British Cycling National Trophy Series Round 5

Cyclo-Cross , Bradford – Sunday, 13 Dec 2015

Event Summary

Event Overview

Cliffe Road, Bradford, BD3 0LR

Promoting Organisation:            Yorkshire CCA

Chief Commissaire:                   Ian Poole

Asst. Commissaires:                 tbc

Chief Judge:                             Jim Court

Judging Team:                          Andrew Court, Pauline Taylor, Val Taylor, Chris Willett

Commentator:                           Matt Payne    

Signing-On:                               The Café, Peel Park

Changing Rooms:                     Peel Park Sports Pavilion

Accommodation Enquiries:        Bradford Tourist Information Centre, 01274 433678

                                                bradford.vic@bradford.gov.uk

                                                www.visitbradford.com

Course marking/marshalling:      Members and Friends of Yorkshire CCA

First Aid:                                   St. John’s Ambulance                                                      

Directions to Peel Park:

From South and West:  Exit M62 at junction 26 and take the M606 to the city centre.  From the centre, take the A658, direction Leeds/Bradford airport and Harrogate.  The Park is one mile north of the centre: turn left into Cliffe Road.

From North East: Exit A1 at junction 47 and take the A59 direction Knaresborough.  Take A658 direction Bradford.

Event Organiser:

Fred Rothwell, 07949 710696    fredrothwell@hotmail.co.uk

Event Details

Event URN:

382815

Start Date:

Sun, 13th Dec 2015

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Peel Park, Bolton Road, Bradford, West Yorkshire, BD3 0ND
View map

Series:

National Trophy 2015-2016

Entry close date

Tue, 1st Dec 2015

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:25:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:25:000
2.  David Fletcher Pines Cycles Enve Finished Senior 01:00:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:32:000
3.  Ian Bibby NFTO Finished Senior 01:00:54:000 70

3. Ian Bibby - NFTO

Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:54:000
4.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:00:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:55:000
5.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:41:000
6.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:02:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:37:000
7.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:02:46:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:46:000
8.  Ben Sumner Beeline-Gener8 Finished Senior 01:03:04:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:04:000
9.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:03:34:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:34:000
10.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:44:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:44:000
11.  Lewis Craven Wheelbase Altura MGD Finished Senior 01:04:14:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:14:000
12.  Iain Paton Team Wiggins Finished Senior 01:04:26:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:26:000
13.  Mark McGuire Mountain Trax RT Finished Senior 01:04:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:54:000
14.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:05:11:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:11:000
15.  Arthur Green Clee Cycles Finished Senior 01:05:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:14:000
16.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:05:51:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:51:000
17.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Senior 01:06:00:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:00:000
18.  Thomas Craig SCOTT Racing Finished Senior 01:06:26:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:26:000
19.  Tom Van Den Bosch Finished Senior 01:06:41:000 0

19. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:41:000
20.  Steven Roach Raleigh GAC Finished Senior 01:07:16:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:16:000
21.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:07:29:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:29:000
22.  Paul Cox Pedal Power Loughborough Finished Senior 01:07:35:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:35:000
23.  Tom Seaman Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished N/A 01:07:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:44:000
24.  Frazer Clacherty Nutcracker Altura Racing Finished Senior 01:08:29:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:29:000
25.  Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  David Collins Hope Factory Racing Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Lee Williams Team Bikesoup-Bianchi Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Mike Wardle Wheelbase Altura MGD Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Jacob Phelps Muddybumbikes Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Chris Metcalfe Charge Bikes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Stephen Adams SportGrub Cycling Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Nic Smith Otley CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  James Thompson Rutland CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Andrew Johnson York Cycleworks Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Richard Mardle NFTO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Scott Wilson Team Elite Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  David Beachill Geared Up RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Joseph Andrews Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Craig Sefton Horwich CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Racing T... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Matthew James Rossendale RC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Liam Killeen Specialized Racing Disqualified Senior --- 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:42:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:16:000
2.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:42:21:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:21:000
3.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:43:39:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:39:000
4.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:44:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:17:000
5.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:44:45:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:45:000
6.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:45:10:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:10:000
7.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:45:19:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:19:000
8.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:45:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:35:000
9.  Mike Simpson GS Henley Finished Vet 40-49 00:45:56:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:56:000
10.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:46:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:20:000
11.  Roger Maidment East London Velo Finished Vet 40-49 00:46:25:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:25:000
12.  Alan Nixon Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:46:36:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:36:000
13.  David Haygarth Carnac-Planet X Finished Vet 40-49 00:46:51:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:51:000
14.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:46:57:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:57:000
15.  John Murfin Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:47:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:55:000
16.  Wayne Crombie East London Velo Finished Vet 40-49 00:48:00:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:00:000
17.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:48:12:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:12:000
18.  Chris Taylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 40-49 00:48:24:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:24:000
19.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:48:36:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:36:000
20.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:48:57:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:57:000
21.  Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 00:49:15:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:15:000
22.  David Johnson Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:49:32:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:32:000
23.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:34:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:34:000
24.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:49:37:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:37:000
25.  Benjamin Lewis Hackney GT Finished Vet 40-49 00:49:49:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:49:000
26.  Kristian Spreckley Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 00:50:04:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:04:000
27.  Philip Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 00:50:26:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:26:000
28.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:50:36:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:000
29.  Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 00:50:45:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:45:000
30.  John Shaw Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 40-49 00:50:51:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:51:000
31.  Ian Hesler MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:51:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:25:000
32.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:51:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:43:000
33.  Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 00:51:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:47:000
34.  Gareth Scott Bicicielo Finished Vet 40-49 00:51:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:54:000
35.  Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:52:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:27:000
36.  Bill Kay Vieri Velo RC Finished Vet 40-49 00:52:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:34:000
37.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:53:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:06:000
38.  Michael Burdon PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  David Jennaway Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Darren Binks Adept Precision RT/NE Healthca... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Dave Johnston PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Peter Middlemiss Otley CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Richard Bennett Wessex Raiders Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:44:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:40:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:45:33:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:33:000
3.  Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:45:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:51:000
4.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:46:42:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:42:000
5.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:48:37:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:37:000
6.  Kenny Johnson SCOTT Racing Finished N/A 00:49:06:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:06:000
7.  Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished Vet 50+ 00:49:25:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:25:000
8.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:49:47:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:47:000
9.  Geoff Giddings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:52:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:52:000
10.  Adrian Hill Squadra RT Finished Vet 50+ 00:50:37:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:37:000
11.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
12.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+
13.  John Hick Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50+ --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
14.  Ian Wright Finished Vet 50+ --- 14

14. Ian Wright -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+
15.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished Vet 50+ --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
16.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+
17.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+
18.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+
19.  Christopher Rowe www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
21.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  John Wright Wakefield CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
26.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
29.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  Thomas Bardgett Beacon Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  Nick Mason Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  David Headon Horwich CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Andrew Moss Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  Simon Pickard Jedi Cycle Sport Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Michael Speirs Horwich CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
43.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  Andrew Stubbs Barrow Central Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  John Graveling Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Andrew Moxon Otley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
48.  James Cullen Otley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
49.  Ian Haywood Finished Vet 50+ --- 0

49. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Evie Richards T-Mo Racing Finished Senior 00:41:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:11:000
2.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:43:10:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:10:000
3.  Bethany Crumpton Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Senior 00:43:42:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:42:000
4.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:44:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:14:000
5.  Amira Mellor Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior 00:44:25:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:25:000
6.  Sophie Wright Renvale RT Finished Junior 00:44:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:35:000
7.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished Junior 00:45:51:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:51:000
8.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior 00:46:17:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:17:000
9.  Merce Pacios Pujadó Zappi Racing Team Finished Senior 00:46:38:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:38:000
10.  Diane Lee Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:47:01:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:01:000
11.  Alice Barnes Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Senior 00:48:00:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:00:000
12.  Abigail Van Twisk Team Corley Cycles Finished Senior 00:48:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:04:000
13.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:49:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:48:000
14.  Eileen Roe Wiggle High5 Finished Senior 00:50:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:07:000
15.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Senior 00:50:33:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:33:000
16.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior 00:51:23:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:23:000
17.  Sophie Thackray Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:51:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:42:000
18.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior
19.  Joanna Rycroft www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Ella Conolly Ben Wyvis Cycle Club Finished Junior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Madeleine Gammons SF Racing Finished Junior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Jennifer Batey Vertex-Biemme RT Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Megan Kay Vieri Velo RC Finished Junior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior
24.  Emily Barnes Beeline Bicycles RT Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Natalie Batey Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:36:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:36:51:000
2.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 00:37:57:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:37:57:000
3.  Alison Kinloch PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:38:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:26:000
4.  Nicola Davies Beacon Wheelers Finished Veteran 00:38:50:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:50:000
5.  Bev Martin Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Veteran 00:40:58:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:58:000
6.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Veteran 00:42:14:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:14:000
7.  Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 00:42:41:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:41:000
8.  Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 00:43:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:49:000
9.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Veteran 00:44:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:42:000
10.  Nicola Hartle PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:46:47:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:47:000
11.  Joanne Allan Blumilk.com Finished N/A 00:47:04:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:04:000
12.  Julie Phelan Pro Vision Cycle Clothing Finished Veteran 00:47:18:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:18:000
13.  Pamela Glover Derwentside CC Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 00:35:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:35:00:000
2.  William Gascoyne Pines Cycles Enve Finished Junior 00:36:42:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:36:42:000
3.  Mark Donovan Beacon Wheelers Finished Junior 00:37:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:37:13:000
4.  Joshua Waters SF Racing Finished Junior 00:37:54:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:37:54:000
5.  Ben Turner Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:38:07:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:07:000
6.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:38:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:25:000
7.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Junior 00:38:36:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:36:000
8.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Junior 00:38:43:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:43:000
9.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Junior 00:39:17:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:17:000
10.  David Barnes Team Corley Cycles Finished Junior 00:39:21:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:21:000
11.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:39:24:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:24:000
12.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished Junior 00:39:42:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:42:000
13.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 00:39:52:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:52:000
14.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:40:07:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:07:000
15.  Harry Lewis SF Racing Finished Junior 00:40:25:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:25:000
16.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 00:40:35:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:35:000
17.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:40:36:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:36:000
18.  Matthew Fratesi Severn RC Finished Junior 00:40:47:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:47:000
19.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 00:42:03:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:03:000
20.  Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:42:24:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:24:000
21.  Thomas Murfin Jedi Cycle Sport Finished Junior 00:43:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:09:000
22.  James Mitri Dream Cycling Finished Junior 00:43:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:14:000
23.  Tim James Bourne Whls CC Finished Junior 00:44:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:16:000
24.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Junior 00:44:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:18:000
25.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:45:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:39:000
26.  Will King Prologue Racing Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
27.  Tyla Loftus Wheelbase Altura MGD Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
28.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
30.  Tom Renwick Jedi Cycle Sport Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:27:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:27:000
2.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished Youth U16 00:29:02:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:02:000
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished Youth U16 00:29:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:25:000
4.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Youth U16 00:29:26:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:26:000
5.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U16 00:29:41:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:41:000
6.  Euan Cameron Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:47:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:47:000
7.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:54:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:54:000
8.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:29:59:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:59:000
9.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U16 00:29:59:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:59:000
10.  Harrison Knight Solihull CC Finished Youth U16 00:30:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:53:000
11.  Jacob Knight Solihull CC Finished Youth U16 00:31:04:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:04:000
12.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:31:11:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:000
13.  Timothy Elsmore-Martin SF Racing Finished Youth U16 00:31:38:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:38:000
14.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth U16 00:31:46:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:46:000
15.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished Youth U16 00:31:49:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:49:000
16.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:32:31:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:31:000
17.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:32:42:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:42:000
18.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished Youth U16 00:32:48:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:48:000
19.  Oliver Snodden SF Racing Finished Youth U16 00:33:08:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:08:000
20.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:33:10:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:10:000
21.  Jake Norton SF Racing Finished Youth U16 00:33:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:21:000
22.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:33:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:23:000
23.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:33:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:000
24.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:33:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:34:000
25.  Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:34:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:14:000
26.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U16 00:34:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:24:000
27.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:34:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:000
28.  Avner Bordoley West Riding Track League Finished Youth U16 00:34:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:50:000
29.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:35:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:19:000
30.  Archie Lewis Pines Cycles Enve Finished Youth U16 00:35:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:44:000
31.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:35:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:49:000
32.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:36:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:12:000
33.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:36:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:28:000
34.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished Youth U16 00:36:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:48:000
35.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Youth U16 00:37:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:31:000
36.  Joe Howcroft Otley CC Finished Youth U16 00:37:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:35:000
37.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:38:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:16:000
38.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:38:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:39:000
39.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:39:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:00:000
40.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished Youth U16 00:39:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:08:000
41.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:39:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:08:000
42.  Matthew Lister Skipton Cycling Club Finished Youth U16 00:39:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:32:000
43.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:39:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:32:000
44.  Louis Mason Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:40:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:48:000
45.  Matthew Toman Rossendale RC Finished Youth U16 00:43:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:16:000
46.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth U16 00:44:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:05:000
47.  Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Harriet Harnden Malvern Cycle Sport Finished Youth U16 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Megan James Abergavenny Road Club Finished Youth U16 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Kim Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Youth U16 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Youth U16 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished Youth U16 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished Youth U16 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Elena Smith Fossa Racing Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
14.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U16 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16
15.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U14 00:31:13:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:13:000
2.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth U14 00:32:09:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:09:000
3.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:09:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:09:000
4.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Youth U14 00:32:52:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:52:000
5.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U14 00:34:37:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:37:000
6.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished Youth U14 00:34:43:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:43:000
7.  Ethan Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:35:00:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:00:000
8.  George Ball Furness Future Flyers Finished Youth U14 00:35:04:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:04:000
9.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:35:30:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:30:000
10.  Jamie Johnston Pro Vision Cycle Clothing Finished Youth U14 00:35:33:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:33:000
11.  Rory McGuire Perth City Cycles Finished Youth U14 00:35:39:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:39:000
12.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished Youth U14 00:36:00:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:00:000
13.  Christian Boon Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:36:00:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:00:000
14.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished Youth U14 00:36:36:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:36:000
15.  Finlay Pickering Clifton CC Finished Youth U14 00:36:47:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:47:000
16.  Guto Dafydd Towy Riders Finished Youth U14 00:37:09:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:09:000
17.  Max Poole Bike Box Alan Finished Youth U14 00:37:22:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:22:000
18.  Callum Reid Rock And Road Finished Youth U14 00:37:48:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:48:000
19.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:38:15:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:15:000
20.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Youth U14 00:38:46:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:46:000
21.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:39:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:13:000
22.  Billy Lazenby Clifton CC Finished Youth U14 00:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:53:000
23.  Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished Youth U14 00:40:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:48:000
24.  David Hird Stratford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
25.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Alfie Savage Furness Future Flyers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Joe Thorp Mossley CRT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Youth U14 00:25:17:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:25:17:000
2.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:25:47:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:25:47:000
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Youth U14 00:25:59:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:25:59:000
4.  Sarah Briggs Matlock CC Finished Youth U14 00:26:11:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:26:11:000
5.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:26:36:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:26:36:000
6.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U14 00:27:28:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:27:28:000
7.  Amelie Wayte www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Youth U14 00:28:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:47:000
8.  Libby Smith Fossa Racing Finished Youth U14 00:29:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:08:000
9.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:29:08:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:08:000
10.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished Youth U14 00:29:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:13:000
11.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished Youth U14 00:29:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:21:000
12.  Kayleigh Wells York Cycleworks Finished Youth U14 00:29:47:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:47:000
13.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:04:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:04:000
14.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:30:41:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:41:000
15.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:31:44:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:44:000
16.  Amber Hull East Bradford CC Finished Youth U14 00:31:56:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:56:000
17.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U14 00:35:04:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:04:000

About the Event

Info for Riders

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day. Organiser: Fred Rothwell 07949 710696 NB: remaining places for this event will be by organiser selection, with priority given to riders with 10 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 14:30 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 13/12/15 – 14:30
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 13/12/15 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 13/12/15 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 13:20 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 13/12/15 – 13:20
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 13:23 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 13/12/15 – 13:23
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 13:23 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 13/12/15 – 13:23
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 12:00 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 13/12/15 – 12:00
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 13/12/15 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 12:01 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 13/12/15 – 12:01
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/12/15 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 13/12/15 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins

Event Summary

Event Overview

Cliffe Road, Bradford, BD3 0LR

Promoting Organisation:            Yorkshire CCA

Chief Commissaire:                   Ian Poole

Asst. Commissaires:                 tbc

Chief Judge:                             Jim Court

Judging Team:                          Andrew Court, Pauline Taylor, Val Taylor, Chris Willett

Commentator:                           Matt Payne    

Signing-On:                               The Café, Peel Park

Changing Rooms:                     Peel Park Sports Pavilion

Accommodation Enquiries:        Bradford Tourist Information Centre, 01274 433678

                                                bradford.vic@bradford.gov.uk

                                                www.visitbradford.com

Course marking/marshalling:      Members and Friends of Yorkshire CCA

First Aid:                                   St. John’s Ambulance                                                      

Directions to Peel Park:

From South and West:  Exit M62 at junction 26 and take the M606 to the city centre.  From the centre, take the A658, direction Leeds/Bradford airport and Harrogate.  The Park is one mile north of the centre: turn left into Cliffe Road.

From North East: Exit A1 at junction 47 and take the A59 direction Knaresborough.  Take A658 direction Bradford.

Event Organiser:

Fred Rothwell, 07949 710696    fredrothwell@hotmail.co.uk

Event Details

Event URN:

382815

Start Date:

Sun, 13th Dec 2015

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Peel Park, Bolton Road, Bradford, West Yorkshire, BD3 0ND
View map

Series:

National Trophy 2015-2016

Entry close date

Tue, 1st Dec 2015

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:25:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:25:000
2.  David Fletcher Pines Cycles Enve Finished Senior 01:00:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:32:000
3.  Ian Bibby NFTO Finished Senior 01:00:54:000 70

3. Ian Bibby - NFTO

Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:54:000
4.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:00:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:55:000
5.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:41:000
6.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:02:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:37:000
7.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:02:46:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:46:000
8.  Ben Sumner Beeline-Gener8 Finished Senior 01:03:04:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:04:000
9.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:03:34:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:34:000
10.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:44:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:44:000
11.  Lewis Craven Wheelbase Altura MGD Finished Senior 01:04:14:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:14:000
12.  Iain Paton Team Wiggins Finished Senior 01:04:26:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:26:000
13.  Mark McGuire Mountain Trax RT Finished Senior 01:04:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:54:000
14.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:05:11:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:11:000
15.  Arthur Green Clee Cycles Finished Senior 01:05:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:14:000
16.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:05:51:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:51:000
17.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Senior 01:06:00:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:00:000
18.  Thomas Craig SCOTT Racing Finished Senior 01:06:26:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:26:000
19.  Tom Van Den Bosch Finished Senior 01:06:41:000 0

19. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:41:000
20.  Steven Roach Raleigh GAC Finished Senior 01:07:16:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:16:000
21.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:07:29:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:29:000
22.  Paul Cox Pedal Power Loughborough Finished Senior 01:07:35:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:35:000
23.  Tom Seaman Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished N/A 01:07:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:44:000
24.  Frazer Clacherty Nutcracker Altura Racing Finished Senior 01:08:29:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:29:000
25.  Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  David Collins Hope Factory Racing Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Lee Williams Team Bikesoup-Bianchi Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Mike Wardle Wheelbase Altura MGD Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Jacob Phelps Muddybumbikes Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Chris Metcalfe Charge Bikes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Stephen Adams SportGrub Cycling Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Nic Smith Otley CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  James Thompson Rutland CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Andrew Johnson York Cycleworks Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Richard Mardle NFTO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Scott Wilson Team Elite Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  David Beachill Geared Up RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Joseph Andrews Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Craig Sefton Horwich CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Racing T... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Matthew James Rossendale RC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Liam Killeen Specialized Racing Disqualified Senior --- 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:42:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:16:000
2.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:42:21:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:21:000
3.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:43:39:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:39:000
4.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:44:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:17:000
5.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:44:45:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:45:000
6.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:45:10:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:10:000
7.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:45:19:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:19:000
8.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:45:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:35:000
9.  Mike Simpson GS Henley Finished Vet 40-49 00:45:56:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:56:000
10.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:46:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:20:000
11.  Roger Maidment East London Velo Finished Vet 40-49 00:46:25:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:25:000
12.  Alan Nixon Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:46:36:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:36:000
13.  David Haygarth Carnac-Planet X Finished Vet 40-49 00:46:51:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:51:000
14.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:46:57:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:57:000
15.  John Murfin Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:47:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:55:000
16.  Wayne Crombie East London Velo Finished Vet 40-49 00:48:00:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:00:000
17.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:48:12:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:12:000
18.  Chris Taylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 40-49 00:48:24:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:24:000
19.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:48:36:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:36:000
20.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:48:57:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:57:000
21.  Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 00:49:15:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:15:000
22.  David Johnson Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:49:32:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:32:000
23.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:34:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:34:000
24.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:49:37:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:37:000
25.  Benjamin Lewis Hackney GT Finished Vet 40-49 00:49:49:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:49:000
26.  Kristian Spreckley Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 00:50:04:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:04:000
27.  Philip Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 00:50:26:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:26:000
28.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:50:36:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:000
29.  Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 00:50:45:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:45:000
30.  John Shaw Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 40-49 00:50:51:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:51:000
31.  Ian Hesler MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:51:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:25:000
32.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:51:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:43:000
33.  Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 00:51:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:47:000
34.  Gareth Scott Bicicielo Finished Vet 40-49 00:51:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:54:000
35.  Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:52:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:27:000
36.  Bill Kay Vieri Velo RC Finished Vet 40-49 00:52:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:34:000
37.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:53:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:06:000
38.  Michael Burdon PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  David Jennaway Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Darren Binks Adept Precision RT/NE Healthca... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Dave Johnston PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Peter Middlemiss Otley CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Richard Bennett Wessex Raiders Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:44:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:40:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:45:33:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:33:000
3.  Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:45:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:51:000
4.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:46:42:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:42:000
5.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:48:37:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:37:000
6.  Kenny Johnson SCOTT Racing Finished N/A 00:49:06:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:06:000
7.  Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished Vet 50+ 00:49:25:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:25:000
8.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:49:47:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:47:000
9.  Geoff Giddings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:52:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:52:000
10.  Adrian Hill Squadra RT Finished Vet 50+ 00:50:37:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:37:000
11.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
12.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+
13.  John Hick Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50+ --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
14.  Ian Wright Finished Vet 50+ --- 14

14. Ian Wright -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+
15.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished Vet 50+ --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
16.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+
17.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+
18.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+
19.  Christopher Rowe www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
21.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  John Wright Wakefield CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
26.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
29.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  Thomas Bardgett Beacon Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  Nick Mason Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  David Headon Horwich CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Andrew Moss Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  Simon Pickard Jedi Cycle Sport Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Michael Speirs Horwich CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
43.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  Andrew Stubbs Barrow Central Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  John Graveling Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Andrew Moxon Otley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
48.  James Cullen Otley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
49.  Ian Haywood Finished Vet 50+ --- 0

49. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Evie Richards T-Mo Racing Finished Senior 00:41:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:11:000
2.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:43:10:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:10:000
3.  Bethany Crumpton Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Senior 00:43:42:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:42:000
4.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:44:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:14:000
5.  Amira Mellor Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior 00:44:25:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:25:000
6.  Sophie Wright Renvale RT Finished Junior 00:44:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:35:000
7.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished Junior 00:45:51:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:51:000
8.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior 00:46:17:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:17:000
9.  Merce Pacios Pujadó Zappi Racing Team Finished Senior 00:46:38:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:38:000
10.  Diane Lee Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:47:01:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:01:000
11.  Alice Barnes Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Senior 00:48:00:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:00:000
12.  Abigail Van Twisk Team Corley Cycles Finished Senior 00:48:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:04:000
13.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:49:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:48:000
14.  Eileen Roe Wiggle High5 Finished Senior 00:50:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:07:000
15.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Senior 00:50:33:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:33:000
16.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior 00:51:23:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:23:000
17.  Sophie Thackray Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:51:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:42:000
18.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior
19.  Joanna Rycroft www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Ella Conolly Ben Wyvis Cycle Club Finished Junior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Madeleine Gammons SF Racing Finished Junior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Jennifer Batey Vertex-Biemme RT Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Megan Kay Vieri Velo RC Finished Junior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior
24.  Emily Barnes Beeline Bicycles RT Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Natalie Batey Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:36:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:36:51:000
2.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 00:37:57:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:37:57:000
3.  Alison Kinloch PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:38:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:26:000
4.  Nicola Davies Beacon Wheelers Finished Veteran 00:38:50:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:50:000
5.  Bev Martin Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Veteran 00:40:58:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:58:000
6.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Veteran 00:42:14:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:14:000
7.  Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 00:42:41:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:41:000
8.  Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 00:43:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:49:000
9.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Veteran 00:44:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:42:000
10.  Nicola Hartle PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:46:47:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:47:000
11.  Joanne Allan Blumilk.com Finished N/A 00:47:04:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:04:000
12.  Julie Phelan Pro Vision Cycle Clothing Finished Veteran 00:47:18:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:18:000
13.  Pamela Glover Derwentside CC Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 00:35:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:35:00:000
2.  William Gascoyne Pines Cycles Enve Finished Junior 00:36:42:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:36:42:000
3.  Mark Donovan Beacon Wheelers Finished Junior 00:37:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:37:13:000
4.  Joshua Waters SF Racing Finished Junior 00:37:54:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:37:54:000
5.  Ben Turner Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:38:07:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:07:000
6.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:38:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:25:000
7.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Junior 00:38:36:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:36:000
8.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Junior 00:38:43:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:43:000
9.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Junior 00:39:17:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:17:000
10.  David Barnes Team Corley Cycles Finished Junior 00:39:21:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:21:000
11.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:39:24:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:24:000
12.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished Junior 00:39:42:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:42:000
13.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 00:39:52:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:52:000
14.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:40:07:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:07:000
15.  Harry Lewis SF Racing Finished Junior 00:40:25:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:25:000
16.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 00:40:35:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:35:000
17.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:40:36:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:36:000
18.  Matthew Fratesi Severn RC Finished Junior 00:40:47:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:47:000
19.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 00:42:03:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:03:000
20.  Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:42:24:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:24:000
21.  Thomas Murfin Jedi Cycle Sport Finished Junior 00:43:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:09:000
22.  James Mitri Dream Cycling Finished Junior 00:43:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:14:000
23.  Tim James Bourne Whls CC Finished Junior 00:44:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:16:000
24.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Junior 00:44:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:18:000
25.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:45:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:39:000
26.  Will King Prologue Racing Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
27.  Tyla Loftus Wheelbase Altura MGD Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
28.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
30.  Tom Renwick Jedi Cycle Sport Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:27:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:27:000
2.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished Youth U16 00:29:02:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:02:000
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished Youth U16 00:29:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:25:000
4.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Youth U16 00:29:26:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:26:000
5.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U16 00:29:41:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:41:000
6.  Euan Cameron Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:47:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:47:000
7.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:54:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:54:000
8.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:29:59:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:59:000
9.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U16 00:29:59:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:59:000
10.  Harrison Knight Solihull CC Finished Youth U16 00:30:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:53:000
11.  Jacob Knight Solihull CC Finished Youth U16 00:31:04:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:04:000
12.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:31:11:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:000
13.  Timothy Elsmore-Martin SF Racing Finished Youth U16 00:31:38:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:38:000
14.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth U16 00:31:46:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:46:000
15.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished Youth U16 00:31:49:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:49:000
16.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:32:31:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:31:000
17.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:32:42:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:42:000
18.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished Youth U16 00:32:48:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:48:000
19.  Oliver Snodden SF Racing Finished Youth U16 00:33:08:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:08:000
20.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:33:10:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:10:000
21.  Jake Norton SF Racing Finished Youth U16 00:33:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:21:000
22.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:33:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:23:000
23.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:33:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:000
24.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:33:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:34:000
25.  Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:34:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:14:000
26.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U16 00:34:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:24:000
27.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:34:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:000
28.  Avner Bordoley West Riding Track League Finished Youth U16 00:34:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:50:000
29.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:35:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:19:000
30.  Archie Lewis Pines Cycles Enve Finished Youth U16 00:35:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:44:000
31.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:35:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:49:000
32.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:36:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:12:000
33.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:36:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:28:000
34.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished Youth U16 00:36:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:48:000
35.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Youth U16 00:37:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:31:000
36.  Joe Howcroft Otley CC Finished Youth U16 00:37:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:35:000
37.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:38:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:16:000
38.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:38:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:39:000
39.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:39:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:00:000
40.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished Youth U16 00:39:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:08:000
41.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:39:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:08:000
42.  Matthew Lister Skipton Cycling Club Finished Youth U16 00:39:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:32:000
43.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:39:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:32:000
44.  Louis Mason Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:40:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:48:000
45.  Matthew Toman Rossendale RC Finished Youth U16 00:43:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:16:000
46.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth U16 00:44:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:05:000
47.  Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Harriet Harnden Malvern Cycle Sport Finished Youth U16 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Megan James Abergavenny Road Club Finished Youth U16 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Kim Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Youth U16 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Youth U16 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished Youth U16 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished Youth U16 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Elena Smith Fossa Racing Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
14.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U16 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16
15.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category