CC Hackney Primavera Circuit Races 3

Closed Circuit , London – Saturday, 09 May 2015

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Primavera Circuit Races 2 - part of a three event series at the Lea Valley Velopark this spring.There will be competitive racing for all youth and adult categories.

Event Details

Event URN:

372305

Start Date:

Sat, 9th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 3rd May 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Adam Cotterell WyndyMilla Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Beasley East London Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clemence Copie Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sophie Edmondson Kinoko Cycles Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Francesca Morgans-Slader Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Dimitri Demishev Cycling Club Hackney Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Buauna Ball Zappi Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Harrison Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Johnson Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Simmonds Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Duncan Clark University of Bristol CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Joshua Butler Queen's Tower CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Balbi Finished 3rd 2

8. Alex Balbi -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alistair Gurney CC London Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Clark The 5th Floor Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Antoniou Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Miller Maldon & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Danny Bellion Queen's Tower CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Matija Ilic Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Konrad Harradine Cambridge University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Alexander Gyte Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tom Percival LFGSS CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Gareth Smith Peterborough Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Charlie Harrison Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jonas Rooze Finished 4th 0

25. Jonas Rooze -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Lee Cullender Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Colin Ross Finished 4th 0

27. Colin Ross -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tomas Morochovic Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jamie Stokes Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Patrick Hayes London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gary Boyd Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Michael Briars Finsbury Park CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Chris Cassell Rapha Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Justin Costley Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Samuel Doll Islington Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Oli Don Did not start N/A 0

31. Oli Don -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Peter Maas Islington Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Orestis Mavroudis-Chocholis Islington Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Barney Morgan Did not start 4th 0

31. Barney Morgan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Oliver Nixon Sussex Revolution Velo Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Will Reed-Wright Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Riall London Dynamo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Rudd Did not start 3rd 0

31. Daniel Rudd -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Martin Smith Did not start 4th 0

31. Martin Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Stowe Hemel Hempstead CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- James Taggart Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Benedict Thompson Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- J.P. Van Tiel Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- William Watson LFGSS CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Antonius Wubben Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Nixon Sussex Revolution Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Eliot Townshend Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Rufus Shotter Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Pierre Loiez Finished B 0

20. Pierre Loiez -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Erik Suvaryan Limited Edition Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Mack Mooney Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joe Scholar Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  William Green Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  James Marsland Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Alessandro Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Jack Dowler Limited Edition Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rosie Dias Finished C 3

1. Rosie Dias -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Ruben Mooney Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Bobby Babbs Chelmer CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Alex Sturges Cycling Club Hackney Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Murray Gray Finished 0

14. Murray Gray -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kezia Cotterrell Finished 0

3. Kezia Cotterrell -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Maia Dowler Limited Edition Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Demi Lewis Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  David Lup-Maas Cycling Club Hackney Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
--- Alexander Campbell Limited Edition Cycling Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Molly Gregory Cycling Club Hackney Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 10:50 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 09/05/15 – 10:50
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 10:50 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 09/05/15 – 10:50
Women Only, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 12:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 09/05/15 – 12:00

3/4

Regional C+, Band 5
55 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 10:05 Youth Only Youth --- 12 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/05/15 – 10:05
Youth Only, Youth
12 laps
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 09:35 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/05/15 – 09:35

U12

Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U8/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 09:05 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 09/05/15 – 09:05
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Primavera Circuit Races 2 - part of a three event series at the Lea Valley Velopark this spring.There will be competitive racing for all youth and adult categories.

Event Details

Event URN:

372305

Start Date:

Sat, 9th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 3rd May 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Adam Cotterell WyndyMilla Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Beasley East London Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clemence Copie Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sophie Edmondson Kinoko Cycles Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Francesca Morgans-Slader Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Dimitri Demishev Cycling Club Hackney Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Buauna Ball Zappi Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Harrison Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Johnson Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Simmonds Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Duncan Clark University of Bristol CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Joshua Butler Queen's Tower CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Balbi Finished 3rd 2

8. Alex Balbi -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alistair Gurney CC London Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Clark The 5th Floor Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Antoniou Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Miller Maldon & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Danny Bellion Queen's Tower CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Matija Ilic Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Konrad Harradine Cambridge University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Alexander Gyte Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tom Percival LFGSS CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Gareth Smith Peterborough Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Charlie Harrison Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jonas Rooze Finished 4th 0

25. Jonas Rooze -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Lee Cullender Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Colin Ross Finished 4th 0

27. Colin Ross -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tomas Morochovic Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jamie Stokes Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Patrick Hayes London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gary Boyd Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Michael Briars Finsbury Park CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Chris Cassell Rapha Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Justin Costley Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Samuel Doll Islington Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Oli Don Did not start N/A 0

31. Oli Don -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Peter Maas Islington Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Orestis Mavroudis-Chocholis Islington Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Barney Morgan Did not start 4th 0

31. Barney Morgan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Oliver Nixon Sussex Revolution Velo Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Will Reed-Wright Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Riall London Dynamo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Rudd Did not start 3rd 0

31. Daniel Rudd -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Martin Smith Did not start 4th 0

31. Martin Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Stowe Hemel Hempstead CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- James Taggart Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Benedict Thompson Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- J.P. Van Tiel Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- William Watson LFGSS CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Antonius Wubben Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Nixon Sussex Revolution Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Eliot Townshend Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Rufus Shotter Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Pierre Loiez Finished B 0

20. Pierre Loiez -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Erik Suvaryan Limited Edition Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Mack Mooney Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joe Scholar Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  William Green Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  James Marsland Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Alessandro Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Jack Dowler Limited Edition Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rosie Dias Finished C 3

1. Rosie Dias -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Ruben Mooney Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Bobby Babbs Chelmer CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Alex Sturges Cycling Club Hackney Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Murray Gray Finished 0

14. Murray Gray -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kezia Cotterrell Finished 0

3. Kezia Cotterrell -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Maia Dowler Limited Edition Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Demi Lewis Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  David Lup-Maas Cycling Club Hackney Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
--- Alexander Campbell Limited Edition Cycling Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Molly Gregory Cycling Club Hackney Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 10:50 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 09/05/15 – 10:50
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 10:50 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 09/05/15 – 10:50
Women Only, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 12:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 09/05/15 – 12:00

3/4

Regional C+, Band 5
55 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 10:05 Youth Only Youth --- 12 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/05/15 – 10:05
Youth Only, Youth
12 laps
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 09:35 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/05/15 – 09:35

U12

Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U8/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 09:05 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 09/05/15 – 09:05
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk