Palatine Circuit Chasing the Sun Series Race 4

Closed Circuit , Blackpool – Wednesday, 23 Sep 2015

Event Summary

Event Overview

An end of season series for those who can't get enough and for those who are just starting racing. On line entry or on the day, first come first served.

The Women will have a separate result and will start 1 minute after the men.

Due to the circuit limit intially 30 places will be allocated to Men and 10 to Women. Should one category reach capacity via on-line entry before the event more places may be made available from the other.

There will be cash prizes to the best placed Men and Women on the night based on field size.

There will be a series league for all the Youth Categories with prizes for best places after the last race of the series. In the event of a tie, the result of the last race of the series will decide.

Event Details

Event URN:

384231

Start Date:

Wed, 23rd Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Palatine Circuit, 207 St Annes Road, Blackpool, Lancashire, FY4 2AP
View map

Entry close date

Tue, 22nd Sep 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Renshaw Bike Box Alan Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Harrison Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tom Lowe Lancaster University Cycling C... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Billy Sewart Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabrielle Duckworth Lune RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Gregson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Peet Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rawcliffe Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Wed 23/09/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 19:31 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Wed 23/09/15 – 19:31
Women Only, Band 5
45 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 18:30 Youth Only Youth --- 40 mins / plus 25 laps
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Wed 23/09/15 – 18:30
Youth Only, Youth
40 mins / plus 25 laps
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 18:15 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Wed 23/09/15 – 18:15
Youth Only, Youth
15 mins / plus 6 laps
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U16

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U14

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U12

Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U10

Youth Only, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U8

Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

An end of season series for those who can't get enough and for those who are just starting racing. On line entry or on the day, first come first served.

The Women will have a separate result and will start 1 minute after the men.

Due to the circuit limit intially 30 places will be allocated to Men and 10 to Women. Should one category reach capacity via on-line entry before the event more places may be made available from the other.

There will be cash prizes to the best placed Men and Women on the night based on field size.

There will be a series league for all the Youth Categories with prizes for best places after the last race of the series. In the event of a tie, the result of the last race of the series will decide.

Event Details

Event URN:

384231

Start Date:

Wed, 23rd Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Palatine Circuit, 207 St Annes Road, Blackpool, Lancashire, FY4 2AP
View map

Entry close date

Tue, 22nd Sep 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Renshaw Bike Box Alan Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alistair Leivers Speedflex Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Harrison Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tom Lowe Lancaster University Cycling C... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Billy Sewart Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabrielle Duckworth Lune RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Gregson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Peet Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rawcliffe Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Wed 23/09/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 19:31 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Wed 23/09/15 – 19:31
Women Only, Band 5
45 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 18:30 Youth Only Youth --- 40 mins / plus 25 laps
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Wed 23/09/15 – 18:30
Youth Only, Youth
40 mins / plus 25 laps
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 18:15 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Wed 23/09/15 – 18:15
Youth Only, Youth
15 mins / plus 6 laps
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U16

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U14

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U12

Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U10

Youth Only, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/09/15 – 01:00

U8

Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk