Castle Combe Summer Series #9

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 02 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

371367

Start Date:

Thu, 2nd Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Archie Strange Finished 0

2. Archie Strange -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Fallows Finished 0

3. Fraser Fallows -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joel Maclean-Howell Astellas Cycling Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matt Weir Finished 4th 0

5. Matt Weir -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jakob Hudson Finished C 0

6. Jakob Hudson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Laura Curle Astellas Cycling Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark Newell Performance Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon McClelland Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Adey Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  George Beck Salt & Sham Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Tomos Absalom Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Rose Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  James Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Charlie Parry Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Rearden Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Sheppard Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Meakin Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  George Jones Clevedon & District RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis King Beeline Bicycles RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dave Tilling Veloton Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Kilsby Manchester BMX Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jack Sawyer Bristol RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Thomas Onit Cycle Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Smith Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephane Pang Onit Cycle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Griffin Cycology Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Fawbert Veloton Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Charmaine Porter Army Cycling Union Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jo Tindley WNT Development Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chanel Mason Army Cycling Union Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joanne Jago Performance Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ellie Coster Team Wales Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lucy Burgess Bristol South CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Miriam Whitehurst VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Samantha Wilson Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Sydnie Price MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Wilson VC St Raphael Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Craig Wallduck Dream Cycling Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Grant Bayton Ride 24/7 Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Bowering Ride 24/7 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Porter Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  John Russell T1Diabetes.info Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  James Cartridge Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ben Stockdale SportGrub Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 02/07/15 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:30 Women Only Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 02/07/15 – 19:30
Women Only, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 02/07/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

371367

Start Date:

Thu, 2nd Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Archie Strange Finished 0

2. Archie Strange -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Fallows Finished 0

3. Fraser Fallows -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joel Maclean-Howell Astellas Cycling Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matt Weir Finished 4th 0

5. Matt Weir -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jakob Hudson Finished C 0

6. Jakob Hudson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Laura Curle Astellas Cycling Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark Newell Performance Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon McClelland Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Adey Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  George Beck Salt & Sham Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Tomos Absalom Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Rose Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  James Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Charlie Parry Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Rearden Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Sheppard Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Meakin Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  George Jones Clevedon & District RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis King Beeline Bicycles RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dave Tilling Veloton Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Kilsby Manchester BMX Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jack Sawyer Bristol RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Thomas Onit Cycle Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Smith Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephane Pang Onit Cycle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Griffin Cycology Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Fawbert Veloton Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Charmaine Porter Army Cycling Union Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jo Tindley WNT Development Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chanel Mason Army Cycling Union Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joanne Jago Performance Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ellie Coster Team Wales Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lucy Burgess Bristol South CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Miriam Whitehurst VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Samantha Wilson Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Sydnie Price MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Wilson VC St Raphael Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Craig Wallduck Dream Cycling Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Grant Bayton Ride 24/7 Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Bowering Ride 24/7 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Porter Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  John Russell T1Diabetes.info Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  James Cartridge Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ben Stockdale SportGrub Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 02/07/15 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:30 Women Only Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 02/07/15 – 19:30
Women Only, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 02/07/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk