Tameside Cycling Development Group League: Round 4

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 05 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

370877

Start Date:

Tue, 5th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 3rd May 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Joughin Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jack Stanton-Warren Halesowen A & CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rhys Phillips NFTO Race Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sam Travis Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jake Hollins University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

13. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Daniel Thut Mono CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Robert Lockhart Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Matt Chester Finished 3rd 0

18. Matt Chester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Oscar Williamson Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  John Myburgh Team Chronomaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  John MacKellar North West Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ryan McGillick Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Benjamin Watson GKV RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Archie Stewart Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Simon Vazquez Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kevin McNeill Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas McCann Wills Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Tom Allport Finished 4th 0

29. Tom Allport -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Simon Bradeley Pro Vision Cycle Clothing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Glen Hale Holmfirth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Johnson Evans Cycles Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Stammers Bury Clarion Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Madeleine Scott PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sarah Rose Team 22 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabrielle Duckworth Lune RCC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Leah Pheasey PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Melanie Bailey Vision Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Holly Carter Manchester Wheelers Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Beate Kubitz The Racing Chance Foundation Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ann Robinson Albarosa Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  George Spencer Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  William Longden Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Zack Harrop Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Bailey Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Matlock CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

ALL riders must register with the League before entering any races, this can be done through British Cycling. Senior registration: £10. Youth/Junior registration: £5 Race entry is available in advance and on the day. Online cost is £10, on the day will cost £15. Youth racing remains entry on the day only at £1 for U10 & U8, £5 for U16, U14 & U12. For more information please visit the Tameside Cycling Development website or the Facebook group Tameside Circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/05/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 20:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/05/15 – 20:30
Women Only, Band 5
30 mins
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/05/15 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/05/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

370877

Start Date:

Tue, 5th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 3rd May 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Joughin Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jack Stanton-Warren Halesowen A & CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rhys Phillips NFTO Race Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sam Travis Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jake Hollins University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

13. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Daniel Thut Mono CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Robert Lockhart Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Matt Chester Finished 3rd 0

18. Matt Chester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Oscar Williamson Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  John Myburgh Team Chronomaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  John MacKellar North West Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ryan McGillick Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Benjamin Watson GKV RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Archie Stewart Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Simon Vazquez Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kevin McNeill Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas McCann Wills Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Tom Allport Finished 4th 0

29. Tom Allport -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Simon Bradeley Pro Vision Cycle Clothing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Glen Hale Holmfirth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Johnson Evans Cycles Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Stammers Bury Clarion Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Madeleine Scott PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sarah Rose Team 22 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabrielle Duckworth Lune RCC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Leah Pheasey PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Melanie Bailey Vision Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Holly Carter Manchester Wheelers Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Beate Kubitz The Racing Chance Foundation Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ann Robinson Albarosa Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  George Spencer Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  William Longden Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Zack Harrop Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Bailey Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Matlock CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

ALL riders must register with the League before entering any races, this can be done through British Cycling. Senior registration: £10. Youth/Junior registration: £5 Race entry is available in advance and on the day. Online cost is £10, on the day will cost £15. Youth racing remains entry on the day only at £1 for U10 & U8, £5 for U16, U14 & U12. For more information please visit the Tameside Cycling Development website or the Facebook group Tameside Circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/05/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 20:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/05/15 – 20:30
Women Only, Band 5
30 mins
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/05/15 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/05/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 05/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk