Manchester Regional Track League First Division 2016

Track League , Manchester – Friday, 29 Jan 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

387362

Start Date:

Fri, 29th Jan 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 22nd Jan 2016

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) - Results
1.  Jason Breakey NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Robert Gray HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Gibson Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Andrew Hilton Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Brad Dransfield Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Ashcroft Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Tomlinson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Anthony Orrell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rosa Martin Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ben Sykes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Frank Wigley Manchester Wheelers Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Rosa Martin Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Thut Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Solomon Kerfoot-Robson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samuel Watson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Gray HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brad Dransfield Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 29/01/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 29/01/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:30
Regional C, None
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:00 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:00
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:04 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:04
Event 3 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:05 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:05
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:06 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:06
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:07 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:08 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:08
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:09 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:10 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:11 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:11
Event 10 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:12 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:12
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:13 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:13
Event 12 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:14 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:15 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:19 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 01:00 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 01:00 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:16 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:16
Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:17 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:17
Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:18 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:20 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:20

Event Summary

Event Details

Event URN:

387362

Start Date:

Fri, 29th Jan 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 22nd Jan 2016

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) - Results
1.  Jason Breakey NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Robert Gray HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Gibson Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Andrew Hilton Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Brad Dransfield Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Ashcroft Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Lewis Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Robert Gray HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Tomlinson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Anthony Orrell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rosa Martin Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ben Sykes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Frank Wigley Manchester Wheelers Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Rosa Martin Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Thut Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ryan Ashcroft VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Solomon Kerfoot-Robson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samuel Watson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Gray HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brad Dransfield Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 29/01/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 29/01/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:30 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:30
Regional C, None
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:00 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:00
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:04 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:04
Event 3 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:05 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:05
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:06 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:06
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:07 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:08 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:08
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:09 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:10 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:11 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:11
Event 10 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:12 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:12
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:13 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:13
Event 12 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:14 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:15 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:19 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 01:00 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 01:00 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:16 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:16
Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:17 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:17
Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:18 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/01/16 19:20 Regional C None ---
Fri 29/01/16 – 19:20

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk