Soggy Bottom XC Series 2016 - Round 1

MTB XC , Plymouth – Sunday, 03 Jan 2016

Event Summary

Event Overview

The Classic Winter cross country series is back for its 13th year.   There are categories for all levels of rider from the weekend warior to the racing snake.  The venue is rough and ready but boasts a hardstanding car park, toilets and warm indoor registration area.

The Pickled Lemon Catering Company will be on site providing hot food and drinks, and as usual there will be lap timing and event commentary.

St John Ambulances will once again be covering the event, along with the Devon Air Cadets to keep you all safe and motivated out on the course.

Series dates:

3rd January 2016

28th February 2016

20th March 2016

As ever, we’ll get race lap times out on paper before some of you have even finished racing, and they will all be online for you to analyse at home that evening.  Online entry and further race information can be found HERE.

Event Details

Event URN:

384205

Start Date:

Sun, 3rd Jan 2016

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Newnham Park, Plympton, Plymouth, PL7 5BN

View map

Series:

Soggy Bottom XC Series

Results

Confirmed Results

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Freddy Birchill Certini Finished Juvenile 00:39:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:11:000
2.  Oliver Allen Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:43:45:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:45:000
3.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished Juvenile 00:46:36:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:36:000
4.  Finn Woodrow Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:48:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:23:000
5.  Leon Dawes Pilgrim Flyers Finished N/A 00:51:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:25:000
6.  Alex Whitemore Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:55:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:54:000
7.  Jack Forrest Finished Juvenile 00:56:06:000 18

7. Jack Forrest -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:06:000
8.  Seth Owen Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:56:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:11:000
9.  Ben Spowart Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:56:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:48:000
10.  Chuck Harmer Finished Juvenile 01:01:31:000 12

10. Chuck Harmer -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:31:000
11.  Tony Batchelor Finished 01:02:00:000 0

11. Tony Batchelor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:00:000
12.  Ben Rowell Taw Velo Finished N/A 01:02:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:05:000
13.  Tyler Lindo North Devon Wheelers Finished Juvenile 01:03:12:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:12:000
14.  Edward Armstrong Taw Velo Finished Juvenile 01:08:22:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:22:000
15.  Dylan Dayman Finished 01:15:06:000 0

15. Dylan Dayman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:06:000
16.  Joseph Blackwell Finished Sport 01:15:37:000 0

16. Joseph Blackwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:37:000
17.  Seth Maunder Finished 00:46:57:000 0

17. Seth Maunder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:57:000
18.  Nathan Cooke Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:25:05:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:25:05:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Harry Birchill Certini Finished Youth 00:46:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:51:000
2.  Daniel Barry Pilgrim Flyers Finished N/A 01:01:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:27:000
3.  Tristan Davies One and All Cycling Finished Youth 01:01:35:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:35:000
4.  om Hunter Finished 01:30:45:000 0

4. om Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:45:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Patsy Caines Certini Finished Youth 00:44:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:00:000
2.  Helen Barron Pilgrim Flyers Finished Youth 00:50:22:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:22:000
3.  Fiona Barron Pilgrim Flyers Finished Youth 00:53:21:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:21:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Tom Holland Finished Junior 01:14:32:000 0

1. Tom Holland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:32:000
2.  Kris Caines Certini Finished Sport 01:14:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:40:000
3.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished Expert 01:15:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:15:02:000
4.  Gabriel Cox Certini Finished Junior 01:19:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:28:000
5.  Ho wai Yim University of Exeter Cycling C... Finished Sport 01:19:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:52:000
6.  Tony Revell Finished 01:19:58:000 0

6. Tony Revell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:58:000
7.  Jay Williamson Steve Peat Syndicate Global Finished Sport 01:20:07:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:07:000
8.  George Armstrong Taw Velo Finished Junior 01:20:51:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:51:000
9.  David Tring Finished Sport 01:23:01:000 18

9. David Tring -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:01:000
10.  Nick Percival Finished 01:26:03:000 0

10. Nick Percival -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:03:000
11.  Christopher Agnew Cogs Bikes Finished Sport 01:26:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:45:000
12.  Robin Craig Army Cycling Union Finished Sport 01:26:52:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:52:000
13.  Matt Hobbs Finished 01:27:08:000 0

13. Matt Hobbs -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:08:000
14.  Tom Burnett Finished 01:27:32:000 0

14. Tom Burnett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:32:000
15.  Ross Wildman ESSA Cycling Club Finished Sport 01:29:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:33:000
16.  Matt Atkinson Finished 01:29:57:000 0

16. Matt Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:57:000
17.  Jamie Wales Finished 01:30:36:000 0

17. Jamie Wales -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:36:000
18.  Luke Kendall Complete Cycle Works Finished Sport 01:30:51:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:51:000
19.  Joe Forshaw Finished 01:31:15:000 0

19. Joe Forshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:15:000
20.  Lee Mason Finished 01:32:21:000 0

20. Lee Mason -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:21:000
21.  Tim Thorne Finished 01:33:49:000 0

21. Tim Thorne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:49:000
22.  Jon Ward Finished 01:34:49:000 0

22. Jon Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:49:000
23.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:37:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:10:000
24.  Chris Newbold Finished 01:39:55:000 0

24. Chris Newbold -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:55:000
25.  Wayne Reeder Tanks Direct Cycling Finished N/A 01:39:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:58:000
26.  Donald Rigby Finished N/A 01:41:28:000 0

26. Donald Rigby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:28:000
27.  Mark Moss Complete Cycle Works Finished N/A 01:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:34:000
28.  Richard Davies Finished 01:24:40:000 0

28. Richard Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:40:000
29.  Mark Walter Finished 01:25:09:000 0

29. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:09:000
30.  Jacob Wood Finished 01:28:57:000 0

30. Jacob Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:57:000
31.  Chris Frisby Finished 01:31:51:000 0

31. Chris Frisby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:51:000
32.  Jimmy Hoddinott Finished 01:32:15:000 0

32. Jimmy Hoddinott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:15:000
33.  Ollie Puckey Finished 01:34:04:000 0

33. Ollie Puckey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:04:000
34.  Edwin Dyer Finished 01:35:26:000 0

34. Edwin Dyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:26:000
35.  Simon Newton Finished 01:35:26:000 0

35. Simon Newton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:26:000
36.  Jim Gardiner Finished 01:36:03:000 0

36. Jim Gardiner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:03:000
37.  Matthew Stone Finished 01:40:01:000 0

37. Matthew Stone -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:01:000
38.  Ryan Dore Finished Sport 01:40:16:000 0

38. Ryan Dore -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:16:000
39.  Will Hancock Finished 01:42:21:000 0

39. Will Hancock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:21:000
40.  Paddy Scullion Kernow Riders Finished Sport 01:01:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:01:04:000
41.  Russ Parkin Finished 01:11:24:000 0

41. Russ Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:24:000
42.  Andrew Oates Finished 01:24:34:000 0

42. Andrew Oates -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:34:000
43.  Andy Marsh Finished 01:37:02:000 0

43. Andy Marsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:02:000
44.  Jamie Mccullough Finished 01:37:21:000 0

44. Jamie Mccullough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:21:000
45.  Jonny Cooper Finished 00:58:02:000 0

45. Jonny Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:02:000
46.  David West Finished 01:04:23:000 0

46. David West -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:23:000
47.  David Burt Finished 01:26:02:000 0

47. David Burt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:02:000
48.  Denzil Burton Finished 00:38:38:000 0

48. Denzil Burton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:38:000
49.  Peter Haworth Finished 00:16:15:000 0

49. Peter Haworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:15:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Kate Bowers Les Filles Racing Team Finished Sport 01:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:06:000
2.  Catherine Kilburn Finished G/Vet 01:06:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:15:000
3.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Veteran 01:07:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:52:000
4.  Alicia Hockin Dame Cycling Finished Sport 01:10:14:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:14:000
5.  Kerry Paul Lanhydrock Wheelers Finished N/A 01:13:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:27:000
6.  Carla Parkes Finished 01:19:14:000 0

6. Carla Parkes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:14:000
7.  Vicky Skelton Finished N/A 01:22:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:13:000
8.  Penny Allan MazingTree IT Finished G/Vet 01:23:60:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:60:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Pete Dawe Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:15:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:38:000
2.  Lee Hayward Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:16:07:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:07:000
3.  James Bovey Finished Veteran 01:18:59:000 30

3. James Bovey -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:59:000
4.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:20:41:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:41:000
5.  Steve Hodgson Mid Devon CC Finished N/A 01:24:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:58:000
6.  Stacey Bray Kernow Riders Finished Veteran 01:26:03:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:03:000
7.  Themi Petridis Finished 01:26:50:000 0

7. Themi Petridis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:50:000
8.  Paul Wells Finished 01:27:23:000 0

8. Paul Wells -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:23:000
9.  Jonathan Tutte Pilgrim Flyers Finished Veteran 01:28:28:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:28:000
10.  Martin Shapland Finished Veteran 01:30:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:26:000
11.  Darren Armstrong Taw Velo Finished Veteran 01:30:50:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:50:000
12.  Andy Taylor Mid Devon CC Finished N/A 01:32:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:38:000
13.  Will Hutchins Finished 01:33:18:000 0

13. Will Hutchins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:18:000
14.  Rob Smith Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:33:26:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:26:000
15.  Adam Forrest Mid Devon CC Finished N/A 01:35:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:11:000
16.  Matt Jepson Finished 01:38:26:000 0

16. Matt Jepson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:26:000
17.  Giles Heardman Finished 01:38:53:000 0

17. Giles Heardman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:53:000
18.  Duncan Baldie Finished N/A 01:39:06:000 0

18. Duncan Baldie -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:06:000
19.  Denzil Williams Kernow Riders Finished N/A 01:41:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:22:000
20.  Mark Hudson Kernow Riders Finished Veteran 01:26:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:49:000
21.  Ned Kelly Kernow Riders Finished 01:28:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:36:000
22.  Ross Milbourn Finished 01:36:00:000 0

22. Ross Milbourn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:00:000
23.  Lee Morriss Finished 01:39:03:000 0

23. Lee Morriss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:03:000
24.  Anthony Everson Army Cycling Union Finished N/A 01:39:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:09:000
25.  Gary Clements Lanhydrock Wheelers Finished N/A 01:40:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:34:000
26.  Mark Rockett Plymouth Corinthian CC Finished N/A 00:53:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:05:000
27.  Robert Yendle Royal Navy & Royal Marines CA Finished 01:29:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:09:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Keith Woodward Finished 01:12:38:000 0

1. Keith Woodward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:38:000
2.  Richard House Kernow Riders Finished G/Vet 01:13:47:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:47:000
3.  Anthony Jennings Somerset Road Club Finished G/Vet 01:16:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:20:000
4.  Colin Tyrer Devon & Somerset Fire & Rescue Finished G/Vet 01:16:49:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:49:000
5.  Calvin Leach Finished 01:22:28:000 0

5. Calvin Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:28:000
6.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished G/Vet 01:28:47:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:47:000
7.  Ron Barrett Finished G/Vet 01:33:15:000 0

7. Ron Barrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:15:000
8.  Geoff Robinson High Peak Cycles RT Finished G/Vet 01:35:29:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:29:000
9.  David Poole Somerset Road Club Finished S/Vet 01:36:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:36:59:000
10.  Bernie Muir Lanhydrock Wheelers Finished N/A 01:38:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:49:000
11.  Andrew Cheesewright Finished 01:47:30:000 0

11. Andrew Cheesewright -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:47:30:000
12.  Tim Melvin Finished 01:30:48:000 0

12. Tim Melvin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:48:000

Elite/Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Men - Results
1.  James Porter Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 01:23:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:02:000
2.  Stuart Bowers Hargroves-Montezuma's Finished N/A 01:23:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:41:000
3.  Max Suttie IBike Motion Race Team Finished Expert 01:26:58:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:58:000
4.  Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished Expert 01:27:25:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:25:000
5.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:30:26:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:26:000
6.  Richard Long Finished Expert 01:31:20:000 20

6. Richard Long -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:20:000
7.  Pierre Thomas Cadence Cannondale RT Finished Expert 01:32:54:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:54:000
8.  Jordan Lloyd Rowledge Road Cycling Club Finished Junior 01:37:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:37:03:000
9.  Alex Dawson IBike Motion Race Team Finished Expert 01:08:59:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:08:59:000

Elite/Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Women - Results
1.  Lucy Allan MazingTree IT Finished Elite 01:18:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:52:000
2.  Emily Benham Kvåle Sarum Velo Finished Elite 01:30:07:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:07:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Kai Hansen Finished 01:05:02:000 0

1. Kai Hansen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:02:000
2.  Ben Austin Finished 01:10:19:000 0

2. Ben Austin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:19:000
3.  Tim Patroski Finished 01:10:56:000 0

3. Tim Patroski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:56:000
4.  Luke Davies Finished 01:11:24:000 0

4. Luke Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:24:000
5.  Mark Kneebone Finished 01:11:42:000 0

5. Mark Kneebone -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:42:000
6.  Ian Griffin Finished 01:14:49:000 0

6. Ian Griffin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:49:000
7.  Daniel Poppy Finished 01:15:33:000 0

7. Daniel Poppy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:33:000
8.  Nick Leach Finished 01:18:54:000 0

8. Nick Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:54:000
9.  Karl Dudley Finished 01:21:30:000 0

9. Karl Dudley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:30:000
10.  Gary Mccoy Finished 01:23:41:000 0

10. Gary Mccoy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:41:000
11.  Mike Cash Finished 01:23:46:000 0

11. Mike Cash -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:46:000
12.  Simon Olver Finished 01:27:06:000 0

12. Simon Olver -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:06:000
13.  Simon Maunder Finished 01:27:44:000 0

13. Simon Maunder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:44:000
14.  Rod Mclean Finished 01:28:10:000 0

14. Rod Mclean -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:10:000
15.  Sam Ellacott Finished 01:28:18:000 0

15. Sam Ellacott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:18:000
16.  Matthew Chidgey Finished 01:30:12:000 0

16. Matthew Chidgey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:12:000
17.  John Barry Finished 01:30:57:000 0

17. John Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:57:000
18.  Al Rowe Finished 01:32:34:000 0

18. Al Rowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:34:000
19.  Andrew Humphrey Finished 01:40:52:000 0

19. Andrew Humphrey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:52:000
20.  Andrew Eden Finished 01:28:06:000 0

20. Andrew Eden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:06:000
21.  Ed Hopegood Finished 01:29:45:000 0

21. Ed Hopegood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:45:000
22.  Dave Mitcham Finished 01:34:10:000 0

22. Dave Mitcham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:10:000
23.  A. Hall Finished 01:34:13:000 0

23. A. Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:13:000

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Amy Jones Finished 00:57:44:000 0

1. Amy Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:44:000
2.  Ruth Aldridge Finished 01:04:49:000 0

2. Ruth Aldridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:49:000
3.  Kim Long Finished G/Vet 01:16:38:000 0

3. Kim Long -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:38:000

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Southcott Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:19:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:19:10:000
2.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished N/A 00:21:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:50:000
3.  Fin Mead Taw Velo Finished N/A 00:21:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:52:000
4.  Luke Chapman Pilgrim Flyers Finished 00:21:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:53:000
5.  Finley Morriss Pilgrim Flyers Finished 00:20:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:18:000
6.  James Mcdouall Finished 00:21:42:000 0

6. James Mcdouall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:42:000
7.  Noah Woodrow Pilgrim Flyers Finished N/A 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:19:000
8.  Callum Standen Finished 00:22:23:000 0

8. Callum Standen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:23:000
9.  Theo Maunder Finished 00:22:32:000 0

9. Theo Maunder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:32:000
10.  Joshua Batchelor Taw Velo Finished N/A 00:22:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:37:000
11.  Harry Reeder Finished 00:20:37:000 0

11. Harry Reeder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:37:000

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished N/A 00:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:21:000
2.  Jaz Mulkerrin Finished 00:20:21:000 0

2. Jaz Mulkerrin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:21:000
3.  Jasmine Neale Finished 00:21:09:000 0

3. Jasmine Neale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:09:000
4.  Ellen Webber Finished 00:21:45:000 0

4. Ellen Webber -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:45:000
5.  Alisha Mccartney Finished 00:22:35:000 0

5. Alisha Mccartney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:35:000

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished N/A 00:21:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:01:000
2.  Max Standen Taw Velo Finished N/A 00:21:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:47:000
3.  Albert Rigby Finished N/A 00:20:46:000 0

3. Albert Rigby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:46:000
4.  Sebastian Hough Finished N/A 00:21:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:35:000
5.  Sam Mulkerrin Finished 00:24:11:000 0

5. Sam Mulkerrin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:11:000
6.  Sam Hartland Finished 00:19:46:000 0

6. Sam Hartland -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:46:000
7.  Aaron Webber Finished 00:21:07:000 0

7. Aaron Webber -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:07:000

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Dayman Finished 00:20:25:000 0

1. Ellie Dayman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:25:000
2.  Lark Paxton-yeo Finished 00:19:47:000 0

2. Lark Paxton-yeo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:47:000

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Finley Jackson Brixton BMX Club Finished N/A 00:17:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:17:000
2.  Joey Williams Finished 00:17:20:000 0

2. Joey Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:20:000
3.  Luke Reader Finished 00:18:51:000 0

3. Luke Reader -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:51:000
4.  Oille Yendle Finished 00:17:19:000 0

4. Oille Yendle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:19:000
5.  Tom Bingham Finished 00:19:38:000 0

5. Tom Bingham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:38:000
6.  Freddy Newman Finished 00:19:50:000 0

6. Freddy Newman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:50:000
7.  Ned Talbert Finished 00:21:10:000 0

7. Ned Talbert -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:10:000

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Kodie Harmer Finished 00:19:06:000 0

1. Kodie Harmer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:06:000

About the Event

Info for Riders

www.fullysussed.co.uk

The Races

Race 1 - Under 10, Under 12 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 09:00 Go-Ride Racing N/A 20 mins
Entry: Online: (£4.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 03/01/16 – 09:00
Go-Ride Racing,  | N/A
20 mins
Race 2 - Under 8 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 09:30 Go-Ride Racing N/A 10 mins
Entry: Online: (£4.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 03/01/16 – 09:30
Go-Ride Racing,  | N/A
10 mins
Race 3 - Juvenile, Youth, Junior, Sport, Expert Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 10:30 MTB Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Entry: Online: (£19.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£21.00)
Sun 03/01/16 – 10:30
Race 4 - Vet male, Grand Vet male, Fun male and female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 13:00 MTB Regional B G/Vet, Veteran 01 hr 30 mins
Entry: Online: (£19.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£21.00)
Sun 03/01/16 – 13:00
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 1 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
1 laps
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 1 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
1 laps
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
2 laps
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
2 laps
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:01 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:01
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
3 laps
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
3 laps
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior, Sport
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior, Sport
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet, Senior, ...
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet, Senior, ...
Masters Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert, Master,... 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert, Master,...
3 laps
Masters Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert, Master,...
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert, Master,...
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
3 laps
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
2 laps
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
3 laps
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:01 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:01
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
2 laps
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
2 laps
Elite/Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:01 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 5 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:01
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
5 laps
Elite/Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 4 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
4 laps
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing,  | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing,  | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing,  | N/A

Event Summary

Event Overview

The Classic Winter cross country series is back for its 13th year.   There are categories for all levels of rider from the weekend warior to the racing snake.  The venue is rough and ready but boasts a hardstanding car park, toilets and warm indoor registration area.

The Pickled Lemon Catering Company will be on site providing hot food and drinks, and as usual there will be lap timing and event commentary.

St John Ambulances will once again be covering the event, along with the Devon Air Cadets to keep you all safe and motivated out on the course.

Series dates:

3rd January 2016

28th February 2016

20th March 2016

As ever, we’ll get race lap times out on paper before some of you have even finished racing, and they will all be online for you to analyse at home that evening.  Online entry and further race information can be found HERE.

Event Details

Event URN:

384205

Start Date:

Sun, 3rd Jan 2016

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Newnham Park, Plympton, Plymouth, PL7 5BN

View map

Series:

Soggy Bottom XC Series

Results

Confirmed Results

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Freddy Birchill Certini Finished Juvenile 00:39:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:11:000
2.  Oliver Allen Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:43:45:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:45:000
3.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished Juvenile 00:46:36:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:36:000
4.  Finn Woodrow Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:48:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:23:000
5.  Leon Dawes Pilgrim Flyers Finished N/A 00:51:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:25:000
6.  Alex Whitemore Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:55:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:54:000
7.  Jack Forrest Finished Juvenile 00:56:06:000 18

7. Jack Forrest -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:06:000
8.  Seth Owen Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:56:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:11:000
9.  Ben Spowart Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:56:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:48:000
10.  Chuck Harmer Finished Juvenile 01:01:31:000 12

10. Chuck Harmer -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:31:000
11.  Tony Batchelor Finished 01:02:00:000 0

11. Tony Batchelor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:00:000
12.  Ben Rowell Taw Velo Finished N/A 01:02:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:05:000
13.  Tyler Lindo North Devon Wheelers Finished Juvenile 01:03:12:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:12:000
14.  Edward Armstrong Taw Velo Finished Juvenile 01:08:22:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:22:000
15.  Dylan Dayman Finished 01:15:06:000 0

15. Dylan Dayman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:06:000
16.  Joseph Blackwell Finished Sport 01:15:37:000 0

16. Joseph Blackwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:37:000
17.  Seth Maunder Finished 00:46:57:000 0

17. Seth Maunder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:57:000
18.  Nathan Cooke Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:25:05:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:25:05:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Harry Birchill Certini Finished Youth 00:46:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:51:000
2.  Daniel Barry Pilgrim Flyers Finished N/A 01:01:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:27:000
3.  Tristan Davies One and All Cycling Finished Youth 01:01:35:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:35:000
4.  om Hunter Finished 01:30:45:000 0

4. om Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:45:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Patsy Caines Certini Finished Youth 00:44:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:00:000
2.  Helen Barron Pilgrim Flyers Finished Youth 00:50:22:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:22:000
3.  Fiona Barron Pilgrim Flyers Finished Youth 00:53:21:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:21:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Tom Holland Finished Junior 01:14:32:000 0

1. Tom Holland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:32:000
2.  Kris Caines Certini Finished Sport 01:14:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:40:000
3.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished Expert 01:15:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:15:02:000
4.  Gabriel Cox Certini Finished Junior 01:19:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:28:000
5.  Ho wai Yim University of Exeter Cycling C... Finished Sport 01:19:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:52:000
6.  Tony Revell Finished 01:19:58:000 0

6. Tony Revell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:58:000
7.  Jay Williamson Steve Peat Syndicate Global Finished Sport 01:20:07:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:07:000
8.  George Armstrong Taw Velo Finished Junior 01:20:51:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:51:000
9.  David Tring Finished Sport 01:23:01:000 18

9. David Tring -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:01:000
10.  Nick Percival Finished 01:26:03:000 0

10. Nick Percival -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:03:000
11.  Christopher Agnew Cogs Bikes Finished Sport 01:26:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:45:000
12.  Robin Craig Army Cycling Union Finished Sport 01:26:52:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:52:000
13.  Matt Hobbs Finished 01:27:08:000 0

13. Matt Hobbs -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:08:000
14.  Tom Burnett Finished 01:27:32:000 0

14. Tom Burnett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:32:000
15.  Ross Wildman ESSA Cycling Club Finished Sport 01:29:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:33:000
16.  Matt Atkinson Finished 01:29:57:000 0

16. Matt Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:57:000
17.  Jamie Wales Finished 01:30:36:000 0

17. Jamie Wales -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:36:000
18.  Luke Kendall Complete Cycle Works Finished Sport 01:30:51:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:51:000
19.  Joe Forshaw Finished 01:31:15:000 0

19. Joe Forshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:15:000
20.  Lee Mason Finished 01:32:21:000 0

20. Lee Mason -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:21:000
21.  Tim Thorne Finished 01:33:49:000 0

21. Tim Thorne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:49:000
22.  Jon Ward Finished 01:34:49:000 0

22. Jon Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:49:000
23.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:37:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:10:000
24.  Chris Newbold Finished 01:39:55:000 0

24. Chris Newbold -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:55:000
25.  Wayne Reeder Tanks Direct Cycling Finished N/A 01:39:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:58:000
26.  Donald Rigby Finished N/A 01:41:28:000 0

26. Donald Rigby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:28:000
27.  Mark Moss Complete Cycle Works Finished N/A 01:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:34:000
28.  Richard Davies Finished 01:24:40:000 0

28. Richard Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:40:000
29.  Mark Walter Finished 01:25:09:000 0

29. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:09:000
30.  Jacob Wood Finished 01:28:57:000 0

30. Jacob Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:57:000
31.  Chris Frisby Finished 01:31:51:000 0

31. Chris Frisby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:51:000
32.  Jimmy Hoddinott Finished 01:32:15:000 0

32. Jimmy Hoddinott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:15:000
33.  Ollie Puckey Finished 01:34:04:000 0

33. Ollie Puckey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:04:000
34.  Edwin Dyer Finished 01:35:26:000 0

34. Edwin Dyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:26:000
35.  Simon Newton Finished 01:35:26:000 0

35. Simon Newton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:26:000
36.  Jim Gardiner Finished 01:36:03:000 0

36. Jim Gardiner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:03:000
37.  Matthew Stone Finished 01:40:01:000 0

37. Matthew Stone -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:01:000
38.  Ryan Dore Finished Sport 01:40:16:000 0

38. Ryan Dore -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:16:000
39.  Will Hancock Finished 01:42:21:000 0

39. Will Hancock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:21:000
40.  Paddy Scullion Kernow Riders Finished Sport 01:01:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:01:04:000
41.  Russ Parkin Finished 01:11:24:000 0

41. Russ Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:24:000
42.  Andrew Oates Finished 01:24:34:000 0

42. Andrew Oates -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:34:000
43.  Andy Marsh Finished 01:37:02:000 0

43. Andy Marsh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:02:000
44.  Jamie Mccullough Finished 01:37:21:000 0

44. Jamie Mccullough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:21:000
45.  Jonny Cooper Finished 00:58:02:000 0

45. Jonny Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:02:000
46.  David West Finished 01:04:23:000 0

46. David West -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:23:000
47.  David Burt Finished 01:26:02:000 0

47. David Burt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:02:000
48.  Denzil Burton Finished 00:38:38:000 0

48. Denzil Burton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:38:000
49.  Peter Haworth Finished 00:16:15:000 0

49. Peter Haworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:15:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Kate Bowers Les Filles Racing Team Finished Sport 01:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:06:000
2.  Catherine Kilburn Finished G/Vet 01:06:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:15:000
3.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Veteran 01:07:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:52:000
4.  Alicia Hockin Dame Cycling Finished Sport 01:10:14:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:14:000
5.  Kerry Paul Lanhydrock Wheelers Finished N/A 01:13:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:27:000
6.  Carla Parkes Finished 01:19:14:000 0

6. Carla Parkes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:14:000
7.  Vicky Skelton Finished N/A 01:22:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:13:000
8.  Penny Allan MazingTree IT Finished G/Vet 01:23:60:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:60:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Pete Dawe Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:15:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:38:000
2.  Lee Hayward Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:16:07:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:07:000
3.  James Bovey Finished Veteran 01:18:59:000 30

3. James Bovey -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:59:000
4.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:20:41:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:41:000
5.  Steve Hodgson Mid Devon CC Finished N/A 01:24:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:58:000
6.  Stacey Bray Kernow Riders Finished Veteran 01:26:03:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:03:000
7.  Themi Petridis Finished 01:26:50:000 0

7. Themi Petridis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:50:000
8.  Paul Wells Finished 01:27:23:000 0

8. Paul Wells -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:23:000
9.  Jonathan Tutte Pilgrim Flyers Finished Veteran 01:28:28:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:28:000
10.  Martin Shapland Finished Veteran 01:30:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:26:000
11.  Darren Armstrong Taw Velo Finished Veteran 01:30:50:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:50:000
12.  Andy Taylor Mid Devon CC Finished N/A 01:32:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:38:000
13.  Will Hutchins Finished 01:33:18:000 0

13. Will Hutchins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:18:000
14.  Rob Smith Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:33:26:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:26:000
15.  Adam Forrest Mid Devon CC Finished N/A 01:35:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:11:000
16.  Matt Jepson Finished 01:38:26:000 0

16. Matt Jepson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:26:000
17.  Giles Heardman Finished 01:38:53:000 0

17. Giles Heardman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:53:000
18.  Duncan Baldie Finished N/A 01:39:06:000 0

18. Duncan Baldie -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:06:000
19.  Denzil Williams Kernow Riders Finished N/A 01:41:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:22:000
20.  Mark Hudson Kernow Riders Finished Veteran 01:26:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:49:000
21.  Ned Kelly Kernow Riders Finished 01:28:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:36:000
22.  Ross Milbourn Finished 01:36:00:000 0

22. Ross Milbourn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:00:000
23.  Lee Morriss Finished 01:39:03:000 0

23. Lee Morriss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:03:000
24.  Anthony Everson Army Cycling Union Finished N/A 01:39:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:09:000
25.  Gary Clements Lanhydrock Wheelers Finished N/A 01:40:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:34:000
26.  Mark Rockett Plymouth Corinthian CC Finished N/A 00:53:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:05:000
27.  Robert Yendle Royal Navy & Royal Marines CA Finished 01:29:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:09:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Keith Woodward Finished 01:12:38:000 0

1. Keith Woodward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:38:000
2.  Richard House Kernow Riders Finished G/Vet 01:13:47:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:47:000
3.  Anthony Jennings Somerset Road Club Finished G/Vet 01:16:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:20:000
4.  Colin Tyrer Devon & Somerset Fire & Rescue Finished G/Vet 01:16:49:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:49:000
5.  Calvin Leach Finished 01:22:28:000 0

5. Calvin Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:28:000
6.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished G/Vet 01:28:47:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:47:000
7.  Ron Barrett Finished G/Vet 01:33:15:000 0

7. Ron Barrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:15:000
8.  Geoff Robinson High Peak Cycles RT Finished G/Vet 01:35:29:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:29:000
9.  David Poole Somerset Road Club Finished S/Vet 01:36:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:36:59:000
10.  Bernie Muir Lanhydrock Wheelers Finished N/A 01:38:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:49:000
11.  Andrew Cheesewright Finished 01:47:30:000 0

11. Andrew Cheesewright -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:47:30:000
12.  Tim Melvin Finished 01:30:48:000 0

12. Tim Melvin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:48:000

Elite/Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Men - Results
1.  James Porter Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 01:23:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:02:000
2.  Stuart Bowers Hargroves-Montezuma's Finished N/A 01:23:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:41:000
3.  Max Suttie IBike Motion Race Team Finished Expert 01:26:58:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:58:000
4.  Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished Expert 01:27:25:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:25:000
5.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:30:26:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:26:000
6.  Richard Long Finished Expert 01:31:20:000 20

6. Richard Long -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:20:000
7.  Pierre Thomas Cadence Cannondale RT Finished Expert 01:32:54:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:54:000
8.  Jordan Lloyd Rowledge Road Cycling Club Finished Junior 01:37:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:37:03:000
9.  Alex Dawson IBike Motion Race Team Finished Expert 01:08:59:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:08:59:000

Elite/Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Women - Results
1.  Lucy Allan MazingTree IT Finished Elite 01:18:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:52:000
2.  Emily Benham Kvåle Sarum Velo Finished Elite 01:30:07:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:07:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Kai Hansen Finished 01:05:02:000 0

1. Kai Hansen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:02:000
2.  Ben Austin Finished 01:10:19:000 0

2. Ben Austin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:19:000
3.  Tim Patroski Finished 01:10:56:000 0

3. Tim Patroski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:56:000
4.  Luke Davies Finished 01:11:24:000 0

4. Luke Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:24:000
5.  Mark Kneebone Finished 01:11:42:000 0

5. Mark Kneebone -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:42:000
6.  Ian Griffin Finished 01:14:49:000 0

6. Ian Griffin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:49:000
7.  Daniel Poppy Finished 01:15:33:000 0

7. Daniel Poppy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:33:000
8.  Nick Leach Finished 01:18:54:000 0

8. Nick Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:54:000
9.  Karl Dudley Finished 01:21:30:000 0

9. Karl Dudley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:30:000
10.  Gary Mccoy Finished 01:23:41:000 0

10. Gary Mccoy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:41:000
11.  Mike Cash Finished 01:23:46:000 0

11. Mike Cash -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:46:000
12.  Simon Olver Finished 01:27:06:000 0

12. Simon Olver -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:06:000
13.  Simon Maunder Finished 01:27:44:000 0

13. Simon Maunder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:44:000
14.  Rod Mclean Finished 01:28:10:000 0

14. Rod Mclean -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:10:000
15.  Sam Ellacott Finished 01:28:18:000 0

15. Sam Ellacott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:18:000
16.  Matthew Chidgey Finished 01:30:12:000 0

16. Matthew Chidgey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:12:000
17.  John Barry Finished 01:30:57:000 0

17. John Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:57:000
18.  Al Rowe Finished 01:32:34:000 0

18. Al Rowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:34:000
19.  Andrew Humphrey Finished 01:40:52:000 0

19. Andrew Humphrey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:52:000
20.  Andrew Eden Finished 01:28:06:000 0

20. Andrew Eden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:06:000
21.  Ed Hopegood Finished 01:29:45:000 0

21. Ed Hopegood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:45:000
22.  Dave Mitcham Finished 01:34:10:000 0

22. Dave Mitcham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:10:000
23.  A. Hall Finished 01:34:13:000 0

23. A. Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:13:000

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Amy Jones Finished 00:57:44:000 0

1. Amy Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:44:000
2.  Ruth Aldridge Finished 01:04:49:000 0

2. Ruth Aldridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:49:000
3.  Kim Long Finished G/Vet 01:16:38:000 0

3. Kim Long -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:38:000

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Southcott Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:19:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:19:10:000
2.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished N/A 00:21:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:50:000
3.  Fin Mead Taw Velo Finished N/A 00:21:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:52:000
4.  Luke Chapman Pilgrim Flyers Finished 00:21:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:53:000
5.  Finley Morriss Pilgrim Flyers Finished 00:20:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:18:000
6.  James Mcdouall Finished 00:21:42:000 0

6. James Mcdouall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:42:000
7.  Noah Woodrow Pilgrim Flyers Finished N/A 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:19:000
8.  Callum Standen Finished 00:22:23:000 0

8. Callum Standen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:23:000
9.  Theo Maunder Finished 00:22:32:000 0

9. Theo Maunder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:32:000
10.  Joshua Batchelor Taw Velo Finished N/A 00:22:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:37:000
11.  Harry Reeder Finished 00:20:37:000 0

11. Harry Reeder -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:37:000

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished N/A 00:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:21:000
2.  Jaz Mulkerrin Finished 00:20:21:000 0

2. Jaz Mulkerrin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:21:000
3.  Jasmine Neale Finished 00:21:09:000 0

3. Jasmine Neale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:09:000
4.  Ellen Webber Finished 00:21:45:000 0

4. Ellen Webber -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:45:000
5.  Alisha Mccartney Finished 00:22:35:000 0

5. Alisha Mccartney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:35:000

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished N/A 00:21:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:01:000
2.  Max Standen Taw Velo Finished N/A 00:21:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:47:000
3.  Albert Rigby Finished N/A 00:20:46:000 0

3. Albert Rigby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:46:000
4.  Sebastian Hough Finished N/A 00:21:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:35:000
5.  Sam Mulkerrin Finished 00:24:11:000 0

5. Sam Mulkerrin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:11:000
6.  Sam Hartland Finished 00:19:46:000 0

6. Sam Hartland -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:46:000
7.  Aaron Webber Finished 00:21:07:000 0

7. Aaron Webber -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:07:000

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Dayman Finished 00:20:25:000 0

1. Ellie Dayman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:25:000
2.  Lark Paxton-yeo Finished 00:19:47:000 0

2. Lark Paxton-yeo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:47:000

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Finley Jackson Brixton BMX Club Finished N/A 00:17:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:17:000
2.  Joey Williams Finished 00:17:20:000 0

2. Joey Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:20:000
3.  Luke Reader Finished 00:18:51:000 0

3. Luke Reader -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:51:000
4.  Oille Yendle Finished 00:17:19:000 0

4. Oille Yendle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:19:000
5.  Tom Bingham Finished 00:19:38:000 0

5. Tom Bingham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:38:000
6.  Freddy Newman Finished 00:19:50:000 0

6. Freddy Newman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:50:000
7.  Ned Talbert Finished 00:21:10:000 0

7. Ned Talbert -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:10:000

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Kodie Harmer Finished 00:19:06:000 0

1. Kodie Harmer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:06:000

About the Event

Info for Riders

www.fullysussed.co.uk

The Races

Race 1 - Under 10, Under 12 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 09:00 Go-Ride Racing N/A 20 mins
Entry: Online: (£4.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 03/01/16 – 09:00
Go-Ride Racing,  | N/A
20 mins
Race 2 - Under 8 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 09:30 Go-Ride Racing N/A 10 mins
Entry: Online: (£4.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 03/01/16 – 09:30
Go-Ride Racing,  | N/A
10 mins
Race 3 - Juvenile, Youth, Junior, Sport, Expert Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 10:30 MTB Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Entry: Online: (£19.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£21.00)
Sun 03/01/16 – 10:30
Race 4 - Vet male, Grand Vet male, Fun male and female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 13:00 MTB Regional B G/Vet, Veteran 01 hr 30 mins
Entry: Online: (£19.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£21.00)
Sun 03/01/16 – 13:00
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 1 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
1 laps
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 1 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
1 laps
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
2 laps
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
2 laps
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:01 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:01
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
3 laps
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
3 laps
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior, Sport
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior, Sport
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet, Senior, ...
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet, Senior, ...
Masters Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert, Master,... 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert, Master,...
3 laps
Masters Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert, Master,...
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert, Master,...
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
3 laps
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
2 laps
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 3 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
3 laps
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:01 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:01
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
2 laps
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet 2 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
2 laps
Elite/Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:01 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 5 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:01
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
5 laps
Elite/Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 4 laps
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
4 laps
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing,  | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing,  | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/01/16 01:00 Go-Ride Racing N/A
Entry:
Sun 03/01/16 – 01:00
Go-Ride Racing,  | N/A

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk