Manchester Regional Track League First Division 2016

Track League , Manchester – Friday, 28 Oct 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

387375

Start Date:

Fri, 28th Oct 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 21st Oct 2016

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paul Smith Finished 0

3.  Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Trotter Giant York Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Smith Finished 0

3.  Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Trotter Giant York Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Docherty Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Paul Smith Finished 0

4.  Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished

Event 11 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Paul Gibson Warrington RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Docherty Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 20 Lap Course des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 20 Lap Course des Primes (Group 4) - Results
1.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Gibson Warrington RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 16 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 6 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 8 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 9 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 11 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 13 - 20 Lap Course des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 16 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 28/10/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 28/10/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

387375

Start Date:

Fri, 28th Oct 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 21st Oct 2016

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paul Smith Finished 0

3.  Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Trotter Giant York Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Smith Finished 0

3.  Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Trotter Giant York Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Docherty Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Paul Smith Finished 0

4.  Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished

Event 11 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Paul Gibson Warrington RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Docherty Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 20 Lap Course des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 20 Lap Course des Primes (Group 4) - Results
1.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Gibson Warrington RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 16 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 6 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 8 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 9 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 11 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 13 - 20 Lap Course des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 16 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 01:00 Regional C None ---
Fri 28/10/16 – 01:00
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 28/10/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/10/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 28/10/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk