Velo29's Martyn Dobson Memorial Trophy Series

Closed Circuit , CROFT ON TEES – Tuesday, 17 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

349/EN/002/2010

Start Date:

Tue, 17th Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Croft Circuit, Croft On Tees, North Yorkshire, DL2 2PN

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Christian Worner Teesdale CRC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Angus Brown Hetton Hawks Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Vesty Moonglu CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Miles Worner Teesdale CRC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Emma Brady Hetton Hawks Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Hopper Cleveland Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Aidan Bowler Stockton Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Hopper Cleveland Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Moody Adept Precision RT/NE Healthca... Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  William Staveley Harrogate Nova CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Grieve Stockton Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Arran Brown Hetton Hawks Cycling Club Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Marcus Smith Blackhawk Bikes Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  James Alder Blackhawk Bikes Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Baxter Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Alan Nixon Blackhawk Bikes Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Lewis Meadows York Cycleworks Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Alex Bottomley Fietsen Tempo Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 1st 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Tony Mccullagh Ashburn Wealth Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Rob Carter TS Racing Team - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 17/08/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:15 Go-Race None --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 17/08/10 – 19:15
Go-Race, None
50km / 31 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

349/EN/002/2010

Start Date:

Tue, 17th Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Croft Circuit, Croft On Tees, North Yorkshire, DL2 2PN

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Christian Worner Teesdale CRC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Angus Brown Hetton Hawks Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Vesty Moonglu CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Miles Worner Teesdale CRC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Emma Brady Hetton Hawks Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Hopper Cleveland Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Aidan Bowler Stockton Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Hopper Cleveland Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Moody Adept Precision RT/NE Healthca... Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  William Staveley Harrogate Nova CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Grieve Stockton Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Arran Brown Hetton Hawks Cycling Club Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Marcus Smith Blackhawk Bikes Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  James Alder Blackhawk Bikes Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Baxter Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Alan Nixon Blackhawk Bikes Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Lewis Meadows York Cycleworks Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Alex Bottomley Fietsen Tempo Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 1st 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Tony Mccullagh Ashburn Wealth Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Rob Carter TS Racing Team - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 17/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 17/08/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:15 Go-Race None --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 17/08/10 – 19:15
Go-Race, None
50km / 31 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk