Tameside Cycling Development Group League: Round 10

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 16 Jun 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

370885

Start Date:

Tue, 16th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 14th Jun 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oscar Williamson Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan McGillick Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Callum Dew SCOTT Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart McCombie T1Diabetes.info Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul Dughan Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Phil Guest Finished 3rd 0

14. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jonathan Stanlake Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  John MacKellar North West Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Thomas Johnson Evans Cycles Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Martha Gill Marin/Stan's NoTubes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

21. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Paul Molyneux North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Matthew Cosgrove Polocini Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Sam Travis Cambridge Triathlon Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Aaron Wilson Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Brian Byland Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gregory Carr Macclesfield Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Palmer Manchester Bicycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Tracey Manchester Wheelers Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Higgins Manchester Wheelers Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joe Ashman University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Oakes Manchester Wheelers Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen Burns Wild Bikes Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Chris Bairstow Ravensthorpe CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Pymm Holmfirth Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Crystal Lane-Wright Bonito Squadra Corse Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Pat Holborn Manchester Wheelers Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Graham Charles HD Revolutions (HDR) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Benson HD Revolutions (HDR) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Paterson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Tim Lyons Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Harvey Salt Finished 4th 0

15. Harvey Salt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mark Soden Finished 4th 0

16. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Matthew Riddiough Boylan Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Andrew Mounsey Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andrew Laffan Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Owen Morris Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  George Spencer Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Storey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Braun Finished C 1

3. Kyle Braun -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James McGraw Finished D 0

5. James McGraw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mia Howarth Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Emily Reynolds Finished 0

3. Emily Reynolds -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

ALL riders must register with the League before entering any races, this can be done through British Cycling. Senior registration: £10. Youth/Junior registration: £5 Race entry is available in advance and on the day. Online cost is £10, on the day will cost £15. Youth racing remains entry on the day only at £1 for U10 & U8, £5 for U16, U14 & U12. For more information please visit the Tameside Cycling Development website or the Facebook group Tameside Circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 16/06/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 16/06/15 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 16/06/15 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 16/06/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

370885

Start Date:

Tue, 16th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 14th Jun 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oscar Williamson Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan McGillick Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Darbyshire The Nab Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Callum Dew SCOTT Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart McCombie T1Diabetes.info Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul Dughan Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Phil Guest Finished 3rd 0

14. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jonathan Stanlake Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  John MacKellar North West Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Thomas Johnson Evans Cycles Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Martha Gill Marin/Stan's NoTubes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

21. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Paul Molyneux North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Matthew Cosgrove Polocini Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Sam Travis Cambridge Triathlon Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Aaron Wilson Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Brian Byland Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gregory Carr Macclesfield Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Palmer Manchester Bicycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Tracey Manchester Wheelers Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Higgins Manchester Wheelers Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joe Ashman University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Oakes Manchester Wheelers Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen Burns Wild Bikes Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Chris Bairstow Ravensthorpe CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Pymm Holmfirth Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Crystal Lane-Wright Bonito Squadra Corse Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Pat Holborn Manchester Wheelers Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Graham Charles HD Revolutions (HDR) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Benson HD Revolutions (HDR) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Paterson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Tim Lyons Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Harvey Salt Finished 4th 0

15. Harvey Salt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mark Soden Finished 4th 0

16. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Matthew Riddiough Boylan Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Andrew Mounsey Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andrew Laffan Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Owen Morris Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  George Spencer Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Storey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Braun Finished C 1

3. Kyle Braun -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James McGraw Finished D 0

5. James McGraw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mia Howarth Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Emily Reynolds Finished 0

3. Emily Reynolds -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

ALL riders must register with the League before entering any races, this can be done through British Cycling. Senior registration: £10. Youth/Junior registration: £5 Race entry is available in advance and on the day. Online cost is £10, on the day will cost £15. Youth racing remains entry on the day only at £1 for U10 & U8, £5 for U16, U14 & U12. For more information please visit the Tameside Cycling Development website or the Facebook group Tameside Circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 16/06/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 16/06/15 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 16/06/15 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 16/06/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 16/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 16/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk