Eastlands/Sportcity Youth Omnium

Track , Manchester – Sunday, 24 Apr 2016

Event Summary

Event Overview

Racing starts at 10

Sign on open at 8.30 and closes at 9.30

No track warm up - please bring rollers/turbos

Showers and changing available

Refreshments available all day in the Velodrome cafe

Event Details

Event URN:

386714

Start Date:

Sun, 24th Apr 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Northern Area)

Entry close date

Sun, 3rd Apr 2016

Results

Confirmed Results

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joe Burns Cheshire Maverick CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Cavan Walker Acre Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ben Ryder Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Niall Stock Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Laurie Delf-Rowlandson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Nicola Greenwood Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ellen Barker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Emma Holmes Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  George Southby East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Lazenby Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joel Ackers Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Will Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Brandon Donovan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Harri Evans Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Frank Setterington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  AJ Hughes Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Darcey Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Mia Knight Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Lucy Higgins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harry Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dennis Kay Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Akers Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Max Kirby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Please read the Omnium regulations on bikes and equipment https://www.britishcycling.org.uk/track/article/20150611-track-static-content-National-track-series-regulations-0

The Races

Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth --- 07 hr
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
07 hr
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only None --- 07 hr
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, None
07 hr
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Racing starts at 10

Sign on open at 8.30 and closes at 9.30

No track warm up - please bring rollers/turbos

Showers and changing available

Refreshments available all day in the Velodrome cafe

Event Details

Event URN:

386714

Start Date:

Sun, 24th Apr 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Northern Area)

Entry close date

Sun, 3rd Apr 2016

Results

Confirmed Results

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joe Burns Cheshire Maverick CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan Hawthorn Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Cavan Walker Acre Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ben Ryder Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Niall Stock Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Laurie Delf-Rowlandson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Nicola Greenwood Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ellen Barker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Emma Holmes Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  George Southby East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Lazenby Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joel Ackers Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Will Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Brandon Donovan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Harri Evans Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Frank Setterington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  AJ Hughes Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Darcey Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Mia Knight Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Lucy Higgins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harry Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dennis Kay Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Akers Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Max Kirby Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Please read the Omnium regulations on bikes and equipment https://www.britishcycling.org.uk/track/article/20150611-track-static-content-National-track-series-regulations-0

The Races

Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth --- 07 hr
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
07 hr
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, Youth
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only None --- 07 hr
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, None
07 hr
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/04/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 24/04/16 – 10:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk