Derby Arena Track League

Track League , Derby – Tuesday, 17 Nov 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

384771

Start Date:

Tue, 17th Nov 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sat, 14th Nov 2015

Results

Confirmed Results

A Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Philip Kilpatrick Cyclo Monster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 64 Lap Scratch - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Simon Parkin Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harry Hailwood PBK-Santini Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Alfie Jollands Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Parkin Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Alfie Jollands Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harry Hailwood PBK-Santini Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 12 Lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 12 Lap Course de Primes - Results
1.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 25 Lap Points - Results
1.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Eliot Blundell Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Eliot Blundell Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jennifer McAndrew Jadan - Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Amanda Chambers Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 20 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Points - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer McAndrew Jadan - Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jennifer McAndrew Jadan - Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Derby Arena Track League - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
A Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
A Group - 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - 12 Lap Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C+ ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - 20 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

384771

Start Date:

Tue, 17th Nov 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sat, 14th Nov 2015

Results

Confirmed Results

A Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Philip Kilpatrick Cyclo Monster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 64 Lap Scratch - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Simon Parkin Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harry Hailwood PBK-Santini Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Alfie Jollands Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Parkin Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Alfie Jollands Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harry Hailwood PBK-Santini Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 12 Lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 12 Lap Course de Primes - Results
1.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 25 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 25 Lap Points - Results
1.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Eliot Blundell Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Charlie White Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Eliot Blundell Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jennifer McAndrew Jadan - Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Amanda Chambers Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 20 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Points - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer McAndrew Jadan - Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 25 Lap Scratch - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jennifer McAndrew Jadan - Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Derby Arena Track League - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 19:00 Regional C None ---
Tue 17/11/15 – 19:00
A Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
A Group - 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
B Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - 12 Lap Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - 25 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C+ ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - 20 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00
D Group - 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/11/15 01:00 Regional C ---
Tue 17/11/15 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk