Country Holidays Colne Grand Prix

Closed Circuit , Colne – Wednesday, 15 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

Event Organiser:  Dave Cockram NW Regional Competition Administrator mob 07736087363  email: competition@bc-nw.co.uk

Event delivery : Cycle Sport Pendle, contact Peter Boast mob 07971 624612 email: peter@goingdutch.co.uk

Event Details

Event URN:

379149

Start Date:

Wed, 15th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pendle Leisure Centre, Crown Way, Colne, Lancashire, BB8 9NP

View map

Series:

2015 British Cycling Elite Circuit Series

Entry close date

Sun, 5th Jul 2015

Results

Confirmed Results

Welcome Cottages Grand Prix

Position Name Club name Rider status Category Points
Welcome Cottages Grand Prix - Results
1.  Andrew Hawdon Raleigh GAC Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matt Cronshaw Madison Genesis Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Felix English JLT Condor Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jonathan Mould One Pro Cycling Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  David McGowan Pedal Heaven RT Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Will Fox Pedal Heaven RT Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Ian Bibby NFTO Finished Elite 27

7. Ian Bibby - NFTO

Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Evan Oliphant Raleigh GAC Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Jacob Tipper Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Hugo Robinson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Moses JLT Condor Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Richard Hepworth SportGrub Cycling Team Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Karol Domagalski Raleigh GAC Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Liam Stones Raleigh GAC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Thomas Stewart Madison Genesis Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Ryan Davis SportGrub Cycling Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Alex Paton Pedal Heaven RT Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Sam Boast Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Thomas Scully Madison Genesis Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  David Clarke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
27.  Peter Barusevicus All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Jason White T1Diabetes.info Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Joshua Hunt One Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Simon Wilson Polypipe Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Simon Holt Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  William Brown Brother NRG Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Peter Williams One Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
34.  Joseph Moses JLT Condor Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Luke Grivell-Mellor JLT Condor Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Fort Vale Engineering 2/3/4 Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Fort Vale Engineering 2/3/4 Race - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Pidcock Speedflex Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will King Prologue Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Harrison Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Ryan Ashcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joseph Auty Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lloyd Kellett Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Joss Livesey Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Alex Auty Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Edward Evans Jackpot Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ben Howe Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Duncan Smith Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Matthew Nowell Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Kenny Gray Kuota - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Martyn Gordon VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Thomas Wood Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Conor Palliser East Bradford CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Philip Gray Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Dylan Yates Kuota - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Luke Dabbs Rossendale RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Barusevicus V.C. Bradford / Pennine cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Ward Sharrow Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Josh Peet Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Reports

Colne Grand Prix win for Raleigh GAC's Andrew Hawdon in Elite Circuit Series

Posted 18/07/2015 - British Cycling

Raleigh GAC's Andrew Hawdon sprints to a thrilling victory in the Colne Grand Prix, round four ...

View Full Report

Guide: 2015 British Cycling Elite Circuit Series Colne Grand Prix

Posted 14/07/2015 - British Cycling

Lancashire town set for round four of the 2015 British Cycling Elite Circuit Series

View Full Report

Guide: Stafford Grand Prix - British Cycling Elite Circuit Series

Posted 02/07/2015 - British Cycling

The second part of a quick-fire double in the 2015 British Cycling Elite Circuit Series sees riders ...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Elite Grand Prix 1 hour + 10 laps Cat 2/3/4 30 mins + 10 laps Youth A & B boys and girls 30 mins (see website for race format)

The Races

Welcome Cottages Grand Prix Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 20:15 National A Band 2 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Wed 15/07/15 – 20:15
National A, Band 2
01 hr
Fort Vale Engineering 2/3/4 Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:15 Regional A Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Wed 15/07/15 – 19:15
Regional A, Band 4
45 mins
Marsden Building Society Future Stars Grand Prix Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 15/07/15 – 18:30
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Event Organiser:  Dave Cockram NW Regional Competition Administrator mob 07736087363  email: competition@bc-nw.co.uk

Event delivery : Cycle Sport Pendle, contact Peter Boast mob 07971 624612 email: peter@goingdutch.co.uk

Event Details

Event URN:

379149

Start Date:

Wed, 15th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pendle Leisure Centre, Crown Way, Colne, Lancashire, BB8 9NP

View map

Series:

2015 British Cycling Elite Circuit Series

Entry close date

Sun, 5th Jul 2015

Results

Confirmed Results

Welcome Cottages Grand Prix

Position Name Club name Rider status Category Points
Welcome Cottages Grand Prix - Results
1.  Andrew Hawdon Raleigh GAC Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matt Cronshaw Madison Genesis Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Felix English JLT Condor Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jonathan Mould One Pro Cycling Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  David McGowan Pedal Heaven RT Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Will Fox Pedal Heaven RT Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Ian Bibby NFTO Finished Elite 27

7. Ian Bibby - NFTO

Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Evan Oliphant Raleigh GAC Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Jacob Tipper Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Marc Hester One Pro Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Hugo Robinson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Moses JLT Condor Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Richard Hepworth SportGrub Cycling Team Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Karol Domagalski Raleigh GAC Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Liam Stones Raleigh GAC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Thomas Stewart Madison Genesis Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Ryan Davis SportGrub Cycling Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Alex Paton Pedal Heaven RT Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Sam Boast Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Thomas Scully Madison Genesis Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  David Clarke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
27.  Peter Barusevicus All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Jason White T1Diabetes.info Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Joshua Hunt One Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Simon Wilson Polypipe Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Simon Holt Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  William Brown Brother NRG Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Peter Williams One Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
34.  Joseph Moses JLT Condor Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Luke Grivell-Mellor JLT Condor Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Fort Vale Engineering 2/3/4 Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Fort Vale Engineering 2/3/4 Race - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Pidcock Speedflex Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will King Prologue Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Harrison Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Ryan Ashcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joseph Auty Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lloyd Kellett Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Joss Livesey Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Alex Auty Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Edward Evans Jackpot Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ben Howe Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Duncan Smith Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Matthew Nowell Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Kenny Gray Kuota - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Martyn Gordon VCUK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Thomas Wood Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Conor Palliser East Bradford CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Philip Gray Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Dylan Yates Kuota - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Luke Dabbs Rossendale RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Barusevicus V.C. Bradford / Pennine cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Ward Sharrow Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Josh Peet Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Reports

Colne Grand Prix win for Raleigh GAC's Andrew Hawdon in Elite Circuit Series

Posted 18/07/2015 - British Cycling

Raleigh GAC's Andrew Hawdon sprints to a thrilling victory in the Colne Grand Prix, round four ...

View Full Report

Guide: 2015 British Cycling Elite Circuit Series Colne Grand Prix

Posted 14/07/2015 - British Cycling

Lancashire town set for round four of the 2015 British Cycling Elite Circuit Series

View Full Report

Guide: Stafford Grand Prix - British Cycling Elite Circuit Series

Posted 02/07/2015 - British Cycling

The second part of a quick-fire double in the 2015 British Cycling Elite Circuit Series sees riders ...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Elite Grand Prix 1 hour + 10 laps Cat 2/3/4 30 mins + 10 laps Youth A & B boys and girls 30 mins (see website for race format)

The Races

Welcome Cottages Grand Prix Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 20:15 National A Band 2 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Wed 15/07/15 – 20:15
National A, Band 2
01 hr
Fort Vale Engineering 2/3/4 Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:15 Regional A Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Wed 15/07/15 – 19:15
Regional A, Band 4
45 mins
Marsden Building Society Future Stars Grand Prix Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 15/07/15 – 18:30
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk