Calshot Winter Track League 2015/16

Track League , Southampton – Sunday, 03 Jan 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

385723

Start Date:

Sun, 3rd Jan 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior ‘AB’ League: 28 Lap Scr

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: 28 Lap Scr - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Points Race - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Scratch Race - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Juniors/Veterans/Women: 2 km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors/Veterans/Women: 2 km Scratch - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Juniors/Veterans/Women: Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors/Veterans/Women: Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Warm-Up - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: 1km Scratch - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Points - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Handicap - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Sprint - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Scratch - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Warm-Up - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: 1km Scratch - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Points - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Handicap - Results
1.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Sprint - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Warm-Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: 1km Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Points - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Handicap - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Warm-Up - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: 1km Scratch - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Points - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Handicap - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Sprint - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Scratch - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 03/01/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 03/01/16 – 13:00
Youth Only, Track League Youth
Senior ‘AB’ League: 28 Lap Scr Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Juniors/Veterans/Women: 2 km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Juniors/Veterans/Women: Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth U16: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only,
Youth U16: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only,
Youth U14: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only,
Youth U12: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

385723

Start Date:

Sun, 3rd Jan 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior ‘AB’ League: 28 Lap Scr

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: 28 Lap Scr - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Points Race - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior ‘AB’ League: Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior ‘AB’ League: Scratch Race - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Juniors/Veterans/Women: 2 km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors/Veterans/Women: 2 km Scratch - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Juniors/Veterans/Women: Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors/Veterans/Women: Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Warm-Up - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: 1km Scratch - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Points - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Handicap - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Sprint - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U16: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16: Scratch - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Warm-Up - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: 1km Scratch - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Points - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Handicap - Results
1.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Sprint - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14: Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Willson Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Warm-Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: 1km Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Points - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Handicap - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12: Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Blackmore Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10: Warm-Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Warm-Up - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: 1km Scratch - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Points - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Handicap - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10: Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Sprint - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10: Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10: Scratch - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 03/01/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 03/01/16 – 13:00
Youth Only, Track League Youth
Senior ‘AB’ League: 28 Lap Scr Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Senior ‘AB’ League: Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Juniors/Veterans/Women: 2 km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Juniors/Veterans/Women: Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth U16: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only,
Youth U16: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U16: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U14: Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only,
Youth U14: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only,
Youth U12: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Warm-Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth U10: Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk