CCHackney Last Days of Summer Circuit Races 1

Closed Circuit , London – Saturday, 10 Sep 2016

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Last Days of Summer Circuit Races 1 - one of two events at the Lea Valley Velopark this September.There will be competitive racing for youth and adult categories.

Event Details

Event URN:

387426

Start Date:

Sat, 10th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 4th Sep 2016

Results

Confirmed Results

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joshua Andrews Fast Test Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Tristan Grigalis Handsling Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 4

6. Rhys Clegg - PMR

Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Charles Page Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Neale Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Julian Mills Club Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Cotterell G.S.GREENWICH Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Hector Corey Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jali Packer Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matt Thompson VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Geoffrey Baudouin Matchy Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Gilmore Arcane Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Adam Parkes Did not finish 2nd 0

16. Adam Parkes -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sian Botteley Starley Racing Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Clover Murray Team Ford Ecoboost Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lucy Harper Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th cat

Position Name Club name Rider status Category Points
4th cat - Results
1.  Adam Colvin VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Pjotrs Suhovs Bronte Tykes Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Charlie Forgham-Bailey Islington Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Glynn UEA Velo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Maurice Banerjee Palmer CC London Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Battrum Rapha Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ashley Scillitoe Cambridge University CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Euan Baines London Dynamo Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alex Barlow Rapha Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Henry Chow Islington Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ev Sekkides Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Johnathon Bird Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Calum O'Neill Finchley Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Rob Graham Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Alex Chapman East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Bryan Tsui Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Philip Procter Barnsley RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Jonny Cheatle VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Peter Ritchie London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Sergio Jensen Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Aistis Simaitis London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  John Wootton Finished 4th 0

25. John Wootton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Oliver Charles Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Christopher Platt Dulwich Paragon CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Leo Hayter VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fred Ball Andover Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Jones VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam Hanley Lucan Cycling Road Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Ashman Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Zachary Stucke Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Alfie Kennard Finished A 0

13. Alfie Kennard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Henry Wyn-Jones Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Alex Percival Finished A 0

17. Alex Percival -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah Graveney Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connie Hayes Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jessica Elliot Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Matt Watson Verulam CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Green Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Kai Watts Cycling Club Hackney Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Mack Mooney Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alessandro Sella Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Hunt Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joseph Tristram Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Reuben Couzins Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Serafino Sella Hub Vélo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Livy Harvey Finished 0

1. Livy Harvey -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Deven Vyas Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Teddy Kent Finished 0

3. Teddy Kent -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eva Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 16:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 10/09/16 – 16:00
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 16:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 10/09/16 – 16:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
4th cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Regional C+, Band 5
55 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only Youth --- 45 mins / 0km / 0 mile
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, Youth
45 mins / 0km / 0 mile
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:30 Youth Only None --- 7 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 10/09/16 – 13:30

U12

Youth Only, None
7 laps / 10km / 6 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:05 Youth Only None --- 5 laps / 7km / 4 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 10/09/16 – 13:05
Youth Only, None
5 laps / 7km / 4 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Last Days of Summer Circuit Races 1 - one of two events at the Lea Valley Velopark this September.There will be competitive racing for youth and adult categories.

Event Details

Event URN:

387426

Start Date:

Sat, 10th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 4th Sep 2016

Results

Confirmed Results

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joshua Andrews Fast Test Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Tristan Grigalis Handsling Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 4

6. Rhys Clegg - PMR

Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Charles Page Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Neale Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Julian Mills Club Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Cotterell G.S.GREENWICH Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Hector Corey Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jali Packer Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matt Thompson VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Geoffrey Baudouin Matchy Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Gilmore Arcane Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Adam Parkes Did not finish 2nd 0

16. Adam Parkes -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sian Botteley Starley Racing Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Clover Murray Team Ford Ecoboost Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lucy Harper Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th cat

Position Name Club name Rider status Category Points
4th cat - Results
1.  Adam Colvin VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Pjotrs Suhovs Bronte Tykes Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Charlie Forgham-Bailey Islington Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Glynn UEA Velo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Maurice Banerjee Palmer CC London Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Battrum Rapha Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ashley Scillitoe Cambridge University CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Euan Baines London Dynamo Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alex Barlow Rapha Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Henry Chow Islington Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ev Sekkides Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Johnathon Bird Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Calum O'Neill Finchley Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Rob Graham Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Alex Chapman East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Bryan Tsui Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Philip Procter Barnsley RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Jonny Cheatle VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Peter Ritchie London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Sergio Jensen Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Aistis Simaitis London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  John Wootton Finished 4th 0

25. John Wootton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Oliver Charles Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Christopher Platt Dulwich Paragon CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Leo Hayter VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fred Ball Andover Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Jones VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam Hanley Lucan Cycling Road Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Ashman Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Zachary Stucke Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Alfie Kennard Finished A 0

13. Alfie Kennard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Henry Wyn-Jones Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Alex Percival Finished A 0

17. Alex Percival -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah Graveney Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connie Hayes Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jessica Elliot Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Matt Watson Verulam CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Green Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Kai Watts Cycling Club Hackney Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Mack Mooney Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alessandro Sella Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Hunt Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joseph Tristram Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Reuben Couzins Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Serafino Sella Hub Vélo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Livy Harvey Finished 0

1. Livy Harvey -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Deven Vyas Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Teddy Kent Finished 0

3. Teddy Kent -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eva Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 16:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 10/09/16 – 16:00
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 16:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 10/09/16 – 16:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
4th cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Regional C+, Band 5
55 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only Youth --- 45 mins / 0km / 0 mile
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, Youth
45 mins / 0km / 0 mile
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:30 Youth Only None --- 7 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 10/09/16 – 13:30

U12

Youth Only, None
7 laps / 10km / 6 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:05 Youth Only None --- 5 laps / 7km / 4 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 10/09/16 – 13:05
Youth Only, None
5 laps / 7km / 4 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 10/09/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk