Scunthorpe Trophy Meet (Day 1)

Track , Scunthorpe – Saturday, 14 Jul 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

260/EN/006/2007

Start Date:

Sat, 14th Jul 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200m TT - Results
1.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Joshua Hargreaves Edinburgh University CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Luc Jones Unknown A 0

7. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Gavin Daley VC Lincoln Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Andrew Hewitt Transition Race Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Julian Pearson Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Jamie Rogers Unknown A 0

18. Jamie Rogers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Simon Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Frederick Maier Go Sports Spex RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Paul Smith Unknown N/A 0

22. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  David Hatton Unknown N/A 0

23. David Hatton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Karen Glynn Yorkshire Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

BC National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
BC National Sprinters League - Results
1.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Luc Jones Unknown A 0

3. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Sprint Results

Position Name Club name Rider status Category Points
B Sprint Results - Results
1.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Gavin Daley VC Lincoln Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Julian Pearson Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Simon Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

40 lap Derny Results

Position Name Club name Rider status Category Points
40 lap Derny Results - Results
1.  James McCallum Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Alan Peet VC St Raphael Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Kevin Barclay Madison.co.uk Cycling Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jamie Rogers Unknown A 0

8. Jamie Rogers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Osian Meilyr CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Gavin Daley VC Lincoln Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Simon Allen Sheffield Phoenix Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  William Hare Bournemouth BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Frederick Maier Go Sports Spex RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  David Hatton Unknown N/A 0

17. David Hatton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Paul Smith Unknown N/A 0

18. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Simon Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Karen Glynn Yorkshire Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ken Cross 5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ken Cross 5 mile Scratch - Results
1.  Kevin Barclay Madison.co.uk Cycling Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  James McCallum Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alan Peet VC St Raphael Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

BC Sprint League and Derny races.

The Races

Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:00 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 14/07/07 – 11:00
Regional C, MTB IA
Various
BC National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:01
Regional C, MTB IA
B Sprint Results Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:02
Regional C, MTB IA
40 lap Derny Results Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:03 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:03
Regional C+, Band 5
Ken Cross 5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:04 Regional C+ Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:04
Regional C+, Band 5
8km / 5 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

260/EN/006/2007

Start Date:

Sat, 14th Jul 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200m TT - Results
1.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Joshua Hargreaves Edinburgh University CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Luc Jones Unknown A 0

7. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Gavin Daley VC Lincoln Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Andrew Hewitt Transition Race Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Julian Pearson Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Jamie Rogers Unknown A 0

18. Jamie Rogers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Simon Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Frederick Maier Go Sports Spex RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Paul Smith Unknown N/A 0

22. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  David Hatton Unknown N/A 0

23. David Hatton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Karen Glynn Yorkshire Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

BC National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
BC National Sprinters League - Results
1.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Luc Jones Unknown A 0

3. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Sprint Results

Position Name Club name Rider status Category Points
B Sprint Results - Results
1.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Gavin Daley VC Lincoln Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Julian Pearson Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Simon Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

40 lap Derny Results

Position Name Club name Rider status Category Points
40 lap Derny Results - Results
1.  James McCallum Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Alan Peet VC St Raphael Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Kevin Barclay Madison.co.uk Cycling Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jamie Rogers Unknown A 0

8. Jamie Rogers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Osian Meilyr CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Gavin Daley VC Lincoln Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Simon Allen Sheffield Phoenix Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  William Hare Bournemouth BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Frederick Maier Go Sports Spex RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  David Hatton Unknown N/A 0

17. David Hatton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Paul Smith Unknown N/A 0

18. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Simon Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Karen Glynn Yorkshire Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ken Cross 5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ken Cross 5 mile Scratch - Results
1.  Kevin Barclay Madison.co.uk Cycling Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  James McCallum Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alan Peet VC St Raphael Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

BC Sprint League and Derny races.

The Races

Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:00 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 14/07/07 – 11:00
Regional C, MTB IA
Various
BC National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:01
Regional C, MTB IA
B Sprint Results Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:02
Regional C, MTB IA
40 lap Derny Results Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:03 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:03
Regional C+, Band 5
Ken Cross 5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/07/07 11:04 Regional C+ Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sat 14/07/07 – 11:04
Regional C+, Band 5
8km / 5 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk