Henstridge Circuit Races - Event 1

Closed Circuit , Templecombe – Monday, 11 May 2015

Event Summary

Event Overview

This is a new venue for 2015 having had local club events last year.  It is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 3 race series.

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8


Event Details

Event URN:

377405

Start Date:

Mon, 11th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Entry close date

Sun, 10th May 2015

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Owain Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake MacFie Gillingham and District Wheele... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Lucas MacFie Gillingham and District Wheele... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Bethan Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Ellis Finished D 0

4. Freya Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shinya Calloway Gillingham and District Wheele... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U16/U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 - Results
1.  Steven Jones Tri UK Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
5.  Jos Kertzman Somer Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Hywel-Davies Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
12.  Toby Easby Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
13.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
14.  Kian Calloway Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Rory Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Robert Slocombe Offcamber Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Dudden Cycology Sunwise Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Benjamin Timberlake Bournemouth Arrow Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Foster Gillingham and District Wheele... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Pete Carter Finished 3rd 4

6. Pete Carter -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Baggs Westbury Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Adam Baker Gillingham and District Wheele... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Graham Biles Finished 4th 1

9. Graham Biles -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Leslie Thomas Tri UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3 Cat

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Cat - Results
1.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Curson Tri UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlie Revell Somerset Road Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Plumb Loughborough Students CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  John Russell T1Diabetes.info Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Syme Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charles Rees Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Mon 11/05/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 18:45 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Mon 11/05/15 – 18:45
Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 19:00 Youth Only Youth A, B 15 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Mon 11/05/15 – 19:00
Youth Only, Youth | A, B
15 mins / plus 1 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 19:20 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Mon 11/05/15 – 19:20
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
2/3 Cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 20:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Mon 11/05/15 – 20:10
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Overview

This is a new venue for 2015 having had local club events last year.  It is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 3 race series.

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8


Event Details

Event URN:

377405

Start Date:

Mon, 11th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Entry close date

Sun, 10th May 2015

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Owain Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake MacFie Gillingham and District Wheele... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Lucas MacFie Gillingham and District Wheele... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Bethan Newing Gillingham and District Wheele... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Ellis Finished D 0

4. Freya Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shinya Calloway Gillingham and District Wheele... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U16/U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 - Results
1.  Steven Jones Tri UK Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
5.  Jos Kertzman Somer Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Hywel-Davies Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
12.  Toby Easby Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
13.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
14.  Kian Calloway Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Rory Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Robert Slocombe Offcamber Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Dudden Cycology Sunwise Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Benjamin Timberlake Bournemouth Arrow Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Foster Gillingham and District Wheele... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Pete Carter Finished 3rd 4

6. Pete Carter -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Baggs Westbury Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Adam Baker Gillingham and District Wheele... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Graham Biles Finished 4th 1

9. Graham Biles -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Leslie Thomas Tri UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3 Cat

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Cat - Results
1.  Calum Croft Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Curson Tri UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlie Revell Somerset Road Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Plumb Loughborough Students CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  John Russell T1Diabetes.info Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Syme Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charles Rees Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Mon 11/05/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 18:45 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Mon 11/05/15 – 18:45
Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 19:00 Youth Only Youth A, B 15 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Mon 11/05/15 – 19:00
Youth Only, Youth | A, B
15 mins / plus 1 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 19:20 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Mon 11/05/15 – 19:20
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
2/3 Cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/05/15 20:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Mon 11/05/15 – 20:10
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk