotchillee Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nicole Clarke Birkenhead North End CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lucy Gadd Poole Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Millie Gage Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- India Gloag VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sophie Holmes Team Terminator Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lucy Horrocks Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Niamh Jones Bike Doctor Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Grace Jordan Elitevelo Kalas Sportswear CRT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alice Matravers VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Elena Smith Fossa Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Fiona Thomson Stewartry Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Fiona Turnbull Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ben Healy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  William Tidball 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Cavan Walker Acre Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Morgan Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Samuel Asker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Ben Selfe Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Jack Ford Albion Cycling Co Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
60.  Jamie Crump Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
61.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
62.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
63.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
64.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
65.  Tom Dussek SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
66.  Matthew Shaw Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
68.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
69.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
70.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
71.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
72.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
73.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
74.  Oliver Wood Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
75.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
76.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
77.  Luc Monpetit-Le Brun JCAYA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
78.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
79.  Samuel Allen Essex Roads CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
80.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
81.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
82.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
83.  Seán Purser St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
84.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
85.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
86.  Finley Newmark VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
87.  Troy Loxley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
88.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
89.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
90.  Samuel Painter Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
91.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
92.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
93.  Jack Rive JCAYA Finished A 0

93. Jack Rive - JCAYA

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
94.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
95.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
96.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
97.  Darren Rider Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
98.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
99.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
100.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
101.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
102.  Tom Davies Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
103.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
104.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
105.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Samuel Bardill Cycling Club Hackney Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Samuel Beadle VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Zach Bridges Cardiff JIF Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Callum Bulley Team Corley Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Burns Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jack Cruden Glasgow Riderz Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alfred George Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph Guy Wolverhampton Whls Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Higgins Birkenhead North End CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Archie Scott Cotswold Veldrijden Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Taylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tom Temple Primera-TeamJobs Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Sam Walsham Bike Box Alan Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

The National Youth Circuit Championships are only open to A & B Youth category riders who hold a valid race licence with a GBR UCi code. Entries shall only be taken via the British Cycling online entry system. (Supporting U12 race is NON-championship and there will also be no entry on the line) The field will be selected using the criteria in technical regulation 17.10.2 (details below). The organiser reserves the right to consider entry from riders who don't meet the criteria but have a proven record of competition (eg: a rider who has a UCI GBR code but lives and races abroad). Please contact the organiser directly. Selection will be made as soon as is practicable after the 8th of June closing date.

 

The Race Program can be found on the club website LVYCC.co.uk

The Races

U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Youth Only None ---
Sun 10/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 10:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 3
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 11:30 Youth Only None ---
Sun 10/07/16 – 11:30
Youth Only, None
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 12:00
Youth Only, Band 3
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 13:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 13:00
Youth Only, Band 3
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 15:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 15:00
Youth Only, Band 3

Event Summary

Event Overview

Lee Valley Youth Cycling Club is pleased to again be promoting the Youth National Championships at Redbridge Cycling Centre. Many riders will know the circuit from competing in the 2014 Nationals. There will be seperate Championships races for U16 girls, U16 boys, U14 girls and U14 boys. In support of these races there will be a non Championship race for U12 boys & girls as well.

Event Details

Event URN:

387751

Start Date:

Sun, 10th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Thu, 9th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Awen Roberts Towy Riders Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  George Southby East Bradford CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Guto Dafydd Towy Riders Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Billy Lazenby Chevin Cycles.com Trek Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Bryn Davies Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Hamish MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Evan Richards Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Owen Lightfoot The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Aaron King Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  David Hird Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
43.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
44.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
45.  Alistair Canning VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
46.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
47.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
48.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
49.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
50.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
51.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
52.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
53.  Jenson Brown Finished C 0

53. Jenson Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
54.  George Pittock Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
55.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
56.  Bill Demuth VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
57.  Samuel Berry One and All Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
58.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
59.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
60.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
61.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
62.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
63.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
64.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
65.  Malo Monpetit-Le Brun JCAYA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
66.  Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
67.  Innes Harvey Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
68.  Ritchie Selfe Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
69.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
70.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
71.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
72.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
73.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
74.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
75.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
76.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Hamish Armitt Glasgow Riderz Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Matthew Day Solent Pirates Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Sam Freeman Solent Pirates Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Zackary Hamon JCAYA Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Cameron Pilkington Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harrison Tacey Leicestershire Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Oliver Wollaston VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Max Rethman Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- James Donaldson Mossley CRT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Finucane Towy Riders Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Becky Surridge VC Londres Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Danielle Parker Cycle Specific Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Rosie Finucane Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Amy Cole Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Katherine Macleod Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Maisy Vasic Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Alana Prior Manilla GRN Cycling Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabel Ellis Team Backstedt/Hotchillee Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Emily Bridson JCAYA Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellie Park Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Poppy Wildman SF Racing Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Alderney Baker Matrix Pro Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Charlotte Dalton Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Josie Shepherd VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Alexandra Rimmer Mountain Goat Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Neve Upton North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Lucy Naylor Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Alice Standish Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Josie Kelly 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Cecilia Hime St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Connie Hayes Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Charlotte Evans Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
52.  Eva Barnet Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Sarah Seal Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Ellen Barker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anna Armstrong Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Emily Ashwood WXC World Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Elynor Backstedt Team Backstedt/Hotchillee Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Ella Barnwell Team Backstedt/Hotchillee Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nicole Clarke Birkenhead North End CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lucy Gadd Poole Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Millie Gage Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- India Gloag VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sophie Holmes Team Terminator Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lucy Horrocks Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Niamh Jones Bike Doctor Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Grace Jordan Elitevelo Kalas Sportswear CRT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alice Matravers VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Elena Smith Fossa Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Fiona Thomson Stewartry Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Fiona Turnbull Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ben Healy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  William Tidball 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Cavan Walker Acre Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Morgan Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Samuel Asker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Ben Selfe Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Jack Ford Albion Cycling Co Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
60.  Jamie Crump Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
61.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
62.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
63.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
64.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
65.  Tom Dussek SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
66.  Matthew Shaw Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
68.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
69.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
70.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
71.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
72.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
73.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
74.  Oliver Wood Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
75.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
76.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
77.  Luc Monpetit-Le Brun JCAYA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
78.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
79.  Samuel Allen Essex Roads CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
80.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
81.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
82.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
83.  Seán Purser St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
84.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
85.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
86.  Finley Newmark VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
87.  Troy Loxley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
88.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
89.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
90.  Samuel Painter Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
91.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
92.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
93.  Jack Rive JCAYA Finished A 0

93. Jack Rive - JCAYA

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
94.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
95.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
96.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
97.  Darren Rider Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
98.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
99.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
100.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
101.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
102.  Tom Davies Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
103.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
104.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
105.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Samuel Bardill Cycling Club Hackney Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Samuel Beadle VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Zach Bridges Cardiff JIF Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Callum Bulley Team Corley Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Burns Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jack Cruden Glasgow Riderz Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alfred George Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph Guy Wolverhampton Whls Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Higgins Birkenhead North End CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Archie Scott Cotswold Veldrijden Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Taylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tom Temple Primera-TeamJobs Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Sam Walsham Bike Box Alan Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

The National Youth Circuit Championships are only open to A & B Youth category riders who hold a valid race licence with a GBR UCi code. Entries shall only be taken via the British Cycling online entry system. (Supporting U12 race is NON-championship and there will also be no entry on the line) The field will be selected using the criteria in technical regulation 17.10.2 (details below). The organiser reserves the right to consider entry from riders who don't meet the criteria but have a proven record of competition (eg: a rider who has a UCI GBR code but lives and races abroad). Please contact the organiser directly. Selection will be made as soon as is practicable after the 8th of June closing date.

 

The Race Program can be found on the club website LVYCC.co.uk

The Races

U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Youth Only None ---
Sun 10/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 10:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 3
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 11:30 Youth Only None ---
Sun 10/07/16 – 11:30
Youth Only, None
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 12:00
Youth Only, Band 3
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 13:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 13:00
Youth Only, Band 3
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 15:00 Youth Only Band 3 ---
Sun 10/07/16 – 15:00
Youth Only, Band 3

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk