Steven Burke Hub Circuit Series - Round 8

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 04 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

14 race series. Rounds 1 and 2 in the series will start 6.30 pm with Youth ABC (distance announced on the night) 7.30pm Cat E1234 regional C+ 50 mins + 5 laps. There will be no separate Cat 4 race at round 1 and 2.  Rounds  3 - 14 inc will start at 6.30pm Youth ABC (distance announced on the night) 7.15.pm cat 4, 25 mins + 5 laps. 8.15pm Cat E123 50 mins + 5 laps. Please refer to the event website for sign on and parking instructions and for any race format announcements. The organisers reserve the right to alter the race distance and format on the night dependant on conditions and entries.

Event Details

Event URN:

375383

Start Date:

Thu, 4th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Simon Wilson Polypipe Cycling Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Sam Boast Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joseph Auty Cycle Sport Pendle Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Andrew Wooler PH-MAS Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Gareth Wiseman Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Harrison Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ben Howe Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jack Hindle The Nab Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Auty University of Sheffield CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Toby Carway Groundwater Engineering Race T... Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Nelson Ribble Valley CRC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stuart Rider Skipton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Lerpiniere Skipton Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Robinson Vision Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Chad Rawsterne Cycle Sport Pendle Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Huddart Lancashire RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Marc Osmand Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  David Tabron Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Parrington Clitheroe Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jonathan Motteram Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jack Steel Lancaster University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Dobson Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jack Hannam Pearson Lancaster University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  John Garnett Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Neil O'Brien VELO CLUB UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Gareth Johnson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Barusevicus V.C. Bradford / Pennine cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Josh Whitehead Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Laurence Solloway Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
6.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Wilde Finished 0

7. Ben Wilde -

Points: 0 | Status: Finished
8.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
13.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Thomas Kenyon Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

£10 seniors £7 juniors £4 youth on the line only

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 20:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 04/06/15 – 20:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 04/06/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 04/06/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 04/06/15 – 01:00

U16

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 04/06/15 – 01:00

U14

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 04/06/15 – 01:00

U12

Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

14 race series. Rounds 1 and 2 in the series will start 6.30 pm with Youth ABC (distance announced on the night) 7.30pm Cat E1234 regional C+ 50 mins + 5 laps. There will be no separate Cat 4 race at round 1 and 2.  Rounds  3 - 14 inc will start at 6.30pm Youth ABC (distance announced on the night) 7.15.pm cat 4, 25 mins + 5 laps. 8.15pm Cat E123 50 mins + 5 laps. Please refer to the event website for sign on and parking instructions and for any race format announcements. The organisers reserve the right to alter the race distance and format on the night dependant on conditions and entries.

Event Details

Event URN:

375383

Start Date:

Thu, 4th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Simon Wilson Polypipe Cycling Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Sam Boast Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joseph Auty Cycle Sport Pendle Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Andrew Wooler PH-MAS Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Gareth Wiseman Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Harrison Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ben Howe Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jack Hindle The Nab Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Auty University of Sheffield CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Toby Carway Groundwater Engineering Race T... Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Nelson Ribble Valley CRC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stuart Rider Skipton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Lerpiniere Skipton Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Robinson Vision Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Chad Rawsterne Cycle Sport Pendle Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Huddart Lancashire RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Marc Osmand Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  David Tabron Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Parrington Clitheroe Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jonathan Motteram Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jack Steel Lancaster University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Dobson Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jack Hannam Pearson Lancaster University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  John Garnett Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Neil O'Brien VELO CLUB UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Gareth Johnson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Barusevicus V.C. Bradford / Pennine cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Josh Whitehead Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Laurence Solloway Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
6.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Wilde Finished 0

7. Ben Wilde -

Points: 0 | Status: Finished
8.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
13.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Thomas Kenyon Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

£10 seniors £7 juniors £4 youth on the line only

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 20:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 04/06/15 – 20:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 04/06/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 04/06/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 04/06/15 – 01:00

U16

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 04/06/15 – 01:00

U14

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 04/06/15 – 01:00

U12

Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk