Litherland Circuit League Round 13

Closed Circuit , Liverpool – Wednesday, 01 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

371474

Start Date:

Wed, 1st Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Kershaw Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Shirley Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lewis Ball Birkenhead North End CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Gilbert Warrington RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
--- Ryan Whatmough Team Terminator Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4 + Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 + Women - Results
1.  Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Pickering Hoppers Rollers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clark L'Equipe Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kevan Evans Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graham Prentice Liverpool Century RC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Hill North Cheshire Clarion Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Martin Usher Time RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Luke Jackson Finished 4th 1

9. Luke Jackson -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Bailey Liverpool Century RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Philip Christoffer Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Cecil Hopkinson Wigan Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Salcedo Southport CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Mcdermott Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Pink Liverpool Century RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joseph Roberts North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Nickson Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- George Elliott Liverpool Century RC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Catrin Rafique Birkenhead North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ford Liverpool Century RC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joel Berry Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Cosgrove Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Millie Baptista Mid Lancs BMX Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Litherland Circuit League before they race. Registration fees for riders in clubs/teams affiliated to the LCL are: Youth D/E: Free Youth A/B/C: £3 Juniors/Women/Seniors: £5 Registration fees for riders in clubs/teams not affiliated to the LCL are: Youth D/E: Free Youth A/B/C: £5 Juniors/Women/Seniors: £10 Registrations can be completed on the night of the event but it is preferable if they are completed prior to the rider's first night of attendance. Further information on the MCDG website. Every race is entry on the day only.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 01/07/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
50 mins
3/4 + Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 19:00 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 01/07/15 – 19:00
Regional C+, Band 5
25 mins
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 01/07/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 01/07/15 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

371474

Start Date:

Wed, 1st Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Kershaw Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Shirley Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lewis Ball Birkenhead North End CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Gilbert Warrington RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
--- Ryan Whatmough Team Terminator Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4 + Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 + Women - Results
1.  Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Pickering Hoppers Rollers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clark L'Equipe Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kevan Evans Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graham Prentice Liverpool Century RC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Hill North Cheshire Clarion Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Martin Usher Time RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Luke Jackson Finished 4th 1

9. Luke Jackson -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Bailey Liverpool Century RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Philip Christoffer Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Cecil Hopkinson Wigan Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rosie Walsh High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Salcedo Southport CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Mcdermott Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Ashcroft Inspire VCUK Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Pink Liverpool Century RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joseph Roberts North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Nickson Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- George Elliott Liverpool Century RC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Catrin Rafique Birkenhead North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ford Liverpool Century RC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joel Berry Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Cosgrove Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Millie Baptista Mid Lancs BMX Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Litherland Circuit League before they race. Registration fees for riders in clubs/teams affiliated to the LCL are: Youth D/E: Free Youth A/B/C: £3 Juniors/Women/Seniors: £5 Registration fees for riders in clubs/teams not affiliated to the LCL are: Youth D/E: Free Youth A/B/C: £5 Juniors/Women/Seniors: £10 Registrations can be completed on the night of the event but it is preferable if they are completed prior to the rider's first night of attendance. Further information on the MCDG website. Every race is entry on the day only.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 01/07/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
50 mins
3/4 + Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 19:00 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 01/07/15 – 19:00
Regional C+, Band 5
25 mins
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 01/07/15 – 18:30
Youth Only, Youth
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 01/07/15 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 01/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk