Manchester Regional Track League First Division 2016

Track League , Manchester – Friday, 18 Mar 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

387369

Start Date:

Fri, 18th Mar 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 11th Mar 2016

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Richardson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Michael Mulcahy Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Wigley Manchester Wheelers Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stephen Richardson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Mulcahy Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Gutteridge Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Mulcahy Royal Navy & Royal Marines CA Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Hancock Calder Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Monica Dew Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Humphrey Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 14 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Richardson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Davies Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 18/03/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 18/03/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:30
Regional C, None
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:16 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:16
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:00 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:00
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:18 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:18
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:14 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:14
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:04 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:04
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:08 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:05 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:05
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:10 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:11 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:17 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:17
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:09 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:09
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:06 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:06
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:15 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:19 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 01:00 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 01:00 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 01:00
Event 14 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:07 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:07
Event 15 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:12 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:12
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:20 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:20
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:13 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:13

Event Summary

Event Details

Event URN:

387369

Start Date:

Fri, 18th Mar 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 11th Mar 2016

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Richardson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Michael Mulcahy Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Wigley Manchester Wheelers Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stephen Richardson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Mulcahy Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Gutteridge Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Mulcahy Royal Navy & Royal Marines CA Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Hancock Calder Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Monica Dew Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Humphrey Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 14 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Richardson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Davies Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Scott Tams Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 18/03/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 18/03/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:30 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:30
Regional C, None
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:16 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:16
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:00 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:00
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:18 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:18
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:14 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:14
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:04 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:04
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:08 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:05 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:05
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:10 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:11 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:17 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:17
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:09 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:09
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:06 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:06
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:15 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:19 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 01:00 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 01:00 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 01:00
Event 14 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:07 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:07
Event 15 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:12 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:12
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:20 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:20
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/03/16 19:13 Regional C None ---
Fri 18/03/16 – 19:13

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk