Mud, Sweat and Gears South East XC Race

MTB XC , PENSHURST – Sunday, 06 Sep 2015

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region series since its inception in 2009. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoing our events.

We have been asked to come to the South East Region to run a regional series for 2016 therefore we'd like to see everyone come along and enjoy this one off event in 2015.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing be you a first timer or an old pro all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

381389

Start Date:

Sun, 6th Sep 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Penshurst Off Road Club (PORC), Viceroy's Wood, Grove Road, Penshurst, Kent, TN11 8DU
View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Entry close date

Tue, 1st Sep 2015

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Edward Moesli Loughborough Students CC Finished Expert 01:17:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:48:000
2.  Tom Wright HKR XC Team Finished Expert 01:21:25:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:25:000

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Robert Jackson Beyond Mountain Bikes Finished G/Vet 01:25:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:29:000
2.  Paul Spowage Finished N/A 01:20:54:000 50

2. Paul Spowage -

Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:54:000
3.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:23:15:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:15:000
4.  Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished S/Vet 01:24:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:24:29:000
5.  Mark Langley Finished G/Vet 01:26:46:000 40

5. Mark Langley -

Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:46:000
6.  Tony Wood Finished 01:20:25:000 0

6. Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:25:000
7.  Robert Lee Finished S/Vet 01:44:00:000 45

7. Robert Lee -

Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:44:00:000
--- Peter McNally Rutland CC Did not finish N/A 00:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:50:02:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Megan MacMahon Team Darenth Finished Juvenile 00:45:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:51:000
2.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:45:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:58:000
--- Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Did not finish Juvenile 00:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile | Time: 00:22:21:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Juvenile 00:50:12:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:12:000
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Juvenile 00:58:48:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:48:000
3.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 00:59:11:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:11:000
4.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Juvenile 01:00:29:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:29:000
5.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 00:49:07:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:07:000
6.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:51:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:24:000
7.  Louis Agranoff Finished 01:03:45:000 0

7. Louis Agranoff -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:45:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Alison Goss Finished 00:48:40:000 0

1. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:40:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  James Hampshire Finished Expert 00:50:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:50:11:000
2.  Alexander Cook Finished 00:51:37:000 0

2. Alexander Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:37:000
3.  Ben Reidy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:51:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:55:000
4.  Antony Buchan University of York CC Finished Sport 00:52:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:52:42:000
5.  Mark Longman Finished 00:53:48:000 0

5. Mark Longman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:48:000
6.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 00:59:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:10:000
7.  Peter Buchkov Finished 00:59:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:22:000
8.  Matt Lane Newport Shropshire CC Finished N/A 01:01:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:24:000
9.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 01:01:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:47:000
10.  Robert Dobinson Finished N/A 01:04:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:37:000
11.  Paul Mackintosh Finished N/A 01:06:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:10:000
12.  Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 01:07:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:04:000
13.  Colin Stevenson Finished N/A 00:52:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:05:000
14.  Mark Robinson Finished 00:52:40:000 0

14. Mark Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:40:000
15.  Chris Gibson Finished 00:53:29:000 0

15. Chris Gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:29:000
16.  Kevin Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:55:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:04:000
17.  John Moody Performancecoaching.me Finished N/A 00:57:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:07:000
18.  Jason Robinson Finished 00:50:30:000 0

18. Jason Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:30:000
--- Patrick Faint Team Darenth Did not finish N/A 00:16:32:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:16:32:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:18:56:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:56:000
2.  Garry Hurst Finished Sport 01:23:23:000 50

2. Garry Hurst -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:23:000
3.  Will Kearse Sussed Out / Mondraker UK Finished Sport 01:23:34:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:34:000
4.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 01:23:43:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:43:000
5.  Tony May HKR XC Team Finished N/A 01:28:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:10:000
6.  Robert Langley Finished Sport 01:18:10:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:10:000
7.  Neil Catling Performancecoaching.me Finished Sport 01:22:03:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:03:000
8.  Chester Jones Finished 01:27:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:30:000
9.  Peter Flint Finished N/A 00:47:27:000 24

9. Peter Flint -

Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:27:000
10.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:12:23:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:23:000

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Fynn Hunter-Metcalfe Finished 00:14:26:000 0

1. Fynn Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:26:000
2.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:16:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:16:000
3.  Oliver Brinkley Finished N/A 00:16:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:24:000
4.  Regan Repman Kesgrave Panthers CSC Finished N/A 00:16:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:59:000
5.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:17:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:31:000
6.  Mason Johnson-Stenning Team Darenth Finished N/A 00:18:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:09:000
7.  Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:15:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:25:000

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:16:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:07:000

Under 9 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys Race - Results
1.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:17:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:46:000
2.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:15:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:16:000
3.  Oak Buchan University of York CC Finished N/A 00:18:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:04:000
4.  Kimi Dobinson Finished 00:18:54:000 0

4. Kimi Dobinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:54:000
5.  Nathan Gunnell Welwyn Wheelers CC Finished 00:13:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:33:000
6.  Tom Norris Finished 00:16:38:000 0

6. Tom Norris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:38:000
7.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:17:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:11:000
8.  Harry Brinkley Finished 00:06:21:000 0

8. Harry Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:21:000

Under 9 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls Race - Results
1.  Tulsi Bakrania Finished 00:16:32:000 0

1. Tulsi Bakrania -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:32:000
2.  Mollie Hunter-Metcalfe Finished 00:17:56:000 0

2. Mollie Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:56:000
3.  Matilda Challinor Finished N/A 00:15:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:53:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Zoe Repman Finished Veteran 01:05:22:000 0

1. Zoe Repman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:22:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:22:59:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:59:000
2.  Chris Hunter Finished Veteran 01:23:20:000 0

2. Chris Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:20:000
3.  Damian Cairns Southborough & District Whls Finished Veteran 01:24:56:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:56:000
4.  Mark Wingar VC Revolution Finished Veteran 01:27:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:38:000
5.  Neil Cooper Hackney GT Finished Veteran 01:28:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:05:000
6.  Andrew Goodwin Finished 01:29:45:000 0

6. Andrew Goodwin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:45:000
7.  Wayne Jones Finished 01:31:57:000 0

7. Wayne Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:57:000
8.  Kris Kasperkiewicz Tottenham Bike Club Finished Veteran 01:20:36:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:36:000
9.  Matthew Burrows HKR XC Team Finished Veteran 01:21:56:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:56:000
10.  Keith Bothick Finished 01:25:35:000 0

10. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:35:000
11.  David Green Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:27:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:12:000
12.  Philip Repman Kesgrave Panthers CSC Finished G/Vet 01:31:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:40:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Youth 00:43:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:11:000
2.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:55:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:59:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished Youth 00:49:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:07:000
2.  Toby Martin 4T+ Velo Club Finished Youth 00:49:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:08:000
3.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:49:09:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:09:000
4.  Troy Wingar VC Revolution Finished Youth 00:49:46:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:46:000
5.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:49:48:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:48:000
6.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Wade Smith Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:53:49:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:49:000
8.  Hayden Cassidy VC Londres Finished Youth 00:54:35:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:35:000
9.  Edward Davies Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:57:26:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:26:000
10.  Harry Bates Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:59:00:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:00:000
--- Cormac Repman Kesgrave Panthers CSC Did not finish N/A 00:15:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:15:49:000

About the Event

The Races

Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/09/15 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/09/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/09/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/09/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Girls Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/09/15 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region series since its inception in 2009. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoing our events.

We have been asked to come to the South East Region to run a regional series for 2016 therefore we'd like to see everyone come along and enjoy this one off event in 2015.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing be you a first timer or an old pro all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

381389

Start Date:

Sun, 6th Sep 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Penshurst Off Road Club (PORC), Viceroy's Wood, Grove Road, Penshurst, Kent, TN11 8DU
View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Entry close date

Tue, 1st Sep 2015

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Edward Moesli Loughborough Students CC Finished Expert 01:17:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:48:000
2.  Tom Wright HKR XC Team Finished Expert 01:21:25:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:25:000

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Robert Jackson Beyond Mountain Bikes Finished G/Vet 01:25:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:29:000
2.  Paul Spowage Finished N/A 01:20:54:000 50

2. Paul Spowage -

Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:54:000
3.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:23:15:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:15:000
4.  Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished S/Vet 01:24:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:24:29:000
5.  Mark Langley Finished G/Vet 01:26:46:000 40

5. Mark Langley -

Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:46:000
6.  Tony Wood Finished 01:20:25:000 0

6. Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:25:000
7.  Robert Lee Finished S/Vet 01:44:00:000 45

7. Robert Lee -

Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:44:00:000
--- Peter McNally Rutland CC Did not finish N/A 00:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:50:02:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Megan MacMahon Team Darenth Finished Juvenile 00:45:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:51:000
2.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:45:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:58:000
--- Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Did not finish Juvenile 00:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile | Time: 00:22:21:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Juvenile 00:50:12:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:12:000
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Juvenile 00:58:48:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:48:000
3.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 00:59:11:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:11:000
4.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Juvenile 01:00:29:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:29:000
5.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 00:49:07:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:07:000
6.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:51:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:24:000
7.  Louis Agranoff Finished 01:03:45:000 0

7. Louis Agranoff -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:45:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Alison Goss Finished 00:48:40:000 0

1. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:40:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  James Hampshire Finished Expert 00:50:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:50:11:000
2.  Alexander Cook Finished 00:51:37:000 0

2. Alexander Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:37:000
3.  Ben Reidy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:51:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:55:000
4.  Antony Buchan University of York CC Finished Sport 00:52:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:52:42:000
5.  Mark Longman Finished 00:53:48:000 0

5. Mark Longman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:48:000
6.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 00:59:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:10:000
7.  Peter Buchkov Finished 00:59:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:22:000
8.  Matt Lane Newport Shropshire CC Finished N/A 01:01:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:24:000
9.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 01:01:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:47:000
10.  Robert Dobinson Finished N/A 01:04:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:37:000
11.  Paul Mackintosh Finished N/A 01:06:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:10:000
12.  Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 01:07:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:04:000
13.  Colin Stevenson Finished N/A 00:52:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:05:000
14.  Mark Robinson Finished 00:52:40:000 0

14. Mark Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:40:000
15.  Chris Gibson Finished 00:53:29:000 0

15. Chris Gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:29:000
16.  Kevin Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:55:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:04:000
17.  John Moody Performancecoaching.me Finished N/A 00:57:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:07:000
18.  Jason Robinson Finished 00:50:30:000 0

18. Jason Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:30:000
--- Patrick Faint Team Darenth Did not finish N/A 00:16:32:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:16:32:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:18:56:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:56:000
2.  Garry Hurst Finished Sport 01:23:23:000 50

2. Garry Hurst -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:23:000
3.  Will Kearse Sussed Out / Mondraker UK Finished Sport 01:23:34:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:34:000
4.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 01:23:43:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:43:000
5.  Tony May HKR XC Team Finished N/A 01:28:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:10:000
6.  Robert Langley Finished Sport 01:18:10:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:10:000
7.  Neil Catling Performancecoaching.me Finished Sport 01:22:03:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:03:000
8.  Chester Jones Finished 01:27:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:30:000
9.  Peter Flint Finished N/A 00:47:27:000 24

9. Peter Flint -

Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:27:000
10.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:12:23:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:23:000

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Fynn Hunter-Metcalfe Finished 00:14:26:000 0

1. Fynn Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:26:000
2.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:16:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:16:000
3.  Oliver Brinkley Finished N/A 00:16:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:24:000
4.  Regan Repman Kesgrave Panthers CSC Finished N/A 00:16:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:59:000
5.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:17:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:31:000
6.  Mason Johnson-Stenning Team Darenth Finished N/A 00:18:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:09:000
7.  Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:15:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:25:000

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:16:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:07:000

Under 9 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys Race - Results
1.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:17:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:46:000
2.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:15:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:16:000
3.  Oak Buchan University of York CC Finished N/A 00:18:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:04:000
4.  Kimi Dobinson Finished 00:18:54:000 0

4. Kimi Dobinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:54:000
5.  Nathan Gunnell Welwyn Wheelers CC Finished 00:13:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:33:000
6.  Tom Norris Finished 00:16:38:000 0

6. Tom Norris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:38:000
7.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:17:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:11:000
8.  Harry Brinkley Finished 00:06:21:000 0

8. Harry Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:06:21:000

Under 9 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls Race - Results
1.  Tulsi Bakrania Finished 00:16:32:000 0

1. Tulsi Bakrania -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:32:000
2.  Mollie Hunter-Metcalfe Finished 00:17:56:000 0

2. Mollie Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:56:000
3.  Matilda Challinor Finished N/A 00:15:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:53:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Zoe Repman Finished Veteran 01:05:22:000 0

1. Zoe Repman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:22:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:22:59:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:59:000
2.  Chris Hunter Finished Veteran 01:23:20:000 0

2. Chris Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:20:000
3.  Damian Cairns Southborough & District Whls Finished Veteran 01:24:56:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:56:000
4.  Mark Wingar VC Revolution Finished Veteran 01:27:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:38:000
5.  Neil Cooper Hackney GT Finished Veteran 01:28:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:05:000
6.  Andrew Goodwin Finished 01:29:45:000 0

6. Andrew Goodwin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:45:000
7.  Wayne Jones Finished 01:31:57:000 0

7. Wayne Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:57:000
8.  Kris Kasperkiewicz Tottenham Bike Club Finished Veteran 01:20:36:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:36:000
9.  Matthew Burrows HKR XC Team Finished Veteran 01:21:56:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:56:000
10.  Keith Bothick Finished 01:25:35:000 0

10. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:35:000
11.  David Green Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:27:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:12:000
12.  Philip Repman Kesgrave Panthers CSC Finished G/Vet 01:31:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:40:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Youth 00:43:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:11:000
2.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:55:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:59:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished Youth 00:49:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:07:000
2.  Toby Martin 4T+ Velo Club Finished Youth 00:49:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:08:000
3.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:49:09:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:09:000
4.  Troy Wingar VC Revolution Finished Youth 00:49:46:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:46:000
5.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:49:48:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:48:000
6.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Wade Smith Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:53:49:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:49:000
8.  Hayden Cassidy VC Londres Finished Youth 00:54:35:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:35:000
9.  Edward Davies Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:57:26:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:26:000
10.  Harry Bates Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:59:00:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:00:000
--- Cormac Repman Kesgrave Panthers CSC Did not finish N/A 00:15:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:15:49:000

About the Event

The Races

Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/09/15 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/09/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/09/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/09/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Girls Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/09/15 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/09/15 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/09/15 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/09/15 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk