Henstridge Circuit - Event 2

Closed Circuit , Templecombe – Tuesday, 07 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

This is a new venue for 2015 having had local club events last year.  It is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 3 race series.

Event Details

Event URN:

377406

Start Date:

Tue, 7th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Entry close date

Sun, 5th Jul 2015

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Owain Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Bethan Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Ellis 1st Chard Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
5.  Shinya Calloway Gillingham and District Wheele... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U16/U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 - Results
1.  Joseph West 1st Chard Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Reilly Gillingham and District Wheele... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Charles Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Steven Jones Tri UK Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Luke Rearden Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Daisy Davies Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Hywel-Davies Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
14.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
15.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Elizabeth Case Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Rory Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Robert Slocombe Offcamber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Clements Offcamber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Baker Offcamber Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Clegg Offcamber Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Adam Carter Offcamber Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Graham Biles Finished 4th 4

6. Graham Biles -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Adrian Riddleston Gillingham and District Wheele... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Adrian Warren Cycology Sunwise Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jon Brumfield CC Weymouth Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jordan Reed Tri UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Ashley Martin Easton Ritte Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Curson Tri UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Barnaby Cox Okeford Hill Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Luke Cornish Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  George Smith Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Billings VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alex Hart Sarum Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Martin Rowland Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ryan Weston Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  James Hywel-Davies Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Charles Rees Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Pete Carter Finished 3rd 0

19. Pete Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jonathan Reed Tri UK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Adam Baker Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Leslie Thomas Tri UK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

**Event rescheduled form 1st June - new date 7th July**

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Tue 07/07/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 18:45 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Tue 07/07/15 – 18:45
Youth Only, Youth
15 mins / plus 1 laps
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:10 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Tue 07/07/15 – 19:10
Youth Only, Youth
20 mins / plus 1 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Tue 07/07/15 – 19:35
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 20:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Tue 07/07/15 – 20:15

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Overview

This is a new venue for 2015 having had local club events last year.  It is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 3 race series.

Event Details

Event URN:

377406

Start Date:

Tue, 7th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Entry close date

Sun, 5th Jul 2015

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Owain Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Bethan Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Ellis 1st Chard Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
5.  Shinya Calloway Gillingham and District Wheele... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U16/U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 - Results
1.  Joseph West 1st Chard Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Reilly Gillingham and District Wheele... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Charles Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Steven Jones Tri UK Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Luke Rearden Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Daisy Davies Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Hywel-Davies Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
14.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
15.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Elizabeth Case Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Rory Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Robert Slocombe Offcamber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Clements Offcamber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Baker Offcamber Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Clegg Offcamber Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Adam Carter Offcamber Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Graham Biles Finished 4th 4

6. Graham Biles -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Adrian Riddleston Gillingham and District Wheele... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Adrian Warren Cycology Sunwise Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jon Brumfield CC Weymouth Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jordan Reed Tri UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Ashley Martin Easton Ritte Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Curson Tri UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Barnaby Cox Okeford Hill Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Luke Cornish Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  George Smith Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Billings VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alex Hart Sarum Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Martin Rowland Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ryan Weston Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  James Hywel-Davies Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Charles Rees Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Pete Carter Finished 3rd 0

19. Pete Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jonathan Reed Tri UK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Adam Baker Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Leslie Thomas Tri UK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

**Event rescheduled form 1st June - new date 7th July**

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Tue 07/07/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 18:45 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Tue 07/07/15 – 18:45
Youth Only, Youth
15 mins / plus 1 laps
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:10 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Tue 07/07/15 – 19:10
Youth Only, Youth
20 mins / plus 1 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Tue 07/07/15 – 19:35
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 20:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Tue 07/07/15 – 20:15

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk