Revolution 54

Track , London – Saturday, 14 Nov 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

380637

Start Date:

Sat, 14th Nov 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB
View map

Results

Confirmed Results

Men - UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - UCI Points Race - Results
1.  Iljo Keisse Finished 0

1. Iljo Keisse -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jasper De Buyst Finished 0

3. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Christian Grasman Finished 0

4. Christian Grasman -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Marcel Kalz Finished 0

6. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Bostock Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Wim Stroetinga Finished 0

10. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Otto Vergarde Finished 0

11. Otto Vergarde -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Tristan Marquet Finished 0

12. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Gideoni Rodrigues Finished 0

13. Gideoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Ethan Hayter VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Peter Anderson The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Adam Blythe ORICA-SCOTT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Scott Law Finished 0

24. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished

Men - UCI Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - UCI Sprint - Results
1.  Pavel Keleman Finished 0

1. Pavel Keleman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Callum Skinner The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hugo Oseti Finished 0

4. Hugo Oseti -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Lewis Oliva Team Wales Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Eion Mullen Finished 0

6. Eion Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Yonglia Luo Finished 0

7. Yonglia Luo -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Flavio Cipriano Finished 0

9. Flavio Cipriano -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Tomas Babek Finished 0

10. Tomas Babek -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Jianwei Gao Finished 0

11. Jianwei Gao -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Thomas Scammell Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ning Feng Finished 0

13. Ning Feng -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Jianxin Li Finished 0

14. Jianxin Li -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Kacio Freitas Finished 0

15. Kacio Freitas -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Tianqi Wang Finished 0

16. Tianqi Wang -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Dominic Suozzi Finished 0

18. Dominic Suozzi -

Points: 0 | Status: Finished

Men - Team Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Team Elimination - Results
1.  Team Pedalsure Finished 0

1. Team Pedalsure -

Points: 0 | Status: Finished
2.  ONE Pro Cycling Finished 0

2. ONE Pro Cycling -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Maloja Puhbikers RT Finished 0

3. Maloja Puhbikers RT -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Orica Greenedge Finished 0

4. Orica Greenedge -

Points: 0 | Status: Finished
5.  JLT Condor p/b Mavic Finished 0

5. JLT Condor p/b Mavic -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Team USN Finished 0

6. Team USN -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Team Sky Finished 0

7. Team Sky -

Points: 0 | Status: Finished
8.  The Nab Racing Finished 0

8. The Nab Racing -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Team Wiggins Finished 0

9. Team Wiggins -

Points: 0 | Status: Finished
10.  VCUK-Champion Systems Finished 0

10. VCUK-Champion Systems -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Scotland Finished 0

11. Scotland -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Telegraph Allstars Finished 0

12. Telegraph Allstars -

Points: 0 | Status: Finished

Men - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Scratch Race - Results
1.  Scott Law Finished 0

1. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Iljo Keisse Finished 0

2. Iljo Keisse -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gideoni Rodrigues Finished 0

3. Gideoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ethan Hayter VC Londres Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Christian Grasman Finished 0

6. Christian Grasman -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Wim Stroetinga Finished 0

8. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Adam Blythe ORICA-SCOTT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Otto Vergarde Finished 0

15. Otto Vergarde -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Matthew Bostock Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Marcel Kalz Finished 0

17. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Tristan Marquet Finished 0

18. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Peter Anderson The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jasper De Buyst Did not start 0

23. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Did not start

Men - Flying Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Flying Lap - Results
1.  Marcel Kalz Finished 0

1. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Scott Law Finished 0

2. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Wim Stroetinga Finished 0

3. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jasper De Buyst Finished 0

4. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Tristan Marquet Finished 0

5. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Gideeoni Rodrigues Finished 0

8. Gideeoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
9.  John Holt County Cycles Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Men - Revolution Longest Lap Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Revolution Longest Lap Endurance - Results
1.  Adam Blythe ORICA-SCOTT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Iljo Keisse Finished 0

4. Iljo Keisse -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Peter Anderson The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Otto Vergarde Finished 0

7. Otto Vergarde -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Matthew Bostock Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christian Grasman Finished 0

9. Christian Grasman -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Marcel Kalz Finished 0

10. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jasper De Buyst Finished 0

16. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Tristan Marquet Finished 0

17. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gideoni Rodrigues Finished 0

20. Gideoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Wim Stroetinga Finished 0

21. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Ethan Hayter VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Scott Law Finished 0

24. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished

Men - Revolution Longest Lap Sprinters

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Revolution Longest Lap Sprinters - Results
1.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ning Feng Finished 0

3. Ning Feng -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Yongjia Luo Finished 0

5. Yongjia Luo -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Thomas Scammell Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tianqi Wang Finished 0

7. Tianqi Wang -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Kacio Freitas Finished 0

8. Kacio Freitas -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Eion Mullen Finished 0

9. Eion Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Jianxin Li Finished 0

10. Jianxin Li -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Dominic Suozzi Finished 0

11. Dominic Suozzi -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Flavio Cipriano Finished 0

12. Flavio Cipriano -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Lewis Oliva Team Wales Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tomas Babek Finished 0

14. Tomas Babek -

Points: 0 | Status: Finished

Women - UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - UCI Points Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Rozanne Knetemann Finished 0

8. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jin Ma Finished 0

13. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Feifei Chen Finished 0

14. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Dannielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Sophie Black Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ellie Coster Team Wales Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Eleanor Dickinson Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Manon Lloyd Team Wales Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Danielle Rowe MBE Wiggle High5 Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Women - UCI Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - UCI Scratch Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Rozanne Knetemann Finished 0

10. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jin Ma Finished 0

12. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
--- Feifei Chen Did not finish 0

12. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Laura Clode VC St Raphael Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Women - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Elimination Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rozanne Knetemann Finished 0

8. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Feifei Chen Finished 0

12. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Jin Ma Finished 0

13. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women - Elimination Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Elimination Scratch Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rozanne Knetemann Finished 0

5. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Jin Ma Finished 0

10. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Feifei Chen Finished 0

14. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Finished

HOY Future Stars Boys - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
HOY Future Stars Boys - 6 Lap Dash - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Wright VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Fielding Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Ridehalgh Polypipe Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Anthony Anderson Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

HOY Future Stars Girls - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
HOY Future Stars Girls - 6 Lap Dash - Results
1.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauren Bate Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Lauren Dolan Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ella Barnwell Cranc Cyclesport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

HOY Future Stars Girls - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
HOY Future Stars Girls - Points - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ella Barnwell Cranc Cyclesport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lauren Dolan Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lauren Bate Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Racing from 12 Noon

The Races

Men - UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Men - UCI Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - 1km Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - Team Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Men - Flying Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - Revolution Longest Lap Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Men - Revolution Longest Lap Sprinters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Women - UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women - UCI Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women - Elimination Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
HOY Future Stars Boys - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 14/11/15 – 01:00
HOY Future Stars Girls - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 14/11/15 – 01:00
HOY Future Stars Girls - Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 14/11/15 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

380637

Start Date:

Sat, 14th Nov 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB
View map

Results

Confirmed Results

Men - UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - UCI Points Race - Results
1.  Iljo Keisse Finished 0

1. Iljo Keisse -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jasper De Buyst Finished 0

3. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Christian Grasman Finished 0

4. Christian Grasman -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Marcel Kalz Finished 0

6. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Bostock Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Wim Stroetinga Finished 0

10. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Otto Vergarde Finished 0

11. Otto Vergarde -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Tristan Marquet Finished 0

12. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Gideoni Rodrigues Finished 0

13. Gideoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Ethan Hayter VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Peter Anderson The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Adam Blythe ORICA-SCOTT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Scott Law Finished 0

24. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished

Men - UCI Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - UCI Sprint - Results
1.  Pavel Keleman Finished 0

1. Pavel Keleman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Callum Skinner The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hugo Oseti Finished 0

4. Hugo Oseti -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Lewis Oliva Team Wales Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Eion Mullen Finished 0

6. Eion Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Yonglia Luo Finished 0

7. Yonglia Luo -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Flavio Cipriano Finished 0

9. Flavio Cipriano -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Tomas Babek Finished 0

10. Tomas Babek -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Jianwei Gao Finished 0

11. Jianwei Gao -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Thomas Scammell Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ning Feng Finished 0

13. Ning Feng -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Jianxin Li Finished 0

14. Jianxin Li -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Kacio Freitas Finished 0

15. Kacio Freitas -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Tianqi Wang Finished 0

16. Tianqi Wang -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Dominic Suozzi Finished 0

18. Dominic Suozzi -

Points: 0 | Status: Finished

Men - Team Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Team Elimination - Results
1.  Team Pedalsure Finished 0

1. Team Pedalsure -

Points: 0 | Status: Finished
2.  ONE Pro Cycling Finished 0

2. ONE Pro Cycling -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Maloja Puhbikers RT Finished 0

3. Maloja Puhbikers RT -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Orica Greenedge Finished 0

4. Orica Greenedge -

Points: 0 | Status: Finished
5.  JLT Condor p/b Mavic Finished 0

5. JLT Condor p/b Mavic -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Team USN Finished 0

6. Team USN -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Team Sky Finished 0

7. Team Sky -

Points: 0 | Status: Finished
8.  The Nab Racing Finished 0

8. The Nab Racing -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Team Wiggins Finished 0

9. Team Wiggins -

Points: 0 | Status: Finished
10.  VCUK-Champion Systems Finished 0

10. VCUK-Champion Systems -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Scotland Finished 0

11. Scotland -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Telegraph Allstars Finished 0

12. Telegraph Allstars -

Points: 0 | Status: Finished

Men - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Scratch Race - Results
1.  Scott Law Finished 0

1. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Iljo Keisse Finished 0

2. Iljo Keisse -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gideoni Rodrigues Finished 0

3. Gideoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ethan Hayter VC Londres Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Christian Grasman Finished 0

6. Christian Grasman -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Wim Stroetinga Finished 0

8. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Adam Blythe ORICA-SCOTT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Otto Vergarde Finished 0

15. Otto Vergarde -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Matthew Bostock Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Marcel Kalz Finished 0

17. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Tristan Marquet Finished 0

18. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Peter Anderson The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jasper De Buyst Did not start 0

23. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Did not start

Men - Flying Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Flying Lap - Results
1.  Marcel Kalz Finished 0

1. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Scott Law Finished 0

2. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Wim Stroetinga Finished 0

3. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jasper De Buyst Finished 0

4. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Tristan Marquet Finished 0

5. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Gideeoni Rodrigues Finished 0

8. Gideeoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
9.  John Holt County Cycles Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Men - Revolution Longest Lap Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Revolution Longest Lap Endurance - Results
1.  Adam Blythe ORICA-SCOTT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Iljo Keisse Finished 0

4. Iljo Keisse -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Julian Pearson The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Peter Anderson The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Otto Vergarde Finished 0

7. Otto Vergarde -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Matthew Bostock Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christian Grasman Finished 0

9. Christian Grasman -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Marcel Kalz Finished 0

10. Marcel Kalz -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Angus Claxton Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jasper De Buyst Finished 0

16. Jasper De Buyst -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Tristan Marquet Finished 0

17. Tristan Marquet -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gideoni Rodrigues Finished 0

20. Gideoni Rodrigues -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Wim Stroetinga Finished 0

21. Wim Stroetinga -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Ethan Hayter VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Scott Law Finished 0

24. Scott Law -

Points: 0 | Status: Finished

Men - Revolution Longest Lap Sprinters

Position Name Club name Rider status Category Points
Men - Revolution Longest Lap Sprinters - Results
1.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ning Feng Finished 0

3. Ning Feng -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Yongjia Luo Finished 0

5. Yongjia Luo -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Thomas Scammell Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tianqi Wang Finished 0

7. Tianqi Wang -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Kacio Freitas Finished 0

8. Kacio Freitas -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Eion Mullen Finished 0

9. Eion Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Jianxin Li Finished 0

10. Jianxin Li -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Dominic Suozzi Finished 0

11. Dominic Suozzi -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Flavio Cipriano Finished 0

12. Flavio Cipriano -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Lewis Oliva Team Wales Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tomas Babek Finished 0

14. Tomas Babek -

Points: 0 | Status: Finished

Women - UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - UCI Points Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Rozanne Knetemann Finished 0

8. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jin Ma Finished 0

13. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Feifei Chen Finished 0

14. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Dannielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Sophie Black Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ellie Coster Team Wales Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Eleanor Dickinson Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Manon Lloyd Team Wales Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Danielle Rowe MBE Wiggle High5 Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Women - UCI Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - UCI Scratch Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Rozanne Knetemann Finished 0

10. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jin Ma Finished 0

12. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
--- Feifei Chen Did not finish 0

12. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Laura Clode VC St Raphael Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Women - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Elimination Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rozanne Knetemann Finished 0

8. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Feifei Chen Finished 0

12. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Jin Ma Finished 0

13. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women - Elimination Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Elimination Scratch Race - Results
1.  Emily Kay Team Wales Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Emily Nelson Team Wales Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Megan Barker Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Abigail Dentus Wimbledon Cycling Club Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rozanne Knetemann Finished 0

5. Rozanne Knetemann -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Jin Ma Finished 0

10. Jin Ma -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Feifei Chen Finished 0

14. Feifei Chen -

Points: 0 | Status: Finished

HOY Future Stars Boys - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
HOY Future Stars Boys - 6 Lap Dash - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Wright VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Fielding Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Ridehalgh Polypipe Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Anthony Anderson Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

HOY Future Stars Girls - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
HOY Future Stars Girls - 6 Lap Dash - Results
1.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauren Bate Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Lauren Dolan Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ella Barnwell Cranc Cyclesport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

HOY Future Stars Girls - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
HOY Future Stars Girls - Points - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ella Barnwell Cranc Cyclesport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lauren Dolan Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lauren Bate Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Racing from 12 Noon

The Races

Men - UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Men - UCI Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - 1km Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - Team Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Men - Flying Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C, None
Men - Revolution Longest Lap Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Men - Revolution Longest Lap Sprinters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C None ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Women - UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women - UCI Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women - Elimination Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 14/11/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
HOY Future Stars Boys - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 14/11/15 – 01:00
HOY Future Stars Girls - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 14/11/15 – 01:00
HOY Future Stars Girls - Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/11/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 14/11/15 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk