The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2015 - Round 3

Closed Circuit , Rhyl – Wednesday, 15 Apr 2015

Event Summary

Event Overview

A Series of 24 races hosted weekly by the cycling clubs of North Wales and Chester at the excellent closed-circuit facility at Marsh Tracks, Rhyl

Racing is every Wednesday evening from 01 April to 9th September 2015, starting at 18.45 for Youth D E with the Adult races starting at 19.40 and finishing around 21.00 (please check specific timings for each night).

There will be three Women only races on 17th and 25th June and 01st July.

Please see Information for Riders page for Start Times & Entry Fees

Event Details

Event URN:

372850

Start Date:

Wed, 15th Apr 2015

Finish date:

Tue, 15th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Series:

The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2015

Entry close date

Sun, 12th Apr 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Harvey NFTO Race Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Limacher Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Edward Roberts Team Elite Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Tudor Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Conan Mayman Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Simon Parkinson Holywell Avengers Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Welsh Graham Weigh Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Wilkinson VC Londres Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter Hollis VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jack Williams Energy Cycles Junior Road Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Stuart Proctor Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steven Cartwright Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jimmy Smith Chester RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Terry Glynn Velo Club Melyd Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ian Coe Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Bryn Davies Hafren CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Carwyn Morris Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Gareth Hind Clwb Rasio Mona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jack Clements Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Wayne Evans Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Richard Taylor Paramount CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Sean Evans Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Marc Colclough NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Morgan Hughes Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Rhodes Finished 4th 0

28. Robert Rhodes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Tom Davies Rhyl Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Gwenno Hughes Energy Cycles Junior Road Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elain Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Scott Williams Dyffryn Conwy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  William Harding Dyffryn Conwy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ieuan Jones Dyffryn Conwy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Luke Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Bright Dyffryn Conwy Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Lawrence Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Hopkins Dyffryn Conwy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Osian Jones Dyffryn Conwy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Luke Williams Dyffryn Conwy Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Cerys Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jacob Welsh Finished E 2

2. Jacob Welsh -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Start Times: 18.45 Youth D & E (15min) 19.05 Youth A, B, C (30mins) 19.40 Senior Race (60mins) On Women’s Race evenings: 18.45 Youth D & E (15mins) 19.05 Youth A, B, C (30mins) 19.40 Women (40mins) 20.25 Men’s (40mins) Race Fees as follows: Online: Juniors £5.00 Adults £9.00 plus £1.00 BC fee On-The-Night: Youths £3.00 (youth races are entry on the night only) Juniors £6.00 Adults £12.00

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 19:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 15/04/15 – 19:45
Regional C+, Band 5
01 hr
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 19:05 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/04/15 – 19:05
Youth Only, Youth
30 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

A Series of 24 races hosted weekly by the cycling clubs of North Wales and Chester at the excellent closed-circuit facility at Marsh Tracks, Rhyl

Racing is every Wednesday evening from 01 April to 9th September 2015, starting at 18.45 for Youth D E with the Adult races starting at 19.40 and finishing around 21.00 (please check specific timings for each night).

There will be three Women only races on 17th and 25th June and 01st July.

Please see Information for Riders page for Start Times & Entry Fees

Event Details

Event URN:

372850

Start Date:

Wed, 15th Apr 2015

Finish date:

Tue, 15th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Series:

The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2015

Entry close date

Sun, 12th Apr 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Harvey NFTO Race Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Limacher Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Edward Roberts Team Elite Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Tudor Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Conan Mayman Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Simon Parkinson Holywell Avengers Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Welsh Graham Weigh Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Wilkinson VC Londres Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter Hollis VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jack Williams Energy Cycles Junior Road Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Stuart Proctor Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steven Cartwright Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jimmy Smith Chester RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Terry Glynn Velo Club Melyd Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ian Coe Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Bryn Davies Hafren CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Carwyn Morris Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Gareth Hind Clwb Rasio Mona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jack Clements Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Wayne Evans Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Richard Taylor Paramount CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Sean Evans Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Marc Colclough NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Morgan Hughes Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Rhodes Finished 4th 0

28. Robert Rhodes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Tom Davies Rhyl Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Gwenno Hughes Energy Cycles Junior Road Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elain Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Scott Williams Dyffryn Conwy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  William Harding Dyffryn Conwy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ieuan Jones Dyffryn Conwy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Luke Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Bright Dyffryn Conwy Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Lawrence Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Hopkins Dyffryn Conwy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Osian Jones Dyffryn Conwy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Luke Williams Dyffryn Conwy Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Cerys Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jacob Welsh Finished E 2

2. Jacob Welsh -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Start Times: 18.45 Youth D & E (15min) 19.05 Youth A, B, C (30mins) 19.40 Senior Race (60mins) On Women’s Race evenings: 18.45 Youth D & E (15mins) 19.05 Youth A, B, C (30mins) 19.40 Women (40mins) 20.25 Men’s (40mins) Race Fees as follows: Online: Juniors £5.00 Adults £9.00 plus £1.00 BC fee On-The-Night: Youths £3.00 (youth races are entry on the night only) Juniors £6.00 Adults £12.00

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 19:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 15/04/15 – 19:45
Regional C+, Band 5
01 hr
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 19:05 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/04/15 – 19:05
Youth Only, Youth
30 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 15/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk