Scottish National Youth Time Trial Championships (+ open Senior event)

Time Trial , Glasgow – Sunday, 13 Sep 2015

Event Summary

Event Overview

Scottish National Youth Time-Trial - 10 mile TT - A77 course.

Youth National Championships - Girls and Boys U16 and U14.

This event also includes an open 10 mile event for all categories.

This event is open to all categories, youth, junior, senior and vets.  Please note that you must be 12 or over ON THE DAY to take part. 

Event Details

Event URN:

373698

Start Date:

Sun, 13th Sep 2015

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Fairweather Hall, Barrhead Road, Newton Mearns, Glasgow, G77 6BD

View map

Entry close date

Sun, 30th Aug 2015

Results

Confirmed Results

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  Max McMurdo Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Richardson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ewan Mathieson Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Glasgow Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Everett Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juniors Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors Women - Results
1.  Eilidh Thomson Stewartry Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  John Dunlop Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Martin Ferry Scotia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Iain Duguid TheBicycleWorks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Millar Scottish Veterans T.T.A. Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gary Davidson East Kilbride Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Whitehall Glasgow Cycle Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Allan Duncan Finished 4th 0

7. Allan Duncan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Truswell VC Glasgow South Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Robert Kelly Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Willie Stephen Velo Club Vitesse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alan McAulay St Christopher's CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Phillips RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mike Ferguson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Tom McMaster Velo Club Vitesse Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Jim Barr Finished 4th 0

17. Jim Barr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Neil Macdougall Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Pamela Craig RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jen Mason RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Morven Brown Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Tandem

Position Name Club name Rider status Category Points
Tandem - Results
1.  Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Laura Cluxton Rock And Road Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Cruden Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oscar Onley Kelso Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Douglas Arthur Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Scott Moffat Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Robert Brewer Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Eva Barnet Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Abby Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Stephen Dent Nevis Cycles Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander MacRae Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Calum Shackley Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Innes Johnston Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Vincent Jozajtis Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Martin Finished A 0

8. Lewis Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Cameron Oliver Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ross Thomson Dunfermline CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ciaran Kirkpatrick Walkers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oliver Murray Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Hazle Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ben Simpson Kelso Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Fraser Macdougall Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Josh Whitehead Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Park Billy Bilsland Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Mansfield Forres CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fiona Thomson Stewartry Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Eleanor Strathdee Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth C Boys (12 years +)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys (12 years +) - Results
1.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls (12 years +)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls (12 years +) - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Riders must be 12 or over on the day of the race to take part - this is an open road event. The usual youth and junior gear restrictions will apply. Email: glasgowriderz10tt@outlook.com for info.

The Races

Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Regional Junior Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Regional Junior Only, None
16km / 10 miles
Juniors Women Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 01:00 Regional Junior Only ---
Sun 13/09/15 – 01:00
Regional Junior Only,
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Women Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Women Only, None
16km / 10 miles
Tandem Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 01:00 Regional C ---
Sun 13/09/15 – 01:00
Regional C,
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
Youth C Boys (12 years +) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
Youth C Girls (12 years +) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles

Event Summary

Event Overview

Scottish National Youth Time-Trial - 10 mile TT - A77 course.

Youth National Championships - Girls and Boys U16 and U14.

This event also includes an open 10 mile event for all categories.

This event is open to all categories, youth, junior, senior and vets.  Please note that you must be 12 or over ON THE DAY to take part. 

Event Details

Event URN:

373698

Start Date:

Sun, 13th Sep 2015

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Fairweather Hall, Barrhead Road, Newton Mearns, Glasgow, G77 6BD

View map

Entry close date

Sun, 30th Aug 2015

Results

Confirmed Results

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  Max McMurdo Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Richardson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ewan Mathieson Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Glasgow Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Everett Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juniors Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors Women - Results
1.  Eilidh Thomson Stewartry Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  John Dunlop Loudoun RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Martin Ferry Scotia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Iain Duguid TheBicycleWorks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Millar Scottish Veterans T.T.A. Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gary Davidson East Kilbride Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Whitehall Glasgow Cycle Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Allan Duncan Finished 4th 0

7. Allan Duncan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Truswell VC Glasgow South Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Robert Kelly Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Blockley VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Willie Stephen Velo Club Vitesse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alan McAulay St Christopher's CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Phillips RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mike Ferguson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Tom McMaster Velo Club Vitesse Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Jim Barr Finished 4th 0

17. Jim Barr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Neil Macdougall Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Pamela Craig RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jen Mason RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Morven Brown Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Tandem

Position Name Club name Rider status Category Points
Tandem - Results
1.  Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Laura Cluxton Rock And Road Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Cruden Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oscar Onley Kelso Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Douglas Arthur Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Scott Moffat Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Robert Brewer Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Eva Barnet Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Abby Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Stephen Dent Nevis Cycles Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander MacRae Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Calum Shackley Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Innes Johnston Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Vincent Jozajtis Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Martin Finished A 0

8. Lewis Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Cameron Oliver Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ross Thomson Dunfermline CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ciaran Kirkpatrick Walkers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oliver Murray Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Hazle Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ben Simpson Kelso Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Fraser Macdougall Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Josh Whitehead Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Park Billy Bilsland Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Mansfield Forres CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fiona Thomson Stewartry Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Eleanor Strathdee Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth C Boys (12 years +)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys (12 years +) - Results
1.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls (12 years +)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls (12 years +) - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Riders must be 12 or over on the day of the race to take part - this is an open road event. The usual youth and junior gear restrictions will apply. Email: glasgowriderz10tt@outlook.com for info.

The Races

Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Regional Junior Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Regional Junior Only, None
16km / 10 miles
Juniors Women Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 01:00 Regional Junior Only ---
Sun 13/09/15 – 01:00
Regional Junior Only,
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Women Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Women Only, None
16km / 10 miles
Tandem Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 01:00 Regional C ---
Sun 13/09/15 – 01:00
Regional C,
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
Youth C Boys (12 years +) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles
Youth C Girls (12 years +) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/15 09:00 Youth Only None --- 16km / 10 miles
Sun 13/09/15 – 09:00
Youth Only, None
16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk