Derby Arena Track League

Track League , Derby – Tuesday, 20 Oct 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

384768

Start Date:

Tue, 20th Oct 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Entry close date

Sat, 17th Oct 2015

Results

Confirmed Results

A Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

A Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Points - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Scratch - Results
1.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Botteley Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Botteley Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Course de Primes - Results
1.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tim Higgins Finished 4th 0

5. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Points - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Aaron Speight Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Scratch - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Price Finished 4th 0

6. David Price -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Points - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Scratch - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Derby Arena Track League - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
A Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
A Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
A Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C+ ---
Tue 20/10/15 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

384768

Start Date:

Tue, 20th Oct 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Entry close date

Sat, 17th Oct 2015

Results

Confirmed Results

A Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

A Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Points - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh GAC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Scratch - Results
1.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Botteley Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Storey OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Botteley Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Course de Primes - Results
1.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tim Higgins Finished 4th 0

5. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Points - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Aaron Speight Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Scratch - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Booth Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Price Finished 4th 0

6. David Price -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lisa Morgan Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Points - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Scratch - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

Derby Arena Track League - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 20/10/15 – 19:00
A Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
A Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
A Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
B Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
C Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 20/10/15 – 01:00
D Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/10/15 01:00 Regional C+ ---
Tue 20/10/15 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk