Manchester Regional Track League First Division 2016

Track League , Manchester – Friday, 12 Feb 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

387364

Start Date:

Fri, 12th Feb 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 5th Feb 2016

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alana Prior Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gary Lake ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gary Lake ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alana Prior Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anthony Orrell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Monica Dew Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Phillip Smith Manilla Presca Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gareth Clarke Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Robert Gray Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Monica Dew Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Phillip Smith Manilla Presca Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 20 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 20 lap Points Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:00 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:01 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:02 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:03 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:04 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:05 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:06 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:07 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:08 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:09 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:10 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:11 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:12 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:13 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:14 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:14
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:15 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:16 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:17 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:17
Event 16 - 20 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:18 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:18
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:19 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:19
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 12/02/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:30 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 12/02/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

387364

Start Date:

Fri, 12th Feb 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 5th Feb 2016

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alana Prior Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gary Lake ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gary Lake ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alana Prior Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anthony Orrell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Monica Dew Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Phillip Smith Manilla Presca Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gareth Clarke Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Robert Gray Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Monica Dew Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Phillip Smith Manilla Presca Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 20 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 20 lap Points Group 3 - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Chris Fallon Kuota - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Michael Hall N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:00 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:01 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:02 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:03 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:04 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:05 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:06 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:07 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:08 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:09 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:10 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:11 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:12 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:13 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:14 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:14
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:15 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:16 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:17 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:17
Event 16 - 20 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:18 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:18
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:19 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:19
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 12/02/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:30 Regional C None ---
Fri 12/02/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/02/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 12/02/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk