Eastern Youth Circuit Series 2015 - Alconbury Weald

Closed Circuit , Huntingdon – Saturday, 11 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

ERYCS - Eastern Region Youth Circuit Series 2015 Round 2

Keep track of all the Erycs information on http://erycs.wordpress.com. Race results and series standings will also be posted here.

Event Details

Event URN:

373911

Start Date:

Sat, 11th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Alconbury Weald, 4107 N Gate, Alconbury, Huntingdon, Cambridgeshire, PE28 4WX

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Leo Bass Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Liam Conway Finished 0

5. Liam Conway -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
7.  William Smith Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finley Bass Newark Castle CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ralf Falkner Finished 0

5. Ralf Falkner -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Barney Walters Ipswich Bicycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
8.  Alex Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Dominic Pauley Finished 0

9. Dominic Pauley -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Kate Parker Finished 0

11. Kate Parker -

Points: 0 | Status: Finished

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
9.  Rory Standish VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
11.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
17.  Max Falkner Finished 0

17. Max Falkner -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Beatrice Pauley Finished 0

18. Beatrice Pauley -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Zoe Swainston Colchester Rovers CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alice Standish VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samantha Harding St Ives CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lotty Wylde St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dexter Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Freddie Grover ForemostCoaching-sunstateparad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Owain Barton St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Alex Selby Finished 0

20. Alex Selby -

Points: 0 | Status: Finished
--- Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Julia Wardley-Kershaw Finished 0

4. Julia Wardley-Kershaw -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Anastasia Magnago Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexander Leeder Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Finn Mulleague Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas King Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  David Norman Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Seán Purser St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joel Sweet Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Lane Cox Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Jude Dodd Finished 0

19. Jude Dodd -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Frankie Ashworth Cambridge Junior Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Regan Gran Did not finish 0

20. Regan Gran -

Points: 0 | Status: Did not finish

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Archie Wishart Finchley Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Steadman Colchester Rovers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Robin White West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Cure Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Prizes awarded on the day Sign in from 9.00am on the day Online closing date Wednesday 8 July 2015

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 10:00

U8

Youth Only, Youth
15 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 10:25 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 10:25

U10

Youth Only, Youth
15 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 10:50 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 10:50

U12

Youth Only, Youth
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:20 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 11:20
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:20 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 11:20
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 12:00 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 12:00
Youth Only, Youth
40 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 12:50 Regional Junior Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 12:50
Regional Junior Only, Band 5
40 mins

Event Summary

Event Overview

ERYCS - Eastern Region Youth Circuit Series 2015 Round 2

Keep track of all the Erycs information on http://erycs.wordpress.com. Race results and series standings will also be posted here.

Event Details

Event URN:

373911

Start Date:

Sat, 11th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Alconbury Weald, 4107 N Gate, Alconbury, Huntingdon, Cambridgeshire, PE28 4WX

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Leo Bass Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Liam Conway Finished 0

5. Liam Conway -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
7.  William Smith Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finley Bass Newark Castle CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ralf Falkner Finished 0

5. Ralf Falkner -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Barney Walters Ipswich Bicycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
8.  Alex Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Dominic Pauley Finished 0

9. Dominic Pauley -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Kate Parker Finished 0

11. Kate Parker -

Points: 0 | Status: Finished

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
9.  Rory Standish VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
11.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
17.  Max Falkner Finished 0

17. Max Falkner -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Beatrice Pauley Finished 0

18. Beatrice Pauley -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Zoe Swainston Colchester Rovers CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alice Standish VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samantha Harding St Ives CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lotty Wylde St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dexter Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Freddie Grover ForemostCoaching-sunstateparad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Owain Barton St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Alex Selby Finished 0

20. Alex Selby -

Points: 0 | Status: Finished
--- Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Julia Wardley-Kershaw Finished 0

4. Julia Wardley-Kershaw -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Anastasia Magnago Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexander Leeder Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Finn Mulleague Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas King Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  David Norman Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Seán Purser St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joel Sweet Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Lane Cox Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Jude Dodd Finished 0

19. Jude Dodd -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Frankie Ashworth Cambridge Junior Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Regan Gran Did not finish 0

20. Regan Gran -

Points: 0 | Status: Did not finish

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Archie Wishart Finchley Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Steadman Colchester Rovers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Robin White West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Cure Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Prizes awarded on the day Sign in from 9.00am on the day Online closing date Wednesday 8 July 2015

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 10:00

U8

Youth Only, Youth
15 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 10:25 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 10:25

U10

Youth Only, Youth
15 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 10:50 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 10:50

U12

Youth Only, Youth
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:20 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 11:20
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:20 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 11:20
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 12:00 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 12:00
Youth Only, Youth
40 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 12:50 Regional Junior Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 11/07/15 – 12:50
Regional Junior Only, Band 5
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk