Pedal Heaven Eelmoor Circuit Series 2015 #9

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 24 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375309

Start Date:

Wed, 24th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Livermore Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Edward Fraile-Whysall Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Lauren Charles Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sophie Laws VC Meudon Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Honor Ashby Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Sophie Livermore Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Egan Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Cooper Spokes BPC Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Troy Loxley Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Chloe Jones Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Daniel Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Dunsbier London Dynamo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Greenwood VC Meudon Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Wrightson Team Moore Fitness RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Edward Rollitt Spokes BPC Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Angus Mathers Team Moore Fitness RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  William Harper Pedal Heaven RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Pickett Spokes BPC Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Stainton-Ellis Team Moore Fitness RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Dominic Spear VC Meudon Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Marie Notermans VC Meudon Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucia Bruton Finished 4th 2

2. Lucia Bruton -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 24/06/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 24/06/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 24/06/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375309

Start Date:

Wed, 24th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Livermore Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Edward Fraile-Whysall Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Lauren Charles Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sophie Laws VC Meudon Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Honor Ashby Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Sophie Livermore Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Egan Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Cooper Spokes BPC Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Troy Loxley Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Chloe Jones Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Daniel Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Dunsbier London Dynamo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Greenwood VC Meudon Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Wrightson Team Moore Fitness RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Edward Rollitt Spokes BPC Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Angus Mathers Team Moore Fitness RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  William Harper Pedal Heaven RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Pickett Spokes BPC Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Stainton-Ellis Team Moore Fitness RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Dominic Spear VC Meudon Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Marie Notermans VC Meudon Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucia Bruton Finished 4th 2

2. Lucia Bruton -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 24/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 24/06/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 24/06/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 24/06/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 24/06/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk