Derby Arena Track League

Track League , Derby – Tuesday, 13 Oct 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

384767

Start Date:

Tue, 13th Oct 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sat, 10th Oct 2015

Results

Confirmed Results

A Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Scratch - Results
1.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Group - Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Course de Primes - Results
1.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Points - Results
1.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Paul Newton Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Points - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lawrence Symes OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Price Finished 4th 0

4. David Price -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Unknown Distance - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lawrence Symes OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aaron Speight Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Scratch - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lawrence Symes OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Scratch - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Course de Primes - Results
1.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Points - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

A Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
A Group - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
A Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C+ ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
Derby Arena Track League - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

384767

Start Date:

Tue, 13th Oct 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sat, 10th Oct 2015

Results

Confirmed Results

A Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Scratch - Results
1.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Group - Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Course de Primes - Results
1.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Points - Results
1.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim James Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Phil Rayner Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Paul Newton Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Points - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lawrence Symes OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Price Finished 4th 0

4. David Price -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Unknown Distance - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lawrence Symes OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimination - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Peter Timmins Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aaron Speight Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Scratch - Results
1.  David Wallwin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lawrence Symes OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Scratch - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Course de Primes - Results
1.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kate Vanloo Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Points - Results
1.  Charlotte Parnham SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Melanie Dobbins Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Anne Portsmouth Rugby Racing Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire Racing from 7pm to 10pm

The Races

A Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
A Group - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
A Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
B Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
C Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C+ ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
D Group - Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 01:00 Regional C ---
Tue 13/10/15 – 01:00
Derby Arena Track League - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00
Derby Arena Track League - Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/10/15 19:00 Regional C None ---
Tue 13/10/15 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk