British Universities & Colleges Sport Track Championship 2015

Track , Manchester – Saturday, 23 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

375330

Start Date:

Sat, 23rd May 2015

Finish date:

Sun, 24th May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Men's Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Individual Pursuit - Results
1.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 00:04:37:461 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:37:461
2.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 00:04:38:214 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:38:214
3.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:04:38:172 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:38:172
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:04:47:701 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:47:701
5.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:04:47:761 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:47:761
6.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 00:04:48:290 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:48:290
7.  Trevor Allen Finished N/A 00:04:49:389 0

7. Trevor Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:49:389
8.  Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 2nd 00:04:51:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:51:610
9.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 00:04:54:678 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:54:678
10.  Finn Harrod Finished 3rd 00:04:58:660 0

10. Finn Harrod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:58:660
11.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sebastian Dickson Thanet RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andrew Nichols Langsett Cycles RT Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ryan Witchell University of Bristol CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Will Sloper Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Rory Wells Finished --- 0

24. Rory Wells -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Joe Lockett Cardiff University Marmots Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jonathan Morris Derby Mercury RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Mark Alston University of Birmingham CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nimai Inniss Brixton Cycles Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Chris Brown Finished --- 0

29. Chris Brown -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Matthew Lock University of Birmingham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  James Berry Finished --- 0

31. James Berry -

Points: 0 | Status: Finished
32.  James Hearn Finished --- 0

32. James Hearn -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Individual Pursuit - Results
1.  Hayley Simmonds Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 00:03:49:781 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:49:781
2.  Lydia Gurley Bonito Squadra Corse Finished 2nd 00:04:00:115 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:00:115
3.  Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 00:04:01:654 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:01:654
4.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 00:04:04:999 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:04:999
5.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 3rd 00:04:02:253 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:02:253
6.  Claire Hamilton Finished 3rd 00:04:02:775 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:02:775
7.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 00:04:07:868 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:07:868
8.  Vicky Smith Finished 00:04:12:224 0

8. Vicky Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:12:224
9.  Kate Mactear University of Bristol CC Finished 3rd 00:04:20:604 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:20:604
10.  Alicia Love Southampton University RC Finished 3rd 00:04:28:315 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:28:315
11.  Charlotte Burford Finished --- 0

11. Charlotte Burford -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ashia Fenwick University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Caitlin Tromans Hallam Cycling Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gina Gaffney University College London Unio... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Catherine Angus Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Eleni Papadopoulos University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Rebecca Howard Finished --- 0

17. Rebecca Howard -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint - Results
1.  Ryan Owens Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Obadiah Winter University College London Unio... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie Leech Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Henry Martin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Henry Pemberton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ryan Witchell University of Bristol CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andrew Gourlay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Nick Cruchley Halesowen A & CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Joseph Crolla University of Birmingham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Edward Wu Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ross Simmons Pedal Power Loughborough Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tom Camerons Finished 0

20. Tom Camerons -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Geoffrey Smart Cardiff University Marmots Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Samuel Bennett University of Sheffield CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Will Sloper Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Calvin Cheung Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Tom Herridge Fontana CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Benjamin Brooks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Liam Ellis Southend Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Matthew Lock University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Colin Devlin Finished 0

29. Colin Devlin -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Johan Bos University of Nottingham SCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Sprint - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michelle Mullen Finished 0

4. Michelle Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sarah Francis Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Heather Tsang Finished 0

8. Heather Tsang -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sarah Crowley Finished 0

9. Sarah Crowley -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Rhiannon Davies AeroCoach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ashia Fenwick University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Kate Angus Finished 0

12. Kate Angus -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Kilo Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Kilo Time Trial - Results
1.  Ryan Owens Performance Cycle Coaching Finished 3rd 00:01:05:658 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:05:658
2.  Charlie Leech Southampton University RC Finished 2nd 00:01:07:617 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:617
3.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 00:01:08:009 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:009
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:01:08:182 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:182
5.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:01:08:382 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:382
6.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:01:08:838 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:838
7.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:01:08:898 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:08:898
8.  Trevor Allen Finished N/A 00:01:09:477 0

8. Trevor Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:09:477
9.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 00:01:09:524 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:09:524
10.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished N/A 00:01:09:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:09:650
11.  Henry Martin VC Londres Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Daniel Colman West Wales Cycle Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Obadiah Winter University College London Unio... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joseph Crolla University of Birmingham CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Thomas Stokes Albarosa Cycling Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Cameron Toms Iceni Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jonathan Morrish CC London Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Henry Pemberton Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Geoffrey Smart Cardiff University Marmots Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ross Simmons Pedal Power Loughborough Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  John Brett University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Johan Bos University of Nottingham SCC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Nick Cruchley Halesowen A & CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Will Sloper Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Rory Wells Finished --- 0

33. Rory Wells -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Samuel Bennett University of Sheffield CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Tom Herriot Finished --- 0

35. Tom Herriot -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Jamie Parsons Finished --- 0

36. Jamie Parsons -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Calvin Cheung Cycling Club Hackney Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Gregor Engelman Finished --- 0

38. Gregor Engelman -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Matt Boulter Edinburgh University CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Sam Brockie Finished --- 0

40. Sam Brockie -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Benjamin Brooks Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Matthew Lock University of Birmingham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Tom Andrews University of Sheffield CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Colin Devlin Finished --- 0

44. Colin Devlin -

Points: 0 | Status: Finished
45.  James Hearn Finished --- 0

45. James Hearn -

Points: 0 | Status: Finished

Women's 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's 500m Time Trial - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 00:00:35:897 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:35:897
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 00:00:37:919 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:37:919
3.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 00:00:39:635 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:635
4.  Sarah Crowley Finished 3rd 00:00:40:145 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:145
5.  Michelle Mullen Finished 00:00:40:439 0

5. Michelle Mullen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:40:439
6.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 00:00:40:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:40:459
7.  Emily Barnes Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:00:40:744 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:40:744
8.  Sarah Francis Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 00:00:41:314 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:41:314
9.  Heather Tsang Finished 00:00:41:578 0

9. Heather Tsang -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:41:578
10.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 3rd 00:00:42:137 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:42:137
11.  Megan Doolan Southampton University RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Emma MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Caitlin Tromans Hallam Cycling Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Georgia Gage Team Manx Telecom Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Emily Watson-Thoday Matlock CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Kate Angus Finished --- 0

17. Kate Angus -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Victoria Smith Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ashia Fenwick University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Charlotte Burford Finished --- 0

20. Charlotte Burford -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Lindsay Kyle Finished --- 0

21. Lindsay Kyle -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Kate Mactear University of Bristol CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rhiannon Davies AeroCoach Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Louise Smith Finished --- 0

24. Louise Smith -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Gina Gaffney University College London Unio... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Rhona Mcmillan Finished --- 0

26. Rhona Mcmillan -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Team Pursuit - Results
1.  Southampton A Finished 00:04:28:493 0

1. Southampton A -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:28:493
2.  Loughborough Finished 00:04:29:116 0

2. Loughborough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:29:116
3.  Strathclyde Finished --- 0

3. Strathclyde -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Southampton B Finished --- 0

4. Southampton B -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Edinburgh Finished --- 0

5. Edinburgh -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Bristol Finished --- 0

6. Bristol -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Team Pursuit (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Team Pursuit (Riders) - Results
1.  Trevor Allen Finished N/A 10

1. Trevor Allen -

Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Charlie Leech Southampton University RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Rhys Thomas Southampton University RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harley Matthews Strada-Sport Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Gourlay Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Finn Harrod Finished 3rd 7

3. Finn Harrod -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Macfarlane Finished 0

3. David Macfarlane -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Edward Wu Sotonia CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Merry Edinburgh University CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ruairi O'Driscoll Edinburgh University CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Unknown Rider Finished 0

6. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Cameron Toms Iceni Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ryan Witchell University of Bristol CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Women's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Pursuit - Results
1.  Glasgow Finished 0

1. Glasgow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Southampton Finished 0

2. Southampton -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Team Pursuit (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Pursuit (Riders) - Results
1.  Catherine Angus Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Claire Hamilton Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Emma MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Agata Tomaszewska Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Bellworthy Southampton University RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Megan Doolan Southampton University RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rebecca Harrill Southampton University RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alicia Love Southampton University RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Team Sprint - Results
1.  Loughborough A Finished 00:00:49:758 0

1. Loughborough A -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:49:758
2.  Edinburgh A Finished 00:00:51:445 0

2. Edinburgh A -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:51:445
3.  Central Lancashire Finished 00:00:51:056 0

3. Central Lancashire -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:51:056
4.  Strathclyde Finished 00:00:51:445 0

4. Strathclyde -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:51:445

Men's Team Sprint (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Team Sprint (Riders) - Results
1.  Ryan Owens Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Jonathan Wale Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Henry Pemberton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chris Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Gourlay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Ritchie Glasgow Cycle Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Team Sprint - Results
0.  Loughborough Finished 00:00:38:386 0

0. Loughborough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:38:386
0.  Cardiff Finished 00:00:39:104 0

0. Cardiff -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:39:104
0.  Edinburgh Finished 00:00:42:405 0

0. Edinburgh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:42:405
0.  Manchester Met Finished 00:00:38:741 0

0. Manchester Met -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:38:741

Women's Team Sprint (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Sprint (Riders) - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sarah Crowley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kate Angus Finished 0

4. Kate Angus -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Elimination Race - Results
1.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Daniel Colman West Wales Cycle Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Crompton Finished 0

6. Robert Crompton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joe Davison Finished N/A 0

14. Joe Davison -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Max Brown Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Merry Edinburgh University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Joe Lockett Cardiff University Marmots Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tommy Garland Edinburgh University CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Elimination Race - Results
1.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jess Atkinson Team 22 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Barnes Beeline Bicycles RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Louise Borthwick Project 51 Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alicia Love Southampton University RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lydia Gurley Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Emily Watson-Thoday Matlock CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Catherine Angus Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Louise Smith Finished 0

15. Louise Smith -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Lindsay Kyle Finished 0

16. Lindsay Kyle -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Points Race - Results
1.  Hayley Simmonds Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jess Atkinson Team 22 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Louise Borthwick Project 51 Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Emma MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sarah Francis Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lydia Gurley Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Points Race - Results
1.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Crompton Finished 0

6. Robert Crompton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Harley Matthews Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Joe Gamwell Macclesfield Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Andrew Nichols Langsett Cycles RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Henry Martin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Finlay Young Bikehaus by Ridley Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Bryn Davies Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

No Bike Hire from Velodrome available Saturday 13.00 - 20.00 Sunday 09.00-16.00

The Races

Men's Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Women's Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Men's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
Women's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
Men's Kilo Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Women's 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Men's Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Men's Team Pursuit (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Women's Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Women's Team Pursuit (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Men's Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
Men's Team Sprint (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Women's Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Women's Team Sprint (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Men's Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/05/15 – 13:00
Women's Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/05/15 – 13:00
Women's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 10km / 6 miles
Sun 24/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
10km / 6 miles
Men's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Sun 24/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

375330

Start Date:

Sat, 23rd May 2015

Finish date:

Sun, 24th May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Men's Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Individual Pursuit - Results
1.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 00:04:37:461 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:37:461
2.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 00:04:38:214 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:38:214
3.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:04:38:172 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:38:172
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:04:47:701 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:47:701
5.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:04:47:761 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:47:761
6.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 00:04:48:290 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:48:290
7.  Trevor Allen Finished N/A 00:04:49:389 0

7. Trevor Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:49:389
8.  Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 2nd 00:04:51:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:51:610
9.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 00:04:54:678 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:54:678
10.  Finn Harrod Finished 3rd 00:04:58:660 0

10. Finn Harrod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:58:660
11.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sebastian Dickson Thanet RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andrew Nichols Langsett Cycles RT Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ryan Witchell University of Bristol CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Will Sloper Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Rory Wells Finished --- 0

24. Rory Wells -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Joe Lockett Cardiff University Marmots Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jonathan Morris Derby Mercury RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Mark Alston University of Birmingham CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nimai Inniss Brixton Cycles Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Chris Brown Finished --- 0

29. Chris Brown -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Matthew Lock University of Birmingham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  James Berry Finished --- 0

31. James Berry -

Points: 0 | Status: Finished
32.  James Hearn Finished --- 0

32. James Hearn -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Individual Pursuit - Results
1.  Hayley Simmonds Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 00:03:49:781 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:49:781
2.  Lydia Gurley Bonito Squadra Corse Finished 2nd 00:04:00:115 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:00:115
3.  Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 00:04:01:654 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:01:654
4.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 00:04:04:999 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:04:999
5.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 3rd 00:04:02:253 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:02:253
6.  Claire Hamilton Finished 3rd 00:04:02:775 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:02:775
7.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 00:04:07:868 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:07:868
8.  Vicky Smith Finished 00:04:12:224 0

8. Vicky Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:12:224
9.  Kate Mactear University of Bristol CC Finished 3rd 00:04:20:604 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:20:604
10.  Alicia Love Southampton University RC Finished 3rd 00:04:28:315 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:28:315
11.  Charlotte Burford Finished --- 0

11. Charlotte Burford -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ashia Fenwick University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Caitlin Tromans Hallam Cycling Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gina Gaffney University College London Unio... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Catherine Angus Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Eleni Papadopoulos University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Rebecca Howard Finished --- 0

17. Rebecca Howard -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint - Results
1.  Ryan Owens Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Obadiah Winter University College London Unio... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie Leech Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Henry Martin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Henry Pemberton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ryan Witchell University of Bristol CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andrew Gourlay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Nick Cruchley Halesowen A & CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Joseph Crolla University of Birmingham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Edward Wu Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ross Simmons Pedal Power Loughborough Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tom Camerons Finished 0

20. Tom Camerons -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Geoffrey Smart Cardiff University Marmots Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Samuel Bennett University of Sheffield CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Will Sloper Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Calvin Cheung Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Tom Herridge Fontana CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Benjamin Brooks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Liam Ellis Southend Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Matthew Lock University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Colin Devlin Finished 0

29. Colin Devlin -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Johan Bos University of Nottingham SCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Sprint - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michelle Mullen Finished 0

4. Michelle Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sarah Francis Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Heather Tsang Finished 0

8. Heather Tsang -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sarah Crowley Finished 0

9. Sarah Crowley -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Rhiannon Davies AeroCoach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ashia Fenwick University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Kate Angus Finished 0

12. Kate Angus -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Kilo Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Kilo Time Trial - Results
1.  Ryan Owens Performance Cycle Coaching Finished 3rd 00:01:05:658 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:05:658
2.  Charlie Leech Southampton University RC Finished 2nd 00:01:07:617 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:617
3.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 00:01:08:009 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:009
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:01:08:182 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:182
5.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:01:08:382 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:382
6.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 00:01:08:838 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:08:838
7.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:01:08:898 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:08:898
8.  Trevor Allen Finished N/A 00:01:09:477 0

8. Trevor Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:09:477
9.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 00:01:09:524 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:09:524
10.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished N/A 00:01:09:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:09:650
11.  Henry Martin VC Londres Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Daniel Colman West Wales Cycle Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Obadiah Winter University College London Unio... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joseph Crolla University of Birmingham CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Thomas Stokes Albarosa Cycling Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Cameron Toms Iceni Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jonathan Morrish CC London Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Henry Pemberton Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Geoffrey Smart Cardiff University Marmots Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ross Simmons Pedal Power Loughborough Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  John Brett University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Johan Bos University of Nottingham SCC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Nick Cruchley Halesowen A & CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Will Sloper Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Rory Wells Finished --- 0

33. Rory Wells -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Samuel Bennett University of Sheffield CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Tom Herriot Finished --- 0

35. Tom Herriot -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Jamie Parsons Finished --- 0

36. Jamie Parsons -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Calvin Cheung Cycling Club Hackney Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Gregor Engelman Finished --- 0

38. Gregor Engelman -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Matt Boulter Edinburgh University CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Sam Brockie Finished --- 0

40. Sam Brockie -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Benjamin Brooks Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Matthew Lock University of Birmingham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Tom Andrews University of Sheffield CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Colin Devlin Finished --- 0

44. Colin Devlin -

Points: 0 | Status: Finished
45.  James Hearn Finished --- 0

45. James Hearn -

Points: 0 | Status: Finished

Women's 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's 500m Time Trial - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 00:00:35:897 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:35:897
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 00:00:37:919 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:37:919
3.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 00:00:39:635 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:635
4.  Sarah Crowley Finished 3rd 00:00:40:145 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:145
5.  Michelle Mullen Finished 00:00:40:439 0

5. Michelle Mullen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:40:439
6.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 00:00:40:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:40:459
7.  Emily Barnes Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:00:40:744 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:40:744
8.  Sarah Francis Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 00:00:41:314 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:41:314
9.  Heather Tsang Finished 00:00:41:578 0

9. Heather Tsang -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:41:578
10.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 3rd 00:00:42:137 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:42:137
11.  Megan Doolan Southampton University RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Emma MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Caitlin Tromans Hallam Cycling Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Georgia Gage Team Manx Telecom Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Emily Watson-Thoday Matlock CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Kate Angus Finished --- 0

17. Kate Angus -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Victoria Smith Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ashia Fenwick University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Charlotte Burford Finished --- 0

20. Charlotte Burford -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Lindsay Kyle Finished --- 0

21. Lindsay Kyle -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Kate Mactear University of Bristol CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rhiannon Davies AeroCoach Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Louise Smith Finished --- 0

24. Louise Smith -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Gina Gaffney University College London Unio... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Rhona Mcmillan Finished --- 0

26. Rhona Mcmillan -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Team Pursuit - Results
1.  Southampton A Finished 00:04:28:493 0

1. Southampton A -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:28:493
2.  Loughborough Finished 00:04:29:116 0

2. Loughborough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:29:116
3.  Strathclyde Finished --- 0

3. Strathclyde -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Southampton B Finished --- 0

4. Southampton B -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Edinburgh Finished --- 0

5. Edinburgh -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Bristol Finished --- 0

6. Bristol -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Team Pursuit (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Team Pursuit (Riders) - Results
1.  Trevor Allen Finished N/A 10

1. Trevor Allen -

Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Charlie Leech Southampton University RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Rhys Thomas Southampton University RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harley Matthews Strada-Sport Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Gourlay Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Finn Harrod Finished 3rd 7

3. Finn Harrod -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Macfarlane Finished 0

3. David Macfarlane -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Edward Wu Sotonia CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Merry Edinburgh University CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ruairi O'Driscoll Edinburgh University CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Unknown Rider Finished 0

6. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Cameron Toms Iceni Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ryan Witchell University of Bristol CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Women's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Pursuit - Results
1.  Glasgow Finished 0

1. Glasgow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Southampton Finished 0

2. Southampton -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Team Pursuit (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Pursuit (Riders) - Results
1.  Catherine Angus Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Claire Hamilton Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Emma MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Agata Tomaszewska Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Bellworthy Southampton University RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Megan Doolan Southampton University RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rebecca Harrill Southampton University RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alicia Love Southampton University RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Team Sprint - Results
1.  Loughborough A Finished 00:00:49:758 0

1. Loughborough A -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:49:758
2.  Edinburgh A Finished 00:00:51:445 0

2. Edinburgh A -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:51:445
3.  Central Lancashire Finished 00:00:51:056 0

3. Central Lancashire -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:51:056
4.  Strathclyde Finished 00:00:51:445 0

4. Strathclyde -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:51:445

Men's Team Sprint (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Team Sprint (Riders) - Results
1.  Ryan Owens Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Jonathan Wale Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Henry Pemberton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chris Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Arnstein Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Gourlay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Ritchie Glasgow Cycle Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Team Sprint - Results
0.  Loughborough Finished 00:00:38:386 0

0. Loughborough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:38:386
0.  Cardiff Finished 00:00:39:104 0

0. Cardiff -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:39:104
0.  Edinburgh Finished 00:00:42:405 0

0. Edinburgh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:42:405
0.  Manchester Met Finished 00:00:38:741 0

0. Manchester Met -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:38:741

Women's Team Sprint (Riders)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Sprint (Riders) - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sarah Crowley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kate Angus Finished 0

4. Kate Angus -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Elimination Race - Results
1.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Woods Cotswold Veldrijden Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Daniel Colman West Wales Cycle Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Crompton Finished 0

6. Robert Crompton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joe Davison Finished N/A 0

14. Joe Davison -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Max Brown Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Duncan Ewing TheBicycleWorks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Merry Edinburgh University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Joe Lockett Cardiff University Marmots Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tommy Garland Edinburgh University CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Elimination Race - Results
1.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jess Atkinson Team 22 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Barnes Beeline Bicycles RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Louise Borthwick Project 51 Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alicia Love Southampton University RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lydia Gurley Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Emily Watson-Thoday Matlock CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Sasha Quarrington Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Catherine Angus Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Louise Smith Finished 0

15. Louise Smith -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Lindsay Kyle Finished 0

16. Lindsay Kyle -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Points Race - Results
1.  Hayley Simmonds Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jess Atkinson Team 22 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Louise Borthwick Project 51 Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lisa Daly Manchester Wheelers Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Emma MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sarah Francis Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lydia Gurley Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Points Race - Results
1.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Crompton Finished 0

6. Robert Crompton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Harley Matthews Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Joe Gamwell Macclesfield Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Andrew Nichols Langsett Cycles RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Henry Martin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  James Claydon The Nab Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Finlay Young Bikehaus by Ridley Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Bryn Davies Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

No Bike Hire from Velodrome available Saturday 13.00 - 20.00 Sunday 09.00-16.00

The Races

Men's Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Women's Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Men's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
Women's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
Men's Kilo Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Women's 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Men's Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Men's Team Pursuit (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Women's Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Women's Team Pursuit (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Men's Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Regional C, None
Men's Team Sprint (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Women's Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Women's Team Sprint (Riders) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/05/15 13:00 Regional C+ None ---
Sat 23/05/15 – 13:00
Men's Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/05/15 – 13:00
Women's Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/05/15 – 13:00
Women's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 10km / 6 miles
Sun 24/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
10km / 6 miles
Men's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Sun 24/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk