Scunthorpe Trophy Meeting

Track , Scunthorpe – Saturday, 08 Sep 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

261/EN/006/2007

Start Date:

Sat, 8th Sep 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Adam Duggleby MBE Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Andrew Marsh Dinnington Racing Club Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A

3 lap Handicap Chase

Position Name Club name Rider status Category Points
3 lap Handicap Chase - Results
1.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Horner Unknown N/A 0

2. Simon Horner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jennifer Gretton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior A - Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Block Handicap - Results
1.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Adam Duggleby MBE Pontypool RCC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Block Handicap - Results
1.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamie Rogers Unknown A 0

2. Jamie Rogers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Graeme Waters Sheffield Phoenix Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies 3 lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 3 lap - Results
1.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

20km Scratch (BC Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch (BC Endurance League) - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alistair Rutherford Wills Wheels Cycling Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd

Consolation Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Consolation Devil - Results
1.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Timothy Rowson DCM - GB Vorselaar Cycling Tea... Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth - 4 lap Scratch - Results
1.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bradley Minns Alans BMX GT Heritage Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexandra Kalisz Mapperley CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Waters Sheffield Phoenix Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Callum Rogers Velo Club Venta Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bradley Minns Alans BMX GT Heritage Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

Youth Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Points - Results
1.  Ben Turner Harworth Hurricanes BMX Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexandra Kalisz Mapperley CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Youth 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4 lap Handicap - Results
1.  Chantelle Downing Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ben Turner Harworth Hurricanes BMX Club Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:30 Regional C+ Band 5 --- Various / 5km / 3 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 08/09/07 – 11:30
Regional C+, Band 5
Various / 5km / 3 miles
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:31 Regional C+ Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:31
Regional C+, Band 5
5km / 3 miles
3 lap Handicap Chase Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:32 Regional C+ MTB IA --- 3 laps
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:32
Regional C+, MTB IA
3 laps
Senior A - Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:33 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:33
Regional C+, MTB IA
Senior B - Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:34 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:34
Regional C+, MTB IA
Ladies 3 lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:35 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:35
Regional C+, MTB IA
20km Scratch (BC Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:36 Regional C+ Band 3 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:36
Regional C+, Band 3
20km / 12 miles
Consolation Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:37 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:37
Regional C+, Band 5
Youth - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:38 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/09/07 – 11:38
Regional C+, Youth
Various
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:39 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:39
Regional C+, Youth
Youth Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:40 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:40
Regional C+, Youth
Youth 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:41 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:41
Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

261/EN/006/2007

Start Date:

Sat, 8th Sep 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Adam Duggleby MBE Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Andrew Marsh Dinnington Racing Club Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A

3 lap Handicap Chase

Position Name Club name Rider status Category Points
3 lap Handicap Chase - Results
1.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Horner Unknown N/A 0

2. Simon Horner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jennifer Gretton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior A - Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Block Handicap - Results
1.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Adam Duggleby MBE Pontypool RCC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Block Handicap - Results
1.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamie Rogers Unknown A 0

2. Jamie Rogers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Graeme Waters Sheffield Phoenix Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies 3 lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 3 lap - Results
1.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

20km Scratch (BC Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch (BC Endurance League) - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alistair Rutherford Wills Wheels Cycling Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd

Consolation Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Consolation Devil - Results
1.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Timothy Rowson DCM - GB Vorselaar Cycling Tea... Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth - 4 lap Scratch - Results
1.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bradley Minns Alans BMX GT Heritage Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexandra Kalisz Mapperley CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Waters Sheffield Phoenix Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Callum Rogers Velo Club Venta Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bradley Minns Alans BMX GT Heritage Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

Youth Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Points - Results
1.  Ben Turner Harworth Hurricanes BMX Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexandra Kalisz Mapperley CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Youth 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4 lap Handicap - Results
1.  Chantelle Downing Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ben Turner Harworth Hurricanes BMX Club Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:30 Regional C+ Band 5 --- Various / 5km / 3 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 08/09/07 – 11:30
Regional C+, Band 5
Various / 5km / 3 miles
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:31 Regional C+ Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:31
Regional C+, Band 5
5km / 3 miles
3 lap Handicap Chase Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:32 Regional C+ MTB IA --- 3 laps
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:32
Regional C+, MTB IA
3 laps
Senior A - Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:33 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:33
Regional C+, MTB IA
Senior B - Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:34 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:34
Regional C+, MTB IA
Ladies 3 lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:35 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:35
Regional C+, MTB IA
20km Scratch (BC Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:36 Regional C+ Band 3 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:36
Regional C+, Band 3
20km / 12 miles
Consolation Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:37 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:37
Regional C+, Band 5
Youth - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:38 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/09/07 – 11:38
Regional C+, Youth
Various
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:39 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:39
Regional C+, Youth
Youth Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:40 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:40
Regional C+, Youth
Youth 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/09/07 11:41 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 08/09/07 – 11:41
Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk