Biggleswade Sports Grass Track

Track , Biggleswade – Saturday, 09 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

One of the oldest events on the track calendar, Biggleswade Sports is now in its 66th year.  The track is 5 laps to the mile and tends to be fast if there has not been too much rain in the preceeding week.

Event Details

Event URN:

385692

Start Date:

Sat, 9th Jul 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Fairfield Sports Ground, Biggleswade, Biggleswade, SG18 0BS

View map

Series:

National Endurance Grass Track League
National Short Distance Grass League

Entry close date

Sun, 3rd Jul 2016

Results

Confirmed Results

Senior 700m (National Short Distance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 700m (National Short Distance League) - Results
1.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Block Handicap - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Bryn Davies Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 8km ((National Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 8km ((National Endurance League) - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

U8 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Omnium - Results
1.  James Morrison Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Omnium - Results
1.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rhys Cairns Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alistair Oppen Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  William Morrison Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  William Murphy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Omnium - Results
1.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Maizie Ross Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Omnium - Results
1.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom White Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Veterans Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans Omnium - Results
1.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jason Taylor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Hopper Colchester Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Reports

Report

Posted 12/07/2016 - Max Pendleton

Fairfield Sports ground on Saturday saw the 70th year’s competition take place o...

View Full Report

About the Event

The Races

Senior 700m (National Short Distance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Senior 8km ((National Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
U8 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
Veterans Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 --- 03 hr
Entry: Postal: (£16.00), On Day: (£20.00)
Sat 09/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
03 hr
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only Youth --- 03 hr
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£12.00)
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
03 hr

Event Summary

Event Overview

One of the oldest events on the track calendar, Biggleswade Sports is now in its 66th year.  The track is 5 laps to the mile and tends to be fast if there has not been too much rain in the preceeding week.

Event Details

Event URN:

385692

Start Date:

Sat, 9th Jul 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Fairfield Sports Ground, Biggleswade, Biggleswade, SG18 0BS

View map

Series:

National Endurance Grass Track League
National Short Distance Grass League

Entry close date

Sun, 3rd Jul 2016

Results

Confirmed Results

Senior 700m (National Short Distance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 700m (National Short Distance League) - Results
1.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Block Handicap - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Bryn Davies Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 8km ((National Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 8km ((National Endurance League) - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Thompson Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

U8 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Omnium - Results
1.  James Morrison Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Omnium - Results
1.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rhys Cairns Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alistair Oppen Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  William Morrison Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  William Murphy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Omnium - Results
1.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Maizie Ross Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Omnium - Results
1.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom White Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Veterans Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans Omnium - Results
1.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jason Taylor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Hopper Colchester Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Reports

Report

Posted 12/07/2016 - Max Pendleton

Fairfield Sports ground on Saturday saw the 70th year’s competition take place o...

View Full Report

About the Event

The Races

Senior 700m (National Short Distance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Senior 8km ((National Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
U8 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
Veterans Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 --- 03 hr
Entry: Postal: (£16.00), On Day: (£20.00)
Sat 09/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
03 hr
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/16 01:00 Youth Only Youth --- 03 hr
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£12.00)
Sat 09/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
03 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk