CC Hackney Late Summer Circuit Race 2

Closed Circuit , London – Saturday, 26 Sep 2015

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Late Summer Circuit Race 2 - part of a ttwo event series at the Lea Valley Velopark this September.There will be competitive racing for all youth and adult categories - last chance to get some points on the board.

Event Details

Event URN:

384705

Start Date:

Sat, 26th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 20th Sep 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clover Murray Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katharine Broadbent Crawley Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michelle Forster GB Cycles.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Codling Gt Yarmouth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Harrison Jones Pedal Heaven RT Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alexandar Richardson Rapha Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Green Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Adam Cotterell WyndyMilla Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Brian Fleming Velo Club Lincoln Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Woyton Glendene CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Patrick Manning Strada 2020 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Yiangou Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mike Mooney Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mark Perry All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Graham Crow Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Dylan Churchill Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Cure Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Lowe Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Robinson Hertfordshire Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ben Wrigglesworth GS Henley Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Halloway Dulwich Paragon CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Martin Banfield London Dynamo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Ferguson SD Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Clarke Sky Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Terry Brooks Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Andy Bathe Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Henry Taysom LFGSS CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ryan Allen University of Nottingham SCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Justin Costley Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Finn Pike-Mullins Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Hector Corey Haverhill Cycling Club Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Patrick Manning Strada 2020 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Jones NFTO Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Callum Bulley Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Elliot Huntley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Austin Sandi-Edwards Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Leo Hayter VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jessica Elliot Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alessandro Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  William Green Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Mack Mooney Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Thomas Williams Finished 0

15.  Thomas Williams -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jasmine Offiler Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ruben Mooney Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Murray Gray Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 12:00 Women Only Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 26/09/15 – 12:00
Women Only, Band 5
55 mins
1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 12:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 26/09/15 – 12:00
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 11:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 26/09/15 – 11:00
Regional C+, Band 5
50 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 10:05 Youth Only Youth --- 19km / 12 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/09/15 – 10:05
Youth Only, Youth
19km / 12 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 09:30 Youth Only Youth --- 6 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/09/15 – 09:30

U12

Youth Only, Youth
6 laps / 10km / 6 miles
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 09:10 Youth Only Youth --- 4 laps / 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/09/15 – 09:10
Youth Only, Youth
4 laps / 6km / 4 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Late Summer Circuit Race 2 - part of a ttwo event series at the Lea Valley Velopark this September.There will be competitive racing for all youth and adult categories - last chance to get some points on the board.

Event Details

Event URN:

384705

Start Date:

Sat, 26th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 20th Sep 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clover Murray Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katharine Broadbent Crawley Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michelle Forster GB Cycles.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Codling Gt Yarmouth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Harrison Jones Pedal Heaven RT Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alexandar Richardson Rapha Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Green Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Adam Cotterell WyndyMilla Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Brian Fleming Velo Club Lincoln Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Woyton Glendene CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Patrick Manning Strada 2020 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Yiangou Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mike Mooney Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mark Perry All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Graham Crow Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Dylan Churchill Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Cure Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Lowe Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Robinson Hertfordshire Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ben Wrigglesworth GS Henley Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Halloway Dulwich Paragon CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Martin Banfield London Dynamo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Ferguson SD Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Clarke Sky Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Terry Brooks Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Andy Bathe Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Henry Taysom LFGSS CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ryan Allen University of Nottingham SCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Justin Costley Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Finn Pike-Mullins Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Hector Corey Haverhill Cycling Club Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Patrick Manning Strada 2020 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Jones NFTO Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Callum Bulley Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Elliot Huntley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Austin Sandi-Edwards Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Leo Hayter VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jessica Elliot Cycling Club Hackney Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alessandro Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  William Green Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Mack Mooney Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Thomas Williams Finished 0

15.  Thomas Williams -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jasmine Offiler Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ruben Mooney Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Murray Gray Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 12:00 Women Only Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 26/09/15 – 12:00
Women Only, Band 5
55 mins
1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 12:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 26/09/15 – 12:00
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 11:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 26/09/15 – 11:00
Regional C+, Band 5
50 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 10:05 Youth Only Youth --- 19km / 12 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/09/15 – 10:05
Youth Only, Youth
19km / 12 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 09:30 Youth Only Youth --- 6 laps / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/09/15 – 09:30

U12

Youth Only, Youth
6 laps / 10km / 6 miles
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 09:10 Youth Only Youth --- 4 laps / 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/09/15 – 09:10
Youth Only, Youth
4 laps / 6km / 4 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk