Scunthorpe Poly CC Youth Omnium

Track , Scunthorpe – Saturday, 14 May 2016

Event Summary

Event Overview

Northern Area Youth Omnium meeting plus Youth C,D & E omnium non series event.

Event Details

Event URN:

387226

Start Date:

Sat, 14th May 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Northern Area)

Entry close date

Sat, 7th May 2016

Results

Confirmed Results

U10 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Omnium - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  George Southby East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Matti Egglestone Beacon Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Maisy Vasic Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Darcey Ellis Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Leanne Hall Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Omnium - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

U10 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U8 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Northern Area Youth Omnium meeting plus Youth C,D & E omnium non series event.

Event Details

Event URN:

387226

Start Date:

Sat, 14th May 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Northern Area)

Entry close date

Sat, 7th May 2016

Results

Confirmed Results

U10 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Omnium - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  George Southby East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Matti Egglestone Beacon Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Maisy Vasic Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Darcey Ellis Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Ford PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Leanne Hall Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Omnium - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

U10 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only Youth ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, Youth
U8 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/16 10:30 Youth Only None ---
Sat 14/05/16 – 10:30
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk