Omega Castle Combe Circuit Races

Closed Circuit , Chippenham – Sunday, 15 Mar 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

371346

Start Date:

Sun, 15th Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Entry close date

Sun, 1st Mar 2015

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Charlie Beckett Cardiff JIF Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Betsy Baldaro North Devon Wheelers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Harry Dunnage Finished 0

4. Harry Dunnage -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sam Dunnage Finished 0

5. Sam Dunnage -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Lily Thompson Andover Whls Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
7.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Dotty Baldero North Devon Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
10.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
11.  Marshall Thompson Andover Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
7.  Sid Baldaro North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
11.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Lewis Evans Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Matthew Day Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Brehaut Guernsey Velo Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Van Katwyk Guernsey Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Carl Crowley Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elliot Lassiter Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Nicolas Kimish I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lucy Edmunds Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Kimber Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Saran Mullen Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Paul Winstone Gloucester City Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lee Rutland Finished 4th 8

2. Lee Rutland -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Wise Veloton Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Devaney Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jake Osborne Cheltenham & County CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matt Wellings Gloucester City Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Brett Kamino Cowley Road Condors Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Gault Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Perry Roper Cowley Road Condors Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gethin Musk Performance Cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Neal Garside Cotswold Cycles-TREK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Pellowe Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Daniel Alanine Oxford University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  William Sawyer Abbotts Ann Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Daniel Bradley Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Neil Bond VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Oscar Twinning Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Richard Evershed Cheltenham & County CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Chris Rollason Forza Cycles Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  John Ellerby VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Simon Barnes Ride 24/7 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Richard Pattemore Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Lotinga Veloton Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Neal White Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Archie Whyte Ride 24/7 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Harry Jarvis Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  James Pugh Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Matthew Brooke Sodbury Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  James Foster Gillingham and District Wheele... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Freddy Carlton University of Bristol CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Jonathan Corp Bath Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Dave Waddington Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Jakub Kwiecinski Oxford University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Neil Kimish I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Tom Radburn Finished 4th 0

38. Tom Radburn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Christopher Roebuck Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Mark Wilson Clifton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Jason White T1Diabetes.info Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Webber Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Roberts Zappi Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Luke Barfoot Tri UK Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dave Tilling Veloton Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christian Hatton VC St Raphael Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Benjamin De Jager Oxford University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kerry Greenham Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Self North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Ethan Derrick Bike Doctor Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Pete Beilby Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Martin Rowland Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Darrell Russell Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Thom Hayward VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Edward Rollitt Spokes BPC Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matt Waters Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Unknown Rider2 Finished 0

24. Unknown Rider2 -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Stephen Jones VeloVitesse Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ryan Weston Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Paul Brehaut Guernsey Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Richard Shaw Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Spencer Robinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Chris Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Matt Lelliott Severn RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Meakin Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Lee Finch VeloVitesse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Philip Watts North Hampshire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Peter Kibble Velocity Globalbike Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Matty Hodgson Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Nicholas Buck Finished 3rd 0

40. Nicholas Buck -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Stefan Barnett Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Dan Murphy NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Graham Lee NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Tim Wilkey DAS RAD KLUB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Matthew Thomas Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  James Lambton Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Jonny Revis Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  William Griffiths Southampton University RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Peter Humphreys Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Matthew Griffin Cycology Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Edward Griffin Cycology Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Dominic Judd Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  James Peckham Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
63.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Stefan Barnett Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Giles Prentice Velo Club Walcot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Jack Thompson Performance Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Oliver Bridgewood Bespoke Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  Cameron Toms University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Bethany Taylor Bonito Squadra Corse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Emily Haycox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gemma Stuart Performance Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlotte Sampson Zappi Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Poppy Thompson Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sophie Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lili McLean Andover Whls Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gaynor Hughes County Cycles Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Petra Vymetalova VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Sarah Hardy Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Curson Tri UK Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Grant Bayton Ride 24/7 Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Liam Walsh VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Penton Dream Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Charles Rees Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ioannis Spanopoulos Easton Ritte Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  David Billings VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  George Bartlett NFTO Race Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  John Holt County Cycles Racing Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Harrison Fielding Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mitch Evans Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Gareth Turner University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  George Stainton-Ellis Team Moore Fitness RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Andrew Pickett Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Tom Reid Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Thomas Lane NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Adrian Lawson Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jason White T1Diabetes.info Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Thomas Grigson Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Stuart McCombie T1Diabetes.info Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Cameron Thompson Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Mick Bath API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Stuart Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jed Webber Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sun 15/03/15 – 09:30

U8

Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sun 15/03/15 – 10:00

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sun 15/03/15 – 10:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 12:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sun 15/03/15 – 12:30
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 1 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 13:15 Regional B Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 15/03/15 – 13:15
Regional B, Band 5
56km / 35 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 13:15 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 15/03/15 – 13:15
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 14:30 National B Band 3 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 15/03/15 – 14:30
National B, Band 3
56km / 35 miles
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sun 15/03/15 – 11:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

371346

Start Date:

Sun, 15th Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Entry close date

Sun, 1st Mar 2015

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Charlie Beckett Cardiff JIF Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Betsy Baldaro North Devon Wheelers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Harry Dunnage Finished 0

4. Harry Dunnage -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sam Dunnage Finished 0

5. Sam Dunnage -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Lily Thompson Andover Whls Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
7.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Dotty Baldero North Devon Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
10.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
11.  Marshall Thompson Andover Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
7.  Sid Baldaro North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
11.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Lewis Evans Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Matthew Day Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Brehaut Guernsey Velo Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Van Katwyk Guernsey Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Carl Crowley Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elliot Lassiter Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Nicolas Kimish I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lucy Edmunds Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Kimber Cotswold Veldrijden Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Saran Mullen Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Madeline Howden Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Paul Winstone Gloucester City Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lee Rutland Finished 4th 8

2. Lee Rutland -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Wise Veloton Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Devaney Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jake Osborne Cheltenham & County CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matt Wellings Gloucester City Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Brett Kamino Cowley Road Condors Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Gault Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Perry Roper Cowley Road Condors Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gethin Musk Performance Cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Neal Garside Cotswold Cycles-TREK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Pellowe Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Daniel Alanine Oxford University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  William Sawyer Abbotts Ann Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Daniel Bradley Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Neil Bond VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Oscar Twinning Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Richard Evershed Cheltenham & County CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Chris Rollason Forza Cycles Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  John Ellerby VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Simon Barnes Ride 24/7 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Richard Pattemore Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Lotinga Veloton Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Neal White Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Archie Whyte Ride 24/7 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Harry Jarvis Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  James Pugh Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Matthew Brooke Sodbury Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  James Foster Gillingham and District Wheele... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Freddy Carlton University of Bristol CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Jonathan Corp Bath Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Dave Waddington Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Jakub Kwiecinski Oxford University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Neil Kimish I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Tom Radburn Finished 4th 0

38. Tom Radburn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Christopher Roebuck Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Mark Wilson Clifton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Jason White T1Diabetes.info Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Webber Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Roberts Zappi Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Luke Barfoot Tri UK Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dave Tilling Veloton Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christian Hatton VC St Raphael Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Benjamin De Jager Oxford University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kerry Greenham Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Self North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Ethan Derrick Bike Doctor Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Pete Beilby Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Martin Rowland Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Darrell Russell Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Thom Hayward VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Edward Rollitt Spokes BPC Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matt Waters Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Unknown Rider2 Finished 0

24. Unknown Rider2 -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Stephen Jones VeloVitesse Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ryan Weston Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Paul Brehaut Guernsey Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Richard Shaw Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Spencer Robinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Andrew Kirby University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Chris Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Matt Lelliott Severn RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Meakin Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Lee Finch VeloVitesse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Philip Watts North Hampshire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Peter Kibble Velocity Globalbike Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Matty Hodgson Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Nicholas Buck Finished 3rd 0

40. Nicholas Buck -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Stefan Barnett Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Dan Murphy NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Graham Lee NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Tim Wilkey DAS RAD KLUB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Matthew Thomas Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  James Lambton Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Jonny Revis Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  William Griffiths Southampton University RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Stuart Gourley Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Peter Humphreys Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Matthew Griffin Cycology Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Edward Griffin Cycology Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Dominic Judd Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  James Peckham Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
63.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Stefan Barnett Radeon-Cycology RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Giles Prentice Velo Club Walcot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Jack Thompson Performance Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Oliver Bridgewood Bespoke Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  Cameron Toms University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Bethany Taylor Bonito Squadra Corse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Emily Haycox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gemma Stuart Performance Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlotte Sampson Zappi Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Poppy Thompson Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sophie Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lili McLean Andover Whls Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gaynor Hughes County Cycles Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Petra Vymetalova VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Sarah Hardy Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Curson Tri UK Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Grant Bayton Ride 24/7 Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Liam Walsh VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Penton Dream Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Charles Rees Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ioannis Spanopoulos Easton Ritte Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  David Billings VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  George Bartlett NFTO Race Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  John Holt County Cycles Racing Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Harrison Fielding Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mitch Evans Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Gareth Turner University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  George Stainton-Ellis Team Moore Fitness RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Andrew Pickett Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Tom Reid Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Thomas Lane NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Adrian Lawson Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jason White T1Diabetes.info Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Thomas Grigson Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Stuart McCombie T1Diabetes.info Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Cameron Thompson Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Mick Bath API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Stuart Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jed Webber Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sun 15/03/15 – 09:30

U8

Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sun 15/03/15 – 10:00

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sun 15/03/15 – 10:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 15/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 12:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sun 15/03/15 – 12:30
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 1 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 13:15 Regional B Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 15/03/15 – 13:15
Regional B, Band 5
56km / 35 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 13:15 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 15/03/15 – 13:15
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 14:30 National B Band 3 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 15/03/15 – 14:30
National B, Band 3
56km / 35 miles
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/03/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sun 15/03/15 – 11:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk