Fenland Clarion Go-ride cross races

Cyclo-Cross , Peterborough – Friday, 30 Oct 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

373619

Start Date:

Fri, 30th Oct 2015

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Embankment Athletics Track, Bishops Road, Peterborough, Cambs, PE1 5BW
View map

Results

Provisional Results

Fenland Clarion Go Ride Cross Results

Rider list

31           Louis Cipriani                   Fenland Clarion              Under 8                                16+16+16 = 48 points

2             Evander Wishart              Fenland Clarion               Under 8                                15+20+20 = 55 points

3             Charlotte Garfield             Bourne Wheelers            Under 8                                18+15+15 = 48 points

4             Katie Blake                      Fenland Clarion              Under 8                                17+18+17 = 52 points

6             Nieve Bryant                    Thorpe Ventures             Under 8                                20+19+18 = 57 points

7             Harry Tozer                      Fenland Clarion              Under 8                                19+17+19 = 55 points

N1          Aaron Soutar                    Empingham                    Under 10                              16+16+16 = 48 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.              Under 10                               18+18+17 = 53 points

11           Matthew Goodliffe            Fenland Clarion               Under 10                               15+15+15 = 45 points

17           Oliver Tilley                     Kings Cliffe Flyers            Under 10                               20+20+19 = 59 points

19           William Freeman              Fenland Clarion                Under 10                             17+17+20 = 54 points

N29        William Barraclough          Kings Cliffe Flyers            Under 10                             19+19+18 = 54 points     

37           Lisa Welsh                      Fenland Clarion                Under 10                             14+14+0 = 14 points

38           Levi Welsh                       Fenland Clarion                Under 10                             13+0+0 = 13 points

N2          Tom Hattee                       Rutland Rouleur               Under 12                             17+17+17 = 51 points

21           Harry Garfield                   Bourne Wheelers             Under 12                              18+18+18 = 54 points

N40        Jensen Barraclough          Kings Cliffe Flyers              Under 12                              20+20+19 = 59 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                Under 12                            16+16+16 = 48 points

24           Harry Tilley                      Kings Cliffe Flyers             Under 12                            19+19+20 = 58 points

25           Felix Guest                      Fenland Clarion                Under 12                             15+15+14 = 44 points

26           Ethan Lutterer                  Fenland Clarion                Under 12                             14+14+15 = 43 points

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14                             20+20+20 = 60 points

33           Luke Welch                       -                                     Under 14                            19+18+19 = 56 points

34           Mia Purnell                      Fenland Clarion                 Under 14                            18+19+18 = 55 points

40           James Piercy                   Fenland Clarion                 Under 14                            17+17+17 = 51 points

32           Neve Hattee                     Rutland Rouleur                 Under 16                            19+19+20 = 58 points

36           Jerry Norman                   Fenland Clarion                 Under 16                             20+20+19 = 59 points

37           Jacob Yates                    Thorpe Ventures                  Under 16                           18+18+18 = 54 points

 

 

Round Two 30th October 2015

Race one – three short laps

6              Nieve Bryant                      Thorpe Ventures             under 8                                20 points

7              Harry Tozer                         Fenland Clarion                 Under 8                                19 points

3              Charlotte Garfield            Bourne Wheelers            Under 8                                18 points

4              Katie Blake                          Fenland Clarion                 Under 8                                17 points

31           Louis Cipriani                      Fenland Clarion                 Under 8                                16 points

2              Evander Wishart               Fenland Clarion                 Under 8                                15 points

 

Race one – three short laps

17           Oliver Tilley                         Kings Cliffe Flyers             Under 10             20 points             

N29        William Barraclough        Kings Cliffe Flyers             Under 10             19 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.                  Under 10             18 points

19           William Freeman              Fenland Clarion                 Under 10             17 points

N1          Aaron Soutar                     Empingham                        Under 10             16 points

11           Matthew Goodliffe         Fenland Clarion                 Under 10             15 points

37           Lisa Welsh                           Fenland Clarion                 Under 10             14 points

38           Levi Welsh                          Fenland Clarion                 Under 10             13 points

Race one – four short laps

N40        Jensen Barraclough         Kings Cliffe Flyers             Under 12             20 points

24           Harry Tilley                          Kings Cliffe Flyers             Under 12             19 points

21           Harry Garfield                    Bourne Wheelers            Under 12             18 points

N2          Tom Hattee                        Rutland Rouleur               Under 12             17 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                  Under 12             16 points

25           Felix Guest                         Fenland Clarion                 Under 12             15 points

26           Ethan Lutterer                   Fenland Clarion                 Under 12             14 points

 

 

Race one – five short laps

 

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14             20 points

33           Luke Welch                         -                                              Under 14             19 points

34           Mia Purnell                         Fenland Clarion                 Under 14             18 points

40           James Piercy                      Fenland Clarion                 Under 14             17 points

 

36           Jerry Norman                    Fenland Clarion                 Under 16             20 points

32           Neve Hattee                      Rutland Rouleur               Under 16             19 points

37           Jacob Yates                         Thorpe Ventures             Under 16             18 points

            

Race two – four laps

2              Evander Wishart               Fenland Clarion                 Under 8                                20 points

6              Nieve Bryant                      Thorpe Ventures             under 8                                19 points

4              Katie Blake                          Fenland Clarion                 Under 8                                18 points

7              Harry Tozer                         Fenland Clarion                 Under 8                                17 points

31           Louis Cipriani                      Fenland Clarion                 Under 8                                16 points

3              Charlotte Garfield            Bourne Wheelers            Under 8                                15 points

 

 

Race two – four laps

17           Oliver Tilley                         Kings Cliffe Flyers             Under 10             20 points

N29        William Barraclough        Kings Cliffe Flyers             Under 10             19 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.                  Under 10             18 points

19           William Freeman              Fenland Clarion                 Under 10             17 points

N1          Aaron Soutar                     Empingham                        Under 10             16 points

11           Matthew Goodliffe         Fenland Clarion                 Under 10             15 points

37           Lisa Welsh                           Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

38           Levi Welsh                          Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

 

 

Race two – five laps

N40        Jensen Barraclough         Kings Cliffe Flyers             Under 12             20 points

24           Harry Tilley                          Kings Cliffe Flyers             Under 12             19 points

21           Harry Garfield                    Bourne Wheelers            Under 12             18 points

N2          Tom Hattee                        Rutland Rouleur               Under 12             17 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                  Under 12             16 points

25           Felix Guest                         Fenland Clarion                 Under 12             15 points

26           Ethan Lutterer                   Fenland Clarion                 Under 12             14 points

Race two – five laps

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14             20 points

34           Mia Purnell                         Fenland Clarion                 Under 14             19 points

33           Luke Welch                         -                                              Under 14             18 points

40           James Piercy                      Fenland Clarion                 Under 14             17 points

 

36           Jerry Norman                    Fenland Clarion                 Under 16             20 points

32           Neve Hattee                      Rutland Rouleur               Under 16             19 points

37           Jacob Yates                         Thorpe Ventures             Under 16             18 points

 

Race three – one lap

2              Evander Wishart               Fenland Clarion                 Under 8                                20 points

7              Harry Tozer                         Fenland Clarion                 Under 8                                19 points

6              Nieve Bryant                      Thorpe Ventures             under 8                                18 points

4              Katie Blake                          Fenland Clarion                 Under 8                                17 points

31           Louis Cipriani                      Fenland Clarion                 Under 8                                16 points

3              Charlotte Garfield            Bourne Wheelers            Under 8                                15 points

 

 

Race three – one lap

19           William Freeman              Fenland Clarion                 Under 10             20 points

17           Oliver Tilley                         Kings Cliffe Flyers             Under 10             19 points

N29        William Barraclough        Kings Cliffe Flyers             Under 10             18 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.                  Under 10             17 points

N1          Aaron Soutar                     Empingham                        Under 10             16 points

11           Matthew Goodliffe         Fenland Clarion                 Under 10             15 points

37           Lisa Welsh                           Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

38           Levi Welsh                          Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

Race three – two laps

24           Harry Tilley                          Kings Cliffe Flyers             Under 12             20 points

N40        Jensen Barraclough         Kings Cliffe Flyers             Under 12             19 points

21           Harry Garfield                    Bourne Wheelers            Under 12             18 points

N2          Tom Hattee                        Rutland Rouleur               Under 12             17 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                  Under 12             16 points

26           Ethan Lutterer                   Fenland Clarion                 Under 12             15 points

25           Felix Guest                         Fenland Clarion                 Under 12             14 points

 

 

Race three – two laps

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14             20 points

33           Luke Welch                         -                                              Under 14             19 points

34           Mia Purnell                         Fenland Clarion                 Under 14             18 points

40           James Piercy                      Fenland Clarion                 Under 14             17 points

 

32           Neve Hattee                      Rutland Rouleur               Under 16             20 points

36           Jerry Norman                    Fenland Clarion                 Under 16             19 points

37           Jacob Yates                         Thorpe Ventures             Under 16             18 points

About the Event

Info for Riders

Sign on time 6pm. Start time 6.30pm. Races under floodlights for the first race events at this venue. Excellent pavilion close to the course with full changing facilities and refreshments available where parents and spectators can stay in the warm. Races in age groups. Enter on the day.

The Races

Various age group cross races Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 30/10/15 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 30/10/15 – 18:30

Event Summary

Event Details

Event URN:

373619

Start Date:

Fri, 30th Oct 2015

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Embankment Athletics Track, Bishops Road, Peterborough, Cambs, PE1 5BW
View map

Results

Provisional Results

Fenland Clarion Go Ride Cross Results

Rider list

31           Louis Cipriani                   Fenland Clarion              Under 8                                16+16+16 = 48 points

2             Evander Wishart              Fenland Clarion               Under 8                                15+20+20 = 55 points

3             Charlotte Garfield             Bourne Wheelers            Under 8                                18+15+15 = 48 points

4             Katie Blake                      Fenland Clarion              Under 8                                17+18+17 = 52 points

6             Nieve Bryant                    Thorpe Ventures             Under 8                                20+19+18 = 57 points

7             Harry Tozer                      Fenland Clarion              Under 8                                19+17+19 = 55 points

N1          Aaron Soutar                    Empingham                    Under 10                              16+16+16 = 48 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.              Under 10                               18+18+17 = 53 points

11           Matthew Goodliffe            Fenland Clarion               Under 10                               15+15+15 = 45 points

17           Oliver Tilley                     Kings Cliffe Flyers            Under 10                               20+20+19 = 59 points

19           William Freeman              Fenland Clarion                Under 10                             17+17+20 = 54 points

N29        William Barraclough          Kings Cliffe Flyers            Under 10                             19+19+18 = 54 points     

37           Lisa Welsh                      Fenland Clarion                Under 10                             14+14+0 = 14 points

38           Levi Welsh                       Fenland Clarion                Under 10                             13+0+0 = 13 points

N2          Tom Hattee                       Rutland Rouleur               Under 12                             17+17+17 = 51 points

21           Harry Garfield                   Bourne Wheelers             Under 12                              18+18+18 = 54 points

N40        Jensen Barraclough          Kings Cliffe Flyers              Under 12                              20+20+19 = 59 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                Under 12                            16+16+16 = 48 points

24           Harry Tilley                      Kings Cliffe Flyers             Under 12                            19+19+20 = 58 points

25           Felix Guest                      Fenland Clarion                Under 12                             15+15+14 = 44 points

26           Ethan Lutterer                  Fenland Clarion                Under 12                             14+14+15 = 43 points

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14                             20+20+20 = 60 points

33           Luke Welch                       -                                     Under 14                            19+18+19 = 56 points

34           Mia Purnell                      Fenland Clarion                 Under 14                            18+19+18 = 55 points

40           James Piercy                   Fenland Clarion                 Under 14                            17+17+17 = 51 points

32           Neve Hattee                     Rutland Rouleur                 Under 16                            19+19+20 = 58 points

36           Jerry Norman                   Fenland Clarion                 Under 16                             20+20+19 = 59 points

37           Jacob Yates                    Thorpe Ventures                  Under 16                           18+18+18 = 54 points

 

 

Round Two 30th October 2015

Race one – three short laps

6              Nieve Bryant                      Thorpe Ventures             under 8                                20 points

7              Harry Tozer                         Fenland Clarion                 Under 8                                19 points

3              Charlotte Garfield            Bourne Wheelers            Under 8                                18 points

4              Katie Blake                          Fenland Clarion                 Under 8                                17 points

31           Louis Cipriani                      Fenland Clarion                 Under 8                                16 points

2              Evander Wishart               Fenland Clarion                 Under 8                                15 points

 

Race one – three short laps

17           Oliver Tilley                         Kings Cliffe Flyers             Under 10             20 points             

N29        William Barraclough        Kings Cliffe Flyers             Under 10             19 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.                  Under 10             18 points

19           William Freeman              Fenland Clarion                 Under 10             17 points

N1          Aaron Soutar                     Empingham                        Under 10             16 points

11           Matthew Goodliffe         Fenland Clarion                 Under 10             15 points

37           Lisa Welsh                           Fenland Clarion                 Under 10             14 points

38           Levi Welsh                          Fenland Clarion                 Under 10             13 points

Race one – four short laps

N40        Jensen Barraclough         Kings Cliffe Flyers             Under 12             20 points

24           Harry Tilley                          Kings Cliffe Flyers             Under 12             19 points

21           Harry Garfield                    Bourne Wheelers            Under 12             18 points

N2          Tom Hattee                        Rutland Rouleur               Under 12             17 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                  Under 12             16 points

25           Felix Guest                         Fenland Clarion                 Under 12             15 points

26           Ethan Lutterer                   Fenland Clarion                 Under 12             14 points

 

 

Race one – five short laps

 

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14             20 points

33           Luke Welch                         -                                              Under 14             19 points

34           Mia Purnell                         Fenland Clarion                 Under 14             18 points

40           James Piercy                      Fenland Clarion                 Under 14             17 points

 

36           Jerry Norman                    Fenland Clarion                 Under 16             20 points

32           Neve Hattee                      Rutland Rouleur               Under 16             19 points

37           Jacob Yates                         Thorpe Ventures             Under 16             18 points

            

Race two – four laps

2              Evander Wishart               Fenland Clarion                 Under 8                                20 points

6              Nieve Bryant                      Thorpe Ventures             under 8                                19 points

4              Katie Blake                          Fenland Clarion                 Under 8                                18 points

7              Harry Tozer                         Fenland Clarion                 Under 8                                17 points

31           Louis Cipriani                      Fenland Clarion                 Under 8                                16 points

3              Charlotte Garfield            Bourne Wheelers            Under 8                                15 points

 

 

Race two – four laps

17           Oliver Tilley                         Kings Cliffe Flyers             Under 10             20 points

N29        William Barraclough        Kings Cliffe Flyers             Under 10             19 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.                  Under 10             18 points

19           William Freeman              Fenland Clarion                 Under 10             17 points

N1          Aaron Soutar                     Empingham                        Under 10             16 points

11           Matthew Goodliffe         Fenland Clarion                 Under 10             15 points

37           Lisa Welsh                           Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

38           Levi Welsh                          Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

 

 

Race two – five laps

N40        Jensen Barraclough         Kings Cliffe Flyers             Under 12             20 points

24           Harry Tilley                          Kings Cliffe Flyers             Under 12             19 points

21           Harry Garfield                    Bourne Wheelers            Under 12             18 points

N2          Tom Hattee                        Rutland Rouleur               Under 12             17 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                  Under 12             16 points

25           Felix Guest                         Fenland Clarion                 Under 12             15 points

26           Ethan Lutterer                   Fenland Clarion                 Under 12             14 points

Race two – five laps

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14             20 points

34           Mia Purnell                         Fenland Clarion                 Under 14             19 points

33           Luke Welch                         -                                              Under 14             18 points

40           James Piercy                      Fenland Clarion                 Under 14             17 points

 

36           Jerry Norman                    Fenland Clarion                 Under 16             20 points

32           Neve Hattee                      Rutland Rouleur               Under 16             19 points

37           Jacob Yates                         Thorpe Ventures             Under 16             18 points

 

Race three – one lap

2              Evander Wishart               Fenland Clarion                 Under 8                                20 points

7              Harry Tozer                         Fenland Clarion                 Under 8                                19 points

6              Nieve Bryant                      Thorpe Ventures             under 8                                18 points

4              Katie Blake                          Fenland Clarion                 Under 8                                17 points

31           Louis Cipriani                      Fenland Clarion                 Under 8                                16 points

3              Charlotte Garfield            Bourne Wheelers            Under 8                                15 points

 

 

Race three – one lap

19           William Freeman              Fenland Clarion                 Under 10             20 points

17           Oliver Tilley                         Kings Cliffe Flyers             Under 10             19 points

N29        William Barraclough        Kings Cliffe Flyers             Under 10             18 points

N3          Florence Barnett              Kings Lynn C.C.                  Under 10             17 points

N1          Aaron Soutar                     Empingham                        Under 10             16 points

11           Matthew Goodliffe         Fenland Clarion                 Under 10             15 points

37           Lisa Welsh                           Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

38           Levi Welsh                          Fenland Clarion                 Under 10             0 points dns

Race three – two laps

24           Harry Tilley                          Kings Cliffe Flyers             Under 12             20 points

N40        Jensen Barraclough         Kings Cliffe Flyers             Under 12             19 points

21           Harry Garfield                    Bourne Wheelers            Under 12             18 points

N2          Tom Hattee                        Rutland Rouleur               Under 12             17 points

N38        Bethany Barnett               Kings Lynn C.C.                  Under 12             16 points

26           Ethan Lutterer                   Fenland Clarion                 Under 12             15 points

25           Felix Guest                         Fenland Clarion                 Under 12             14 points

 

 

Race three – two laps

31           Cameron Neilson             Fenland Clarion                 Under 14             20 points

33           Luke Welch                         -                                              Under 14             19 points

34           Mia Purnell                         Fenland Clarion                 Under 14             18 points

40           James Piercy                      Fenland Clarion                 Under 14             17 points

 

32           Neve Hattee                      Rutland Rouleur               Under 16             20 points

36           Jerry Norman                    Fenland Clarion                 Under 16             19 points

37           Jacob Yates                         Thorpe Ventures             Under 16             18 points

About the Event

Info for Riders

Sign on time 6pm. Start time 6.30pm. Races under floodlights for the first race events at this venue. Excellent pavilion close to the course with full changing facilities and refreshments available where parents and spectators can stay in the warm. Races in age groups. Enter on the day.

The Races

Various age group cross races Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 30/10/15 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 30/10/15 – 18:30

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk