Derby Arena Track League

Track League , Derby – Tuesday, 04 Aug 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

381588

Start Date:

Tue, 4th Aug 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Arena, Pride Park, Royal Way, Derby, Derbyshire, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sun, 2nd Aug 2015

Results

Confirmed Results

Endurance Group C - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Scratch Race - Results
1.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  David Kaplan Finished 4th 0

7. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Simon Chapman Finished 4th 0

13. Simon Chapman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Endurance Group B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Scratch Race - Results
1.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Winstone Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Scratch Race - Results
1.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group C - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Points Race - Results
1.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Simon Chapman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  David Kaplan Finished 4th 0

11. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jeffrey Jones Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ian Marriott South Normanton Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Endurance Group B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Unknown Distance - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mark Winstone Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Scratch Race - Results
1.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Endurance Group C - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Unknown Distance - Results
1.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Chapman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  David Kaplan Finished 4th 0

11. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Points Race - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Paul Jones Ellmore Factory Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Peace Cyclo Monster Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Winstone Rapha Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Endurance Group A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Unknown Distance - Results
1.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Elliot Dudley SF Racing Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Endurance Group C - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Scratch Race - Results
1.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Kaplan Finished 4th 0

7. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Simon Chapman Finished 4th 0

14. Simon Chapman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Scratch Race - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Mark Winstone Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Points Race - Results
1.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Elliot Dudley SF Racing Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

This forms part of a 10 week race league which is the first league to be held at Derby Arena. Individual events will be communicated on the night and will vary week to week. Sign on opens from 18.00 in the cycling D. Riders are asked to arrive and set-up their equipment from 18.00 onwards so that the races can begin at 19.00 prompt. If a rider is not ready for the race when called up they will miss that specific race. Please keep the cycling D tidy and organised for the safety of the league administrators and riders.

The Races

Endurance Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None ---
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
Endurance Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group B - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group A - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group C - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group A - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group C - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group B - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None ---
Tue 04/08/15 – 19:00
Endurance Group C - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group B - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group A - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

381588

Start Date:

Tue, 4th Aug 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Arena, Pride Park, Royal Way, Derby, Derbyshire, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sun, 2nd Aug 2015

Results

Confirmed Results

Endurance Group C - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Scratch Race - Results
1.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  David Kaplan Finished 4th 0

7. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Simon Chapman Finished 4th 0

13. Simon Chapman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Endurance Group B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Scratch Race - Results
1.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Winstone Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Scratch Race - Results
1.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group C - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Points Race - Results
1.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Simon Chapman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  David Kaplan Finished 4th 0

11. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jeffrey Jones Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ian Marriott South Normanton Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Endurance Group B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Unknown Distance - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mark Winstone Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Scratch Race - Results
1.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Endurance Group C - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Unknown Distance - Results
1.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Chapman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  David Kaplan Finished 4th 0

11. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Points Race - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Paul Jones Ellmore Factory Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Peace Cyclo Monster Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Winstone Rapha Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Endurance Group A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Unknown Distance - Results
1.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Elliot Dudley SF Racing Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Endurance Group C - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Scratch Race - Results
1.  Timothy Byard Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Steve Wickham Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Kaplan Finished 4th 0

7. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Simon Chapman Finished 4th 0

14. Simon Chapman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Scratch Race - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Mark Winstone Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Endurance Group A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Points Race - Results
1.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Elliot Dudley SF Racing Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

This forms part of a 10 week race league which is the first league to be held at Derby Arena. Individual events will be communicated on the night and will vary week to week. Sign on opens from 18.00 in the cycling D. Riders are asked to arrive and set-up their equipment from 18.00 onwards so that the races can begin at 19.00 prompt. If a rider is not ready for the race when called up they will miss that specific race. Please keep the cycling D tidy and organised for the safety of the league administrators and riders.

The Races

Endurance Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None ---
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
Endurance Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group B - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group A - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group C - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group A - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group C - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 04/08/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group B - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 19:00 Regional C None ---
Tue 04/08/15 – 19:00
Endurance Group C - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group B - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00
Endurance Group A - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 04/08/15 01:00 Regional C ---
Tue 04/08/15 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk