Manchester Regional Track League First Division 2016

Track League , Manchester – Friday, 22 Jan 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

387360

Start Date:

Fri, 22nd Jan 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Thu, 15th Jan 2015

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kevin McNeill Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ben Sykes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Conor Davies Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samantha Verrill Team 22 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Gibson Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Chris Southworth The Nab Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Brad Dransfield Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Gary Lake ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Gibson Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jason Breakey NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ben Sykes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 16 - 20 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 20 lap Points Group 3 - Results
1.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:00 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:01 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:02 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:03 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:04 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:05 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:06 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:07 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:08 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:09 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:10 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:11 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:12 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:13 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:14 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:14
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:15 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:16 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:17 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:17
Event 16 - 20 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:18 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:18
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:19 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:19
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 22/01/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:30 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 22/01/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

387360

Start Date:

Fri, 22nd Jan 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Thu, 15th Jan 2015

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kevin McNeill Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ben Sykes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Roy Plant Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Conor Davies Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samantha Verrill Team 22 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Drysdale Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Gibson Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Chris Southworth The Nab Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Brad Dransfield Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Gary Lake ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Gibson Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jason Breakey NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ben Sykes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 16 - 20 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 20 lap Points Group 3 - Results
1.  Daniel Thut Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:00 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:01 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:02 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:03 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:04 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:05 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:06 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:07 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:08 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:09 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:10 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:11 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:12 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:13 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:14 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:14
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:15 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:16 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:17 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:17
Event 16 - 20 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:18 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:18
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:19 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:19
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 22/01/16 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:30 Regional C None ---
Fri 22/01/16 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/01/16 19:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr 30 mins
Fri 22/01/16 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk