White Rose Youth League - York Sport #2

Closed Circuit , York – Thursday, 28 May 2015

Event Summary

Event Overview

The White Rose Youth League was established in 2006 with a series of 9 events on the newly resurfaced and remodelled Richard Dunn Circuit at Odsal, Bradford. The league expanded in the following year with a pilot 4 events at the Go-Kart track at Wombwell. In 2012 the league races moved from Wombwell to the purpose build 1km circuit at Forge Valley in Sheffield

For 2015 there will be a series of races at York (York Sport Cycling), Bradford (Richard Dunn Centre) and Sheffield (Forge Valley School). This will give opportunities for riders from all parts of Yorkshire to race in the league.

In 2015 it is proposed to hold 8 league events at each venue plus a finale where prizes and awards for all three series will be given out.

Event Details

Event URN:

380779

Start Date:

Thu, 28th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ash Coning Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  William Brown Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Homa Clifton CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Charles Engley Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosa Greenhalgh East Bradford CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Fattorini Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  James Homa Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Mackenzie Riley Holmfirth Cycling Club Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E
--- Max Waterfield Clifton CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophia Engley Clifton CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ffion Law Doncaster Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens 6.30 - please get your gears checked first and present the token at sign on. Our club volunteers are there to help so any questions just ask. Please note that race durations are minimums and will increase as the nights get longer, lighter.

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 19:35 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 28/05/15 – 19:35
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 19:15 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/05/15 – 19:15

U12

Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 19:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 28/05/15 – 19:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

The White Rose Youth League was established in 2006 with a series of 9 events on the newly resurfaced and remodelled Richard Dunn Circuit at Odsal, Bradford. The league expanded in the following year with a pilot 4 events at the Go-Kart track at Wombwell. In 2012 the league races moved from Wombwell to the purpose build 1km circuit at Forge Valley in Sheffield

For 2015 there will be a series of races at York (York Sport Cycling), Bradford (Richard Dunn Centre) and Sheffield (Forge Valley School). This will give opportunities for riders from all parts of Yorkshire to race in the league.

In 2015 it is proposed to hold 8 league events at each venue plus a finale where prizes and awards for all three series will be given out.

Event Details

Event URN:

380779

Start Date:

Thu, 28th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ash Coning Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  William Brown Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Homa Clifton CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Charles Engley Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosa Greenhalgh East Bradford CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Fattorini Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  James Homa Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Mackenzie Riley Holmfirth Cycling Club Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E
--- Max Waterfield Clifton CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophia Engley Clifton CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ffion Law Doncaster Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens 6.30 - please get your gears checked first and present the token at sign on. Our club volunteers are there to help so any questions just ask. Please note that race durations are minimums and will increase as the nights get longer, lighter.

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 19:35 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 28/05/15 – 19:35
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 19:15 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/05/15 – 19:15

U12

Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 19:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 28/05/15 – 19:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk