Hog Hill Summer League 3

Closed Circuit , Ilford – Thursday, 28 May 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

220/EN/008/2009

Start Date:

Thu, 28th May 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ben Davey Unknown 3rd 10

1. Ben Davey -

Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Wallis Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Malcolm Dixon Dulwich Paragon CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Michael Briars Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Paul Drake London Dynamo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Ben Wright VC Revolution Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jason Kettle Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Marcin Dubanowski Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Nick Calverey Finchley Racing Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Christopher Clark Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Colin King Glendene CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Michael Blewitt Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Mark Hopkins East London Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Alex Robbins Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  George Pearl Southend Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Christopher Baldwin Eagle RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Dan Corby Finchley Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Peter Anderson Elite CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Luis Cuevas Unknown 3rd 0

20. Luis Cuevas -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Trevor Whittock Lea Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Matthew Gallagher Ciclos Uno Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Owen Lake Cambridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Harrison Morgan Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Alexander Balfour London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Daryl Gannon Finchley Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Neal Marrin Finsbury Park CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Mark Porter Glade CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  James Killen Essex Roads CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Dean Russell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Darren Hughes Chelmer CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Ramiro Serna Unknown 3rd 0

33. Ramiro Serna -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Darren Cainey East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
35.  Damien Foy Eagle RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Andrew Hall Crescent Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Adam Lowe Unknown 0

37. Adam Lowe -

Points: 0 | Status: Unknown
38.  Colin Mannakee Glendene CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Justin Browne Glendene CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Billy-Joe Whenman Wilier/Live to Ride Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ashley Cox Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Daniel Felstead Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Hastings Finchley Racing Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Robert Jackson Team Toachim Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Matthew Ewings Pendragon Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Price Ciclos Uno Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Will Hedden Glade CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Fraser Wildman Datateam Allstars Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Ian Franklin Richardsons-Trek RT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Sean Kilroy Glade CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Graham Galvin East London Velo Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Nathan Miller Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Toks Adesanya Addiscombe CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Martin Meades API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Rob Pugh FP Mailing Cycle Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Maciej Weremko Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Emma Trott R & TC Groenewoud Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Nicola Juniper Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Charlotte Easton Cyclefit RT Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Anna Grundy East London Velo Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Elaine Unsworth Unknown 0

5. Elaine Unsworth -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Debbie Knott Bedfordshire Road Cycling Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/05/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/05/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 Women Only Band 4 --- 1 hour
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/05/09 – 19:15
Women Only, Band 4
1 hour

Event Summary

Event Details

Event URN:

220/EN/008/2009

Start Date:

Thu, 28th May 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ben Davey Unknown 3rd 10

1. Ben Davey -

Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Wallis Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Malcolm Dixon Dulwich Paragon CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Michael Briars Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Paul Drake London Dynamo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Ben Wright VC Revolution Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jason Kettle Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Marcin Dubanowski Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Nick Calverey Finchley Racing Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Christopher Clark Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Colin King Glendene CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Michael Blewitt Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Mark Hopkins East London Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Alex Robbins Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  George Pearl Southend Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Christopher Baldwin Eagle RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Dan Corby Finchley Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Peter Anderson Elite CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Luis Cuevas Unknown 3rd 0

20. Luis Cuevas -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Trevor Whittock Lea Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Matthew Gallagher Ciclos Uno Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Owen Lake Cambridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Harrison Morgan Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Alexander Balfour London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Daryl Gannon Finchley Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Neal Marrin Finsbury Park CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Mark Porter Glade CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  James Killen Essex Roads CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Dean Russell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Darren Hughes Chelmer CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Ramiro Serna Unknown 3rd 0

33. Ramiro Serna -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Darren Cainey East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
35.  Damien Foy Eagle RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Andrew Hall Crescent Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Adam Lowe Unknown 0

37. Adam Lowe -

Points: 0 | Status: Unknown
38.  Colin Mannakee Glendene CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Justin Browne Glendene CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Billy-Joe Whenman Wilier/Live to Ride Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ashley Cox Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Daniel Felstead Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Hastings Finchley Racing Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Robert Jackson Team Toachim Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Matthew Ewings Pendragon Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Price Ciclos Uno Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Will Hedden Glade CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Fraser Wildman Datateam Allstars Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Ian Franklin Richardsons-Trek RT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Sean Kilroy Glade CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Graham Galvin East London Velo Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Nathan Miller Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Toks Adesanya Addiscombe CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Martin Meades API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Rob Pugh FP Mailing Cycle Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Maciej Weremko Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Emma Trott R & TC Groenewoud Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Nicola Juniper Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Charlotte Easton Cyclefit RT Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Anna Grundy East London Velo Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Elaine Unsworth Unknown 0

5. Elaine Unsworth -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Debbie Knott Bedfordshire Road Cycling Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/05/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/05/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 Women Only Band 4 --- 1 hour
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/05/09 – 19:15
Women Only, Band 4
1 hour

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk