BC West Thames 23

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 12 Sep 2015

Event Summary

Event Overview

A registration fee of £10 is payable for the season long series (£5 fee if you join after 1st July 2015). This provides you a number for the whole race series. One guest ride is allowed free for visiting riders.

Cash prizes are given for the top 6 places in both races and the top 6 3rd cat riders in the main E/1/2/3 event.

It is crucial that you pin your race number in the correct position as photo finish equipment is used. This enable the organisers to pay prize money on the night and also issue a full result. The correct position can be seen in the picture within the race infopage and also on the facebook link.

3rd Category riders can choose their race as there are no BC ranking points for the 3rd/4th race. However they cannot swap between events after they have raced in either event. The main aim is to provide new riders experience in racing without the pressure of ranking points. The event is run as Regional C classification.

The 3rd/4th event is aimed at providing competitors a great facility to build race skills and experience. Apart from 4th category riders it is also for newly upgraded 3rd cat riders and experienced 3rds who are not interested in upgrading points but willing to give advice to the newer riders. Prizes are awarded for top 6 riders.

NOTE: Secure lockers are provided within the club house for a refundable £2.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicle. The organising team cannot be held responsible for any loss or damage to equipment left in such a way.

Event Details

Event URN:

374120

Start Date:

Sat, 12th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 6th Sep 2015

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Anthony Jarrett Finsbury Park CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Edward Cronan Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Grant Woodthorpe Twickenham CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Amir Eshtehardi Finsbury Park CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Carter Watford Velo Sport Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adam Cloke Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alvaro Alves da Cunha Personal Bikefit.com Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Clarke Sky Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jason Burnap Thames Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Timb Hiscocks Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Niall Pugin Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Northover Revolutions Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Leszek Bielecki Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andy Smith Finished 0

17. Andy Smith -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Jonathan Rawlings Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Andrew Deans PSM Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Marcos Hadley London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  James Ferguson Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Seb Morton Finished 0

22. Seb Morton -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Carl Adams Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Laura Cheesman Velosure Starley Primal Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charlotte Donohoe Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Laura Seary Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kirsty Murphy Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Michael Cripps Army Cycling Union Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Graham Crow Handsling Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Buauna Ball Catford CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Filippo Sbalchiero Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joseph Perkins Beeston RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Michael Skipsey Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Wilson VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Leon Stoneman Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Mike Knight VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Oliver Cliff Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Niall Pugin Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Giles Clark Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Norwood Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Farman Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Taaseen Choudhury Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Fred Ball Andover Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Lewis VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Reuben Smith Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Unknown Rider Finished 0

2. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

2015 has seen the region working hard to obtain Tuesday racing just for Junior and Senior riders. The main reason is to aim to eliminate concurrent racing at the same time on the circuit. The first 3 weeks however will be run as previous years due to the amount of daylight hours available.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 14:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 12/09/15 – 14:15
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 14:16 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 12/09/15 – 14:16
Women Only, Band 5
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 12/09/15 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/09/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 13:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/09/15 – 13:15
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

A registration fee of £10 is payable for the season long series (£5 fee if you join after 1st July 2015). This provides you a number for the whole race series. One guest ride is allowed free for visiting riders.

Cash prizes are given for the top 6 places in both races and the top 6 3rd cat riders in the main E/1/2/3 event.

It is crucial that you pin your race number in the correct position as photo finish equipment is used. This enable the organisers to pay prize money on the night and also issue a full result. The correct position can be seen in the picture within the race infopage and also on the facebook link.

3rd Category riders can choose their race as there are no BC ranking points for the 3rd/4th race. However they cannot swap between events after they have raced in either event. The main aim is to provide new riders experience in racing without the pressure of ranking points. The event is run as Regional C classification.

The 3rd/4th event is aimed at providing competitors a great facility to build race skills and experience. Apart from 4th category riders it is also for newly upgraded 3rd cat riders and experienced 3rds who are not interested in upgrading points but willing to give advice to the newer riders. Prizes are awarded for top 6 riders.

NOTE: Secure lockers are provided within the club house for a refundable £2.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicle. The organising team cannot be held responsible for any loss or damage to equipment left in such a way.

Event Details

Event URN:

374120

Start Date:

Sat, 12th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 6th Sep 2015

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Anthony Jarrett Finsbury Park CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Edward Cronan Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Grant Woodthorpe Twickenham CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Amir Eshtehardi Finsbury Park CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Carter Watford Velo Sport Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adam Cloke Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alvaro Alves da Cunha Personal Bikefit.com Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Clarke Sky Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jason Burnap Thames Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Timb Hiscocks Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Niall Pugin Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Northover Revolutions Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Leszek Bielecki Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andy Smith Finished 0

17. Andy Smith -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Jonathan Rawlings Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Andrew Deans PSM Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Marcos Hadley London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  James Ferguson Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Seb Morton Finished 0

22. Seb Morton -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Carl Adams Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Laura Cheesman Velosure Starley Primal Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charlotte Donohoe Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Laura Seary Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kirsty Murphy Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Michael Cripps Army Cycling Union Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Graham Crow Handsling Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Buauna Ball Catford CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Filippo Sbalchiero Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joseph Perkins Beeston RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Michael Skipsey Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Wilson VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Leon Stoneman Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Mike Knight VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Oliver Cliff Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Niall Pugin Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Giles Clark Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Norwood Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Farman Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Taaseen Choudhury Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Fred Ball Andover Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Lewis VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Reuben Smith Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Unknown Rider Finished 0

2. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

2015 has seen the region working hard to obtain Tuesday racing just for Junior and Senior riders. The main reason is to aim to eliminate concurrent racing at the same time on the circuit. The first 3 weeks however will be run as previous years due to the amount of daylight hours available.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 14:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 12/09/15 – 14:15
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 14:16 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 12/09/15 – 14:16
Women Only, Band 5
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 12/09/15 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/09/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 13:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/09/15 – 13:15
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk