North West Youth League Round 1

Closed Circuit , Lancaster – Saturday, 11 Apr 2015

Event Summary

Event Overview

We're looking forward to seeing you all at the first event in the new North West Youth League!


Road works: The road which connects the A683 to the M6 at Junction 34 will be closed from 22:00 10 April to 22:00 12 April. 

This will mean that people travelling north on the M6 will be able to get off the M6 and onto the A683 OK, but on your return journey you’ll need to find another route e.g. through Lancaster to J33.

Those travelling to the event south on the M6 will not be able to get off at J34, and perhaps should use J35 instead, but should be OK to use J34 on their journey home.

Please check before travelling: weekly updates about road closures are posted on twitter, just search for @Heysham_Link.


The races: We'll begin at 9:30am (not 10am as previously stated) and finish by 2pm.  We need to be off site quickly, as there's a different race event beginning at 2:30pm.  

The race schedule is as follows:

Approximate start time

Number of laps

Track open for warming up

8:00 AM

 

Gear checking, registration

8:50 AM

 

Race 1

Ds & Es

9:30 AM

1

Cs

9:40 AM

2

B Boys

9:50 AM

3

A & B Girls

10:05 AM

3

A Boys

10:20 AM

4

Break for officials and marshals

Race 2

Ds & Es

11:00 AM

3

Cs

11:20 AM

9

B Boys

11:45 AM

12

A & B Girls

12:10 PM

12

A Boys

12:50 PM

18

Start times are approximate. Timings and distances are subject to change by the organiser and/or chief commissaire.  Please listen for announcements.

Registration for each race will close 15 minutes before the start of the race. 

Each lap at Salt Ayre is 0.8 miles (1.3kms).


Entry: online entry is £8 for Ds & Es and £10 for As, Bs & Cs

Entry on the day is £2 more (ie £10 and £12)

Those without a race licence can pay £1.50 on the day for a day licence.

Transponders: please be sure return them to the registration desk, with your race number!  Anyone losing or breaking their transponder will be charged £80 for a replacement. 


Parking: please park in the large Salt Ayre car park behind the sports centre (parking is free of charge). No cars will be allowed through the barrier to the area near the track as we are keeping this area free for registration, checking gear restrictions, team gazebos and serving yummy refreshments.


Toilets: We now have flushing toilets in a container near to the track.  Alternatively use the proper toilets in the sports centre.


Refreshments: The fantastic Cog Set Catering Crew will be selling:

Bacon butties Sausage butties Beef burgers (with cheese) Veggie options available Homemade veggie Soup Homemade cakes Hot & cold drinks


Gear restictions are explained here.  Please ensure your gears are restricted correctly, and turn up in time to get them checked, and to register and attach your transponder and race number.


Points: At all events in the NW Youth League, league points will be awarded for every riders' position in both races on the day and then combined to give an overall result.  BC points will only be allocated to the top 3 riders in each category in the second, longer race of the day.


Contact for the event: if you have any questions then please email Alex Reed at a.reed@outlook.com.


We look forward to seeing you on the 11th for a fantastic day of racing!

Event Details

Event URN:

374373

Start Date:

Sat, 11th Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Entry close date

Tue, 7th Apr 2015

Results

Confirmed Results

U16 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Race 1 - Results
1.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will King Prologue Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Martin Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Christopher Gunson Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Alex Chesters Finished A 0

27. Alex Chesters -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Kyle Lewis Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Robert Burbidge Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Liam Harris Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  James Davis Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  George Mason Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Race 1 - Results
1.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Harry Shaw Finished B 0

22. Harry Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Ashcroft Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 1 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
27.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Jack Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Thomas Dowthwaite Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 1 - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tim Donaldson Finished 0

5. Tim Donaldson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Harry Ives Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Luke Leadbetter Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Monty Nelhams Finished 0

18. Monty Nelhams -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Zach Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 1 - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U16 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Race 1 - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Race 1 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lydia Shenton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Charlotte Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 1 - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harriet King St Helens TRI Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amelie Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jodie Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 1 - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 1 - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Race 2 - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Will King Prologue Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kyle Lewis Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lewis Martin Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Robert Burbidge Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Alex Chesters Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Liam Harris Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  James Davis Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Christopher Gunson Furness Flyers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Mason Salt Ayre Cog Set Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Harry Shaw Finished B 0

22. Harry Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Ashcroft Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 2 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
25.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Thomas Dowthwaite Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Jack Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Christopher Eaves North Cheshire Clarion Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 2 - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tim Donaldson Finished 0

5. Tim Donaldson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harry Ives Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Luke Leadbetter Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  James Bent Border City Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Monty Nelhams Finished 0

19. Monty Nelhams -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Zach Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
22.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 2 - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U16 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Race 2 - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Race 2 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lydia Shenton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Charlotte Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 2 - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harriet King St Helens TRI Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Amelie Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jodie Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 2 - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 2 - Results
1.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

*PLEASE NOTE: There is a road closure near Salt Ayre which may affect your journey. Please go to the 'About' tab for more information* Round 1 of the North West Youth League. There will be two races for each age category, a short race followed by a longer race. Racing will start at 9:30 and will be finished by 14:00. Please click on the 'about' tab for the race schedule, information about road works, and more! If you have any queries about the event then please email Alex Reed at a.reed@outlook.com.

The Races

U16 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth --- 19km / 12 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
19km / 12 miles
U14 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U14 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U14 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16/U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30

U12

Youth Only, Youth
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

We're looking forward to seeing you all at the first event in the new North West Youth League!


Road works: The road which connects the A683 to the M6 at Junction 34 will be closed from 22:00 10 April to 22:00 12 April. 

This will mean that people travelling north on the M6 will be able to get off the M6 and onto the A683 OK, but on your return journey you’ll need to find another route e.g. through Lancaster to J33.

Those travelling to the event south on the M6 will not be able to get off at J34, and perhaps should use J35 instead, but should be OK to use J34 on their journey home.

Please check before travelling: weekly updates about road closures are posted on twitter, just search for @Heysham_Link.


The races: We'll begin at 9:30am (not 10am as previously stated) and finish by 2pm.  We need to be off site quickly, as there's a different race event beginning at 2:30pm.  

The race schedule is as follows:

Approximate start time

Number of laps

Track open for warming up

8:00 AM

 

Gear checking, registration

8:50 AM

 

Race 1

Ds & Es

9:30 AM

1

Cs

9:40 AM

2

B Boys

9:50 AM

3

A & B Girls

10:05 AM

3

A Boys

10:20 AM

4

Break for officials and marshals

Race 2

Ds & Es

11:00 AM

3

Cs

11:20 AM

9

B Boys

11:45 AM

12

A & B Girls

12:10 PM

12

A Boys

12:50 PM

18

Start times are approximate. Timings and distances are subject to change by the organiser and/or chief commissaire.  Please listen for announcements.

Registration for each race will close 15 minutes before the start of the race. 

Each lap at Salt Ayre is 0.8 miles (1.3kms).


Entry: online entry is £8 for Ds & Es and £10 for As, Bs & Cs

Entry on the day is £2 more (ie £10 and £12)

Those without a race licence can pay £1.50 on the day for a day licence.

Transponders: please be sure return them to the registration desk, with your race number!  Anyone losing or breaking their transponder will be charged £80 for a replacement. 


Parking: please park in the large Salt Ayre car park behind the sports centre (parking is free of charge). No cars will be allowed through the barrier to the area near the track as we are keeping this area free for registration, checking gear restrictions, team gazebos and serving yummy refreshments.


Toilets: We now have flushing toilets in a container near to the track.  Alternatively use the proper toilets in the sports centre.


Refreshments: The fantastic Cog Set Catering Crew will be selling:

Bacon butties Sausage butties Beef burgers (with cheese) Veggie options available Homemade veggie Soup Homemade cakes Hot & cold drinks


Gear restictions are explained here.  Please ensure your gears are restricted correctly, and turn up in time to get them checked, and to register and attach your transponder and race number.


Points: At all events in the NW Youth League, league points will be awarded for every riders' position in both races on the day and then combined to give an overall result.  BC points will only be allocated to the top 3 riders in each category in the second, longer race of the day.


Contact for the event: if you have any questions then please email Alex Reed at a.reed@outlook.com.


We look forward to seeing you on the 11th for a fantastic day of racing!

Event Details

Event URN:

374373

Start Date:

Sat, 11th Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Entry close date

Tue, 7th Apr 2015

Results

Confirmed Results

U16 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Race 1 - Results
1.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will King Prologue Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Martin Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Christopher Gunson Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Alex Chesters Finished A 0

27. Alex Chesters -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Kyle Lewis Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Robert Burbidge Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Liam Harris Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  James Davis Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  George Mason Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Race 1 - Results
1.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Harry Shaw Finished B 0

22. Harry Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Ashcroft Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 1 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
27.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Jack Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Thomas Dowthwaite Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 1 - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tim Donaldson Finished 0

5. Tim Donaldson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Harry Ives Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Luke Leadbetter Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Monty Nelhams Finished 0

18. Monty Nelhams -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Zach Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 1 - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U16 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Race 1 - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Race 1 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lydia Shenton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Charlotte Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 1 - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harriet King St Helens TRI Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amelie Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jodie Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 1 - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 1 - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Race 2 - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Richie Allen Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Will King Prologue Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kyle Lewis Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lewis Martin Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Robert Burbidge Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Alex Chesters Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Daniel McKenzie Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Liam Harris Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  James Davis Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Christopher Gunson Furness Flyers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Mason Salt Ayre Cog Set Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Harry Shaw Finished B 0

22. Harry Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Ashcroft Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 2 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
25.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Thomas Dowthwaite Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Jack Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Christopher Eaves North Cheshire Clarion Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 2 - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tim Donaldson Finished 0

5. Tim Donaldson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harry Ives Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Luke Leadbetter Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  James Bent Border City Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Monty Nelhams Finished 0

19. Monty Nelhams -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Zach Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
22.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 2 - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jasper Davies Salt Ayre Cog Set Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U16 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Race 2 - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Race 2 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lydia Shenton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Charlotte Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 2 - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harriet King St Helens TRI Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Amelie Earnshaw Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jodie Kilner Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 2 - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 2 - Results
1.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

*PLEASE NOTE: There is a road closure near Salt Ayre which may affect your journey. Please go to the 'About' tab for more information* Round 1 of the North West Youth League. There will be two races for each age category, a short race followed by a longer race. Racing will start at 9:30 and will be finished by 14:00. Please click on the 'about' tab for the race schedule, information about road works, and more! If you have any queries about the event then please email Alex Reed at a.reed@outlook.com.

The Races

U16 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth --- 19km / 12 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
19km / 12 miles
U14 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U14 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U14 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 19:10 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 19:10
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £1.00 Application fee)
Sat 11/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U16/U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 11/04/15 – 09:30

U12

Youth Only, Youth
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/04/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/04/15 – 09:30
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk