Dulwich Paragon CC Crystal Palace 2015 Crits - Race 9

Closed Circuit , London – Tuesday, 30 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2015 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd, 3rd, 4th cat men,women, juniors, vets.  

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3/4 - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

377123

Start Date:

Tue, 30th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Suzetta Guerrini London Dynamo Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Maryka Sennema Paceline RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Eryn Nolan Pretorius Bikes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bella Leach London Phoenix CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Laura Cameron London Phoenix CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christine Robson VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Louise Moriarty Look Mum No Hands! Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sophie Edmondson Feather Cycles Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Susan Freeburn PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Abigail Van Twisk Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tom Hargreaves London Dynamo Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jacob Nicholson TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  James Stannard Dulwich Paragon CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Stuart Marshall Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Oliver Jedrej Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Robin Warman Pretorius Bikes Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jean-Claude Pretorius Pretorius Bikes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ben Smithers Pretorius Bikes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Whitehorn Dulwich Paragon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christopher Dick London Phoenix CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Greig Petrie London Dynamo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jose Jimenez Team Edwardes Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Graham Little Dulwich Paragon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  James Buckley Carnac-Planet X Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cyrus Hung Whitgift School Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Hayden Cassidy VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Titouan Barthelemy Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jose Trejos VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Cannon Whitgift School Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Winfield Epsom Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Tomkins Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Aidan Quigley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joseph Mulligan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rachel Jary VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Edward Davies Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Levett Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
17.  Samuel Haymes Dulwich Paragon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joey Enderby-Dale Kingston Junior Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Fergus Graham Kingston Junior Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emily Adlam-Cook London Dynamo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Emma Woodward Kingston Junior Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Thomas Gloag VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Maximillian Lawson Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Mathew Gray VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Harris Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Ward Bigfoot CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Adlam-Cook Kingston Junior Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Hartney Finished 0

6. Jack Hartney -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Daniel Fisher-Borrow Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Fletcher Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Lily Sharp Finished 0

11. Lily Sharp -

Points: 0 | Status: Finished

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Freya Cook Thanet RC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Aaron Harris Bigfoot Go-Ride Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 30/06/15 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 30/06/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 30/06/15 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/15 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U16

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U14

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U12

Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U10

Youth Only, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U8

Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2015 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd, 3rd, 4th cat men,women, juniors, vets.  

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3/4 - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

377123

Start Date:

Tue, 30th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Suzetta Guerrini London Dynamo Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Maryka Sennema Paceline RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Eryn Nolan Pretorius Bikes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bella Leach London Phoenix CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Laura Cameron London Phoenix CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christine Robson VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Louise Moriarty Look Mum No Hands! Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sophie Edmondson Feather Cycles Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Susan Freeburn PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Abigail Van Twisk Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tom Hargreaves London Dynamo Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jacob Nicholson TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  James Stannard Dulwich Paragon CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Stuart Marshall Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Oliver Jedrej Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Robin Warman Pretorius Bikes Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jean-Claude Pretorius Pretorius Bikes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ben Smithers Pretorius Bikes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Whitehorn Dulwich Paragon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christopher Dick London Phoenix CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Greig Petrie London Dynamo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jose Jimenez Team Edwardes Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Graham Little Dulwich Paragon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  James Buckley Carnac-Planet X Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cyrus Hung Whitgift School Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Hayden Cassidy VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Titouan Barthelemy Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jose Trejos VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Cannon Whitgift School Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Winfield Epsom Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Tomkins Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Aidan Quigley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joseph Mulligan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rachel Jary VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Edward Davies Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Levett Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
17.  Samuel Haymes Dulwich Paragon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joey Enderby-Dale Kingston Junior Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Fergus Graham Kingston Junior Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emily Adlam-Cook London Dynamo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Emma Woodward Kingston Junior Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Thomas Gloag VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Maximillian Lawson Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Mathew Gray VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Harris Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Ward Bigfoot CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Adlam-Cook Kingston Junior Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Hartney Finished 0

6. Jack Hartney -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Daniel Fisher-Borrow Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Fletcher Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Lily Sharp Finished 0

11. Lily Sharp -

Points: 0 | Status: Finished

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Freya Cook Thanet RC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Aaron Harris Bigfoot Go-Ride Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 30/06/15 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 30/06/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 30/06/15 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/15 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U16

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U14

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U12

Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U10

Youth Only, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 30/06/15 – 01:00

U8

Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk