Southern XC Series Round 3 & Southern Champs Wasing

MTB XC , Reading – Sunday, 10 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

370265

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Wasing Park Estate, Aldermaston, Reading, RG7 4NG
View map

Series:

Southern XC Series 2015

Entry close date

Thu, 7th May 2015

Results

Confirmed Results

U9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U9 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:07:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:29:000
2.  Fred Price Pedal 2 Pedal Finished N/A 00:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:55:000
3.  Daniel Phillips Finished 00:08:01:000 0

3. Daniel Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:01:000
4.  Finlay Darnton Finished 00:08:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:27:000
5.  Adam Jones Finished 00:08:38:000 0

5. Adam Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:38:000
6.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:08:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:40:000
7.  Finn Talent Knightwood BMX Club Finished N/A 00:09:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:46:000
8.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:10:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:59:000
9.  Egan O'Sullivan Finished 00:11:33:000 0

9. Egan O'Sullivan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:33:000
10.  Filip Kunecki Finished 00:11:34:000 0

10. Filip Kunecki -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:34:000
11.  Dylan Webb Finished 00:13:54:000 0

11. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:54:000
12.  Olivr Patterson Finished 00:14:07:000 0

12. Olivr Patterson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:07:000
13.  Guy Darnton Finished 00:10:29:000 0

13. Guy Darnton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:29:000

U9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U9 Girls - Results
1.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:08:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:41:000
2.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:08:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:43:000
3.  Nicole Roberts Finished 00:09:37:000 0

3. Nicole Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:37:000
4.  Sophie Butler Finished 00:10:09:000 0

4. Sophie Butler -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:09:000
5.  Gracie Fox Frog Bikes Finished N/A 00:10:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:32:000
6.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:10:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:35:000
7.  Lauren Charles Finished 00:11:09:000 0

7. Lauren Charles -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:09:000
8.  Anna Patterson Finished 00:11:39:000 0

8. Anna Patterson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:39:000

U11 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U11 Boys - Results
1.  Thomas Cracknell Finished 00:13:44:000 0

1. Thomas Cracknell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:44:000
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:13:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:54:000
3.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:14:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:14:000
4.  Tristan Wenger Finished 00:14:23:000 0

4. Tristan Wenger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:23:000
5.  Patrick Lear Bedgebury Forest CC Finished N/A 00:15:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:20:000
6.  Edward Charles Charlotteville CC Finished N/A 00:15:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:25:000
7.  Sam Talent Knightwood BMX Club Finished N/A 00:15:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:29:000
8.  Leo Roberts Finished 00:17:12:000 0

8. Leo Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:12:000
9.  Alex Benger Finished 00:22:53:000 0

9. Alex Benger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:53:000
10.  Rohan Gray Finished 00:15:22:000 0

10. Rohan Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:22:000

U11 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U11 Girls - Results
1.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:15:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:58:000
2.  Ellen Phillips Finished 00:18:39:000 0

2. Ellen Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:39:000
3.  Tabitha Ward Oxonian CC Finished N/A 00:19:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:28:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Joshua Hooper Primera-TeamJobs Finished Youth 00:53:25:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:25:000
2.  Sam Culverwell Guernsey Velo Club Finished Youth 00:54:59:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:59:000
3.  Gabriel Cox Certini Finished Youth 00:55:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:52:000
4.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 00:55:53:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:53:000
5.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:56:33:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:33:000
6.  Bradley Vaudin Guernsey Velo Club Finished Youth 00:57:59:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:59:000
7.  Christopher Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Youth 00:58:27:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:27:000
8.  Karl Shrowder Icknield Road Club Finished Youth 01:00:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:27:000
9.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished Youth 01:00:28:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:28:000
10.  Jack Lutz Jersey Cycling Association Finished Youth 01:06:37:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:37:000
11.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished Youth 01:06:57:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:57:000
12.  Carl Crowley Newport Olympic Cycling Club Finished Youth 01:08:32:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:32:000
13.  Josh Langmead Guernsey Velo Club Finished Youth 01:09:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:51:000
14.  William Le Ray Guernsey Velo Club Finished Youth 01:09:52:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:52:000
15.  Tom Rougetel Finished 01:37:45:000 0

15. Tom Rougetel -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:45:000
--- Luc Monpetit-Le Brun JCAYA Did not finish Youth 00:18:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth | Time: 00:18:13:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Harry Birchill Certini Finished Juvenile 00:35:51:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:51:000
2.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished Juvenile 00:36:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:51:000
3.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:38:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:52:000
4.  Max Hinds IBike Motion Race Team Finished Juvenile 00:40:42:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:42:000
5.  Kamran Amin VC Jubilee Finished Juvenile 00:43:36:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:36:000
6.  Aaron Payne Finished Juvenile 00:44:14:000 64

6. Aaron Payne -

Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:14:000
7.  Elliott Stead Jersey Cycling Association Finished N/A 00:44:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:39:000
8.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Juvenile 00:45:31:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:31:000
9.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 00:45:35:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:35:000
10.  Seth Kanaris Hillingdon Slipstreamers Finished Juvenile 00:47:07:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:07:000
11.  Jay Liron JCAYA Finished Juvenile 00:47:10:000 40

11. Jay Liron - JCAYA

Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:10:000
12.  Rory Plewes Solent Pirates Finished Juvenile 00:47:57:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:57:000
13.  Tom Stables Guernsey Velo Club Finished Juvenile 00:52:21:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:21:000
14.  Jack Lear Bedgebury Forest CC Finished Juvenile 00:54:12:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:12:000
15.  Thomas Barrowcliffe Summit MTB Club Finished Juvenile 00:56:12:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:12:000

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Youth 00:42:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:58:000
2.  Evie Lane Certini Finished Youth 00:44:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:21:000
3.  Indi Malzard Finished 00:54:31:000 0

3. Indi Malzard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:31:000

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished Juvenile 00:47:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:39:000
2.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Juvenile 00:47:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:54:000
3.  Megan MacMahon Team Darenth Finished Juvenile 00:48:09:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:09:000
4.  Emily Bridson JCAYA Finished Juvenile 00:50:08:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:08:000
5.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:53:05:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:05:000
6.  Harley Cadoret Finished 00:54:56:000 0

6. Harley Cadoret -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:56:000
7.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:57:20:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:20:000
8.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Juvenile 00:58:38:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:38:000
9.  Aimee Lutz Jersey Cycling Association Finished Juvenile 01:01:14:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:14:000

U13 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U13 Boys - Results
1.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:19:000
2.  Malo Monpetit-Le Brun JCAYA Finished N/A 00:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:21:000
3.  Dylan Evans Jersey Cycling Association Finished N/A 00:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:41:000
4.  George Fowkes Finished 00:22:47:000 0

4. George Fowkes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:47:000
5.  Patrick Ridge Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:24:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:04:000
6.  Connor Stain Finished N/A 00:24:54:000 0

6. Connor Stain -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:54:000
7.  Liam Cadoret Finished 00:24:55:000 0

7. Liam Cadoret -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:55:000
8.  Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished N/A 00:25:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:14:000
9.  Tom Cracknell Finished 00:25:45:000 0

9. Tom Cracknell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:25:45:000
10.  Gareth Davies Didcot Phoenix CC Finished N/A 00:25:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:52:000
11.  William Shield Summit MTB Club Finished N/A 00:27:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:01:000
12.  Zackary Hamon JCAYA Finished N/A 00:27:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:13:000
13.  Nathan Cracknell Finished N/A 00:27:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:14:000
14.  Reuben Talent Knightwood BMX Club Finished N/A 00:27:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:30:000
15.  Ed Campbell Finished 00:29:15:000 0

15. Ed Campbell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:15:000
16.  Hayden Gray Finished 00:31:54:000 0

16. Hayden Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:54:000

U13 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U13 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:24:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:23:000
2.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:25:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:11:000
3.  Lily Scott Finished 00:27:49:000 0

3. Lily Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:49:000
4.  Katie Gros Finished 00:29:00:000 0

4. Katie Gros -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:00:000

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Catriona Ross WDMBC/Specialized Ruislip Finished Elite 01:42:09:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:09:000
2.  Maxine Filby Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Elite 01:43:29:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:29:000
3.  Maddie Horton Pilgrim Flyers Finished Elite 01:44:56:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:56:000
4.  Heidi Gould Finished Elite 01:48:20:000 80

4. Heidi Gould -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:20:000
5.  Anna Cipullo Team Bikesoup-Bianchi Finished Elite 01:48:45:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:45:000
6.  Natasha Litherland Finished N/A 01:49:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:43:000
7.  Emma Craddock Southdowns Bikes – Casco PET Finished N/A 01:51:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:51:58:000
8.  Hannah Attenburrow Pedal 2 Pedal Finished Elite 01:54:34:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:34:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Jennifer Thomson Mountain Trax RT Finished Expert 01:31:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:57:000
2.  Sarah Allen Finished Expert 01:34:06:000 100

2. Sarah Allen -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:06:000

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Women - Results
1.  Rosie Brown Westbury Wheelers Finished Sport 01:04:46:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:46:000
2.  Kate Bowers Les Filles Racing Team Finished Sport 01:06:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:32:000
3.  Adel Tyson-Bloor Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Sport 01:07:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:07:52:000
4.  Zoe Allsop Summit MTB Club Finished Veteran 01:08:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:04:000
5.  Charlotte Cumming WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:13:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:21:000
6.  Alicia Hockin Dame Cycling Finished Sport 01:13:38:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:38:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Harriet Dodd Primera-TeamJobs Finished Junior 01:06:30:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:30:000
2.  Heather Despres Finished 01:13:23:000 0

2. Heather Despres -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:23:000

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Danielle Petersmann Finished G/Vet 01:08:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:08:50:000
2.  Camilla Powell North Hampshire RC Finished N/A 01:09:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:23:000
3.  Nicky Hjerpe Finished 01:09:53:000 0

3. Nicky Hjerpe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:53:000
4.  Helen Monpetit-Le Brun Finished 01:10:06:000 0

4. Helen Monpetit-Le Brun -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:06:000
5.  Katherine Liron Caesarean CC Jersey Finished Veteran 01:10:07:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:10:07:000
6.  Karen Price Clwb Beicio'r Bala Finished N/A 01:14:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:11:000
7.  Samantha Jones Finished Veteran 01:27:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:45:000

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Carol Tilley Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:17:27:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:27:000
2.  Maggie Maundrell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished G/Vet 01:19:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:13:000

Open Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Women - Results
1.  Kasia Ambrose WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 00:47:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:41:000
2.  Zoe Buckland MB Swindon Finished Sport 00:48:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:48:24:000
3.  Holly Seear Twickenham CC Finished Veteran 00:48:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:35:000
4.  Charlotte Forrester Chippenham & Dist Whls Finished N/A 00:50:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:44:000
5.  Kelli Salone Dame Cycling Finished Veteran 00:51:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:51:000
6.  Lucy Manning Dulwich Paragon CC Finished Sport 00:54:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:54:07:000
7.  Jennifer Purcell Finished 00:55:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:07:000
8.  Helen Matravers Dame Cycling Finished N/A 00:58:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:22:000

Beginners Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Beginners Men - Results
1.  Liam Sharp Finished 00:43:49:000 0

1. Liam Sharp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:49:000
2.  David Try Finished 00:48:59:000 0

2. David Try -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:59:000
3.  Bradley King Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:53:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:04:000

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 01:25:26:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:26:000
2.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished Veteran 01:25:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:48:000
3.  Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Veteran 01:27:08:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:08:000
4.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 01:27:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:14:000
5.  Warren Jesse Finished Veteran 01:28:04:000 72

5. Warren Jesse -

Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:04:000
6.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Veteran 01:29:32:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:32:000
7.  Dean Morgan Mountain Trax RT Finished Veteran 01:30:17:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:17:000
8.  Martin Ross Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 01:30:31:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:31:000
9.  Roki Read Four4th Finished Veteran 01:30:39:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:39:000
10.  Paul Wellicome Four4th Finished Veteran 01:31:39:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:39:000
11.  Mike Simpson GS Henley Finished Veteran 01:31:44:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:44:000
12.  Rick Fetherston Specialized Concept Store Finished Veteran 01:32:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:58:000
13.  Roger Fowkes Finished Veteran 01:33:02:000 36

13. Roger Fowkes -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:02:000
14.  James Styrin Finished Veteran 01:33:27:000 34

14. James Styrin -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:27:000
15.  Duncan Hards Four4th Finished Veteran 01:34:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:44:000
16.  David King-Smith Finished Veteran 01:34:51:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:51:000
17.  Dave Starr Westbury Wheelers Finished N/A 01:35:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:06:000
18.  Simon Butler Cycology Bikes Finished Veteran 01:35:14:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:14:000
19.  Matthew Craner Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:35:25:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:25:000
20.  Richard Stannard Finished N/A 01:35:37:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:37:000
21.  Andrew Plewes Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:39:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:07:000
22.  Greg Tognarelli Southdowns Bikes – Casco PET Finished Veteran 01:39:34:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:34:000
23.  William McDonald Newbury RC Finished Veteran 01:39:52:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:52:000
24.  Matt Field Finished N/A 01:40:10:000 0

24. Matt Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:10:000
25.  Christopher Kelly Offcamber Finished Veteran 01:40:18:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:18:000
26.  Andrew Bocking GS Henley Finished Veteran 01:40:44:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:44:000
27.  John Williams Finished 01:42:39:000 0

27. John Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:39:000
28.  Stuart Selwood Finished 01:42:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:41:000
29.  Daniel Hayes Zappi Racing Team Finished Veteran 01:44:53:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:53:000
30.  Mark Whittaker Army Cycling Union Finished N/A 01:44:55:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:55:000
31.  Andy Parsons Finished 01:45:52:000 0

31. Andy Parsons -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:45:52:000
32.  David Wilcock Finished 01:46:38:000 0

32. David Wilcock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:38:000
33.  Scawen Roberts Gillingham and District Wheele... Finished 01:48:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:48:27:000
34.  Shaun Higgins WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 01:48:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:55:000
35.  Dave Phillips Finished 01:52:58:000 0

35. Dave Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:52:58:000
36.  Antonio Novais Finished N/A 01:53:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:53:34:000
37.  Paul Gros Finished 01:55:03:000 0

37. Paul Gros -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:55:03:000
38.  Keith Wyer Finished 02:00:10:000 0

38. Keith Wyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:00:10:000
39.  Jason Blann Finished N/A 01:26:02:000 0

39. Jason Blann -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:02:000
40.  Tom Luxton Finished N/A 01:27:48:000 0

40. Tom Luxton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:48:000
--- Mark Green Offcamber Did not finish Veteran 00:38:19:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:38:19:000
--- Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Did not finish Veteran 00:18:38:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:18:38:000
--- Darren Shepherd Primera-TeamJobs Did not finish Veteran 00:55:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:55:13:000
--- Richie Waller Did not finish 01:02:56:000 0

40. Richie Waller -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 01:02:56:000
--- Sean Williams Cotswold Veldrijden Did not finish Veteran 00:42:23:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:42:23:000

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Mark Chadbourne Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:11:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:58:000
2.  Nigel Brown Westbury Wheelers Finished G/Vet 01:14:01:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:01:000
3.  Roland Tilley Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:14:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:39:000
4.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:15:04:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:04:000
5.  Stephen Jones Banjo Cycles Finished G/Vet 01:15:42:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:42:000
6.  Andy Weaving Gloucester City Cycling Club Finished G/Vet 01:16:14:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:14:000
7.  Ray Crosthwaite Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:16:39:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:39:000
8.  Barry White BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished G/Vet 01:17:27:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:27:000
9.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:17:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:57:000
10.  Robert Jackson Beyond Mountain Bikes Finished G/Vet 01:18:21:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:21:000
11.  Simon Slater WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:18:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:57:000
12.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:19:41:000 38

12. Ashley Roles -

Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:41:000
13.  Stephen Moors Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:19:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:44:000
14.  Christopher Clark Banjo Cycles Finished G/Vet 01:20:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:55:000
15.  Martyn Dymond Cotswold Veldrijden Finished G/Vet 01:20:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:56:000
16.  Derick Coppola Four4th Finished G/Vet 01:21:00:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:00:000
17.  Stefano Fratesi Salisbury Road and Mountain CC Finished G/Vet 01:23:44:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:44:000
18.  Sean Bolton Cotswold Veldrijden Finished G/Vet 01:23:47:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:47:000
19.  Kim Burrows Banjo Cycles Finished N/A 01:24:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:20:000
20.  Jason Hopgood Finished G/Vet 01:24:56:000 22

20. Jason Hopgood -

Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:56:000
21.  Martin Langston Finished 01:25:54:000 0

21. Martin Langston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:54:000
22.  Simon Stead Finished N/A 01:25:55:000 0

22. Simon Stead -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:55:000
23.  Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:26:51:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:51:000
24.  Tony Waters Finished 01:27:22:000 0

24. Tony Waters -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:22:000
25.  Stephen Blackmore Seeds Cycling Club Finished G/Vet 01:27:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:23:000
26.  Nick Despres Finished 01:28:35:000 0

26. Nick Despres -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:35:000
27.  Paul Gibbs Pearson Cycling Club Finished N/A 01:29:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:00:000
28.  Adrian Vaudin Guernsey Velo Club Finished G/Vet 01:30:50:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:50:000
29.  John Newport Mountain Trax RT Finished G/Vet 01:37:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:14:000
30.  Frederic Sage Finished 01:15:52:000 0

30. Frederic Sage -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:52:000
--- Graham Forrester Chippenham & Dist Whls Did not finish N/A 00:21:26:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:21:26:000

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Men - Results
1.  Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished S/Vet 01:02:45:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:02:45:000
2.  Gary Wallbridge Guernsey Velo Club Finished S/Vet 01:22:15:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:15:000
3.  Paul Larby Finished 01:50:10:000 0

3. Paul Larby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:50:10:000

Open Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Men - Results
1.  Dean Camier Finished Veteran 00:53:55:000 0

1. Dean Camier -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:55:000
2.  Marc Clothier Southdowns Bikes – Casco PET Finished Sport 00:56:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:56:36:000
3.  Ben Moore Finished 00:58:58:000 0

3. Ben Moore -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:58:000
4.  Nigel Grantham Pedalon.co.uk Finished Master 00:59:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:59:01:000
5.  James Evans Finished 00:59:58:000 0

5. James Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:58:000
6.  Thomas Treagus Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Sport 00:59:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:59:59:000
7.  Andre Pucci Finished 01:00:00:000 0

7. Andre Pucci -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:00:000
8.  Darren Smith Finished 01:00:13:000 0

8. Darren Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:13:000
9.  Nick Williams Finished 01:00:15:000 0

9. Nick Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:15:000
10.  Graeme Taylor Finished 01:00:16:000 0

10. Graeme Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:16:000
11.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished Veteran 01:00:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:18:000
12.  Curtis Quelch Finished 01:00:30:000 0

12. Curtis Quelch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:30:000
13.  Glenn Panton Owens Cycles Finished Sport 01:00:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:00:55:000
14.  Graham Webb Finished 01:01:54:000 0

14. Graham Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:54:000
15.  Pawel Kotowski Finished 01:01:55:000 0

15. Pawel Kotowski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:55:000
16.  Kean Wytrykowski Finished 01:02:15:000 0

16. Kean Wytrykowski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:15:000
17.  Mark Edwards Thames Velo Finished Sport 01:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:02:36:000
18.  Adam Thornton Finished N/A 01:03:13:000 0

18. Adam Thornton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:13:000
19.  Darrell Harris Finished 01:03:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:36:000
20.  Matt Wadsworth Finished N/A 01:03:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:41:000
21.  Colin Robson Finished 01:04:18:000 0

21. Colin Robson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:18:000
22.  Paul Kelly Finished 01:04:21:000 0

22. Paul Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:21:000
23.  Robert Wilson Finished N/A 01:04:47:000 0

23. Robert Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:47:000
24.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished Junior 01:05:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:05:16:000
25.  Colin Houston Finished 01:05:49:000 0

25. Colin Houston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:49:000
26.  Nathan Sage Finished 01:06:44:000 0

26. Nathan Sage -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:44:000
27.  Simon Stoneman Finished 01:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:53:000
28.  Chris Scullard Finished 01:08:05:000 0

28. Chris Scullard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:05:000
29.  Matt Ainsworth Finished 01:08:37:000 0

29. Matt Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:37:000
30.  Andrew Canter Finished N/A 01:08:40:000 0

30. Andrew Canter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:40:000
31.  Paul Solbe WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 01:10:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:15:000
32.  Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:10:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:17:000
33.  Anthony Southwick Finished N/A 01:13:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:09:000
34.  Steve Ward Finished 01:14:25:000 0

34. Steve Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:25:000
35.  Paul Partridge Finished 01:14:49:000 0

35. Paul Partridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:49:000
36.  Mike Maxfield VC Meudon Finished Veteran 01:15:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:14:000
37.  Douglas Corbett Finished N/A 01:16:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:35:000
38.  Chris Stockwell Army Cycling Union Finished 01:17:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:48:000
39.  Andy O'Brien Finished 01:19:09:000 0

39. Andy O'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:09:000
40.  Ricardo Pinto Finished 01:43:48:000 0

40. Ricardo Pinto -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:43:48:000
--- James Hodge Did not finish 00:21:34:000 0

40. James Hodge -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:21:34:000
--- James Murphy Did not finish 00:21:30:000 0

40. James Murphy -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:21:30:000
--- Rui Pereira Did not finish 00:25:27:000 0

40. Rui Pereira -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:25:27:000
--- Peter Ross Did not finish 00:21:31:000 0

40. Peter Ross -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:21:31:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Phillip Pearce Banjo Cycles Finished Elite 01:35:35:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:35:000
2.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:37:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:33:000
3.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Elite 01:39:04:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:04:000
4.  James Roe Guernsey Velo Club Finished Elite 01:39:17:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:17:000
5.  Joe Griffiths Finished Elite 01:39:27:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:27:000
6.  George Budd Finished Elite 01:40:09:000 64

6. George Budd -

Points: 64 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:09:000
7.  Simon Ernest Renvale RT Finished Elite 01:40:58:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:58:000
8.  Timothy Dunford Renvale RT Finished Elite 01:43:47:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:47:000
9.  Llewellyn Holmes Finished Elite 01:43:59:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:59:000
10.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Elite 01:45:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:30:000
11.  Matthew Hill Mountain Trax RT Finished Elite 01:45:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:35:000
12.  Jonathan Pybus TORQ Performance Finished Elite 01:46:19:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:19:000
13.  Scott McCarron Mountain Trax RT Finished Elite 01:50:02:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:02:000
--- Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish N/A 00:33:35:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:33:35:000

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Will Taylor Southdowns Bikes – Casco PET Finished N/A 01:24:44:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:44:000
2.  Paul Lloyd Finished Expert 01:26:31:000 100

2. Paul Lloyd -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:31:000
3.  Simon Allard Merida Factory Racing Finished N/A 01:26:41:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:41:000
4.  Kim Little Merida Factory Racing Finished Expert 01:26:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:41:000
5.  Daniel Drake VC Deal Finished N/A 01:27:43:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:43:000
6.  Adam Holleyman Team Skene/Don Skene Cycles Finished Sport 01:27:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:52:000
7.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:28:14:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:14:000
8.  Marcin Majchrzyk Finished Expert 01:28:25:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:25:000
9.  Alistair Lovell Royal Navy & Royal Marines CA Finished Expert 01:29:05:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:05:000
10.  Jon Clemas Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Expert 01:29:16:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:16:000
11.  Adam Hunneyball BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Expert 01:29:48:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:48:000
12.  Matthew Taylor Finished Expert 01:30:17:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:17:000
13.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Expert 01:30:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:37:000
14.  Sam Barley WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:30:54:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:54:000
15.  Ryan Keynes Odiham Cycling Club Finished Expert 01:30:55:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:55:000
16.  Jason Hucklesby Pivot Boompods Racing Finished N/A 01:31:23:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:23:000
17.  Gerald Tudor Finished Master 01:32:25:000 0

17. Gerald Tudor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:32:25:000
18.  Peter Warner Weber Creative Interiors Finished Expert 01:32:44:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:44:000
19.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Expert 01:33:01:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:01:000
20.  Alex Tompsett Finished Expert 01:35:05:000 22

20. Alex Tompsett -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:05:000
21.  Paul Brennan Finished Expert 01:35:06:000 0

21. Paul Brennan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:06:000
22.  Marco Jardim Finished Expert 01:35:57:000 18

22. Marco Jardim -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:57:000
23.  Adam Buckland Banjo Cycles Finished N/A 01:37:21:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:21:000
24.  Daniel Eastment Finished Expert 01:37:30:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:30:000
25.  Nick Evans Beyond Mountain Bikes Finished N/A 01:42:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:26:000
--- Chris Dobson Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Expert 00:17:45:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert | Time: 00:17:45:000
--- Peter Moore Four4th Did not finish N/A 00:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:34:57:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Oliver Stean Evolution Cycles Finished Junior 01:07:54:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:07:54:000
2.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Junior 01:10:09:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:09:000
3.  Oliver Lowthorpe JCAYA Finished Junior 01:11:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:34:000
4.  Oliver Sanderson Finished Junior 01:22:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:54:000

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Jared Linden Royal Dean Forest CC Finished Sport 01:10:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:58:000
2.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:11:35:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:35:000
3.  David Pusey Primera-TeamJobs Finished Sport 01:12:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:24:000
4.  Lee Morgan MB Swindon Finished Sport 01:13:24:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:24:000
5.  Jay Horton Pilgrim Flyers Finished Sport 01:14:03:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:03:000
6.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Sport 01:14:22:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:22:000
7.  James Waddington Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:15:04:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:04:000
8.  Tim Wiggins Team Wiggle Finished Sport 01:15:32:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:32:000
9.  Morgan Jones Banjo Cycles Finished Sport 01:16:13:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:13:000
10.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished Expert 01:17:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:22:000
11.  Simon Lesser Primera-TeamJobs Finished Sport 01:17:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:46:000
12.  Nicholas Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:18:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:09:000
13.  Peter Flint Finished N/A 01:18:10:000 36

13. Peter Flint -

Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:10:000
14.  David Pearson Army Cycling Union Finished Sport 01:18:44:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:44:000
15.  Kevin Purcell Finished Veteran 01:19:10:000 0

15. Kevin Purcell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:10:000
16.  Will Matthews Army Cycling Union Finished Sport 01:20:18:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:18:000
17.  John Speed MB Swindon Finished Sport 01:20:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:24:000
18.  Ross Wildman Cogs Bikes Finished Sport 01:20:26:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:26:000
19.  James Tapp BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Sport 01:22:45:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:45:000
20.  Liam Teesdale Finished Sport 01:22:48:000 22

20. Liam Teesdale -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:48:000
21.  James Williamson Finished 01:23:56:000 0

21. James Williamson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:56:000
22.  Sam Pociecha Finished 01:24:15:000 0

22. Sam Pociecha -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:15:000
23.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished Sport 01:31:21:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:21:000
--- Beau Bull Did not finish 00:23:32:000 0

23. Beau Bull -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:23:32:000
--- Christopher Lyon Royal Air Force CA Did not finish Sport 00:37:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:37:49:000
--- Michael Watson Did not finish 00:26:03:000 0

23. Michael Watson -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:26:03:000
--- Chris Wills Did not finish Sport 00:42:59:000 0

23. Chris Wills -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:42:59:000

About the Event

Info for Riders

On-line entry via event website Practice 09:00 - 13:30 Sunday only; strictly no practice on Saturday.

The Races

U9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U11 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U11 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 3 laps
Entry: Online: (£13.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
3 laps
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 2 laps
Entry: Online: (£10.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
2 laps
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
Entry: Online: (£13.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sun 10/05/15 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 2 laps
Entry: Online: (£10.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
2 laps
U13 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:04 Non-Ranking None N/A 1 laps
Entry: Online: (£8.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 10/05/15 – 10:04
Non-Ranking, None | N/A
1 laps
U13 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:04 Non-Ranking None N/A 1 laps
Entry: Online: (£8.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 10/05/15 – 10:04
Non-Ranking, None | N/A
1 laps
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps
Entry: Online: (£28.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£28.00), On Day: (£33.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 4 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
4 laps
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
3 laps
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 3 laps
Entry: Online: (£20.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
3 laps
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 3 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
3 laps
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
3 laps
Open Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 Non-Ranking None N/A 2 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
2 laps
Beginners Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:02 Non-Ranking None N/A 2 laps
Entry: Online: (£18.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£18.00), On Day: (£23.00)
Sun 10/05/15 – 11:02
Non-Ranking, None | N/A
2 laps
Beginners Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:04 Non-Ranking None N/A 1 laps
Entry: Online: (£18.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£18.00), On Day: (£23.00)
Sun 10/05/15 – 11:04
Non-Ranking, None | N/A
1 laps
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 5 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
5 laps
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:32 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 4 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 12:32
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
4 laps
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:34 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 12:34
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
3 laps
Open Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:36 Non-Ranking None N/A 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 12:36
Non-Ranking, None | N/A
3 laps
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 6 laps
Entry: Online: (£28.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£28.00), On Day: (£33.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
6 laps
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps
Entry: Online: (£20.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:06 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 14:06
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
4 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

370265

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Wasing Park Estate, Aldermaston, Reading, RG7 4NG
View map

Series:

Southern XC Series 2015

Entry close date

Thu, 7th May 2015

Results

Confirmed Results

U9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U9 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:07:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:29:000
2.  Fred Price Pedal 2 Pedal Finished N/A 00:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:55:000
3.  Daniel Phillips Finished 00:08:01:000 0

3. Daniel Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:01:000
4.  Finlay Darnton Finished 00:08:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:27:000
5.  Adam Jones Finished 00:08:38:000 0

5. Adam Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:38:000
6.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:08:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:40:000
7.  Finn Talent Knightwood BMX Club Finished N/A 00:09:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:46:000
8.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:10:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:59:000
9.  Egan O'Sullivan Finished 00:11:33:000 0

9. Egan O'Sullivan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:33:000
10.  Filip Kunecki Finished 00:11:34:000 0

10. Filip Kunecki -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:34:000
11.  Dylan Webb Finished 00:13:54:000 0

11. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:54:000
12.  Olivr Patterson Finished 00:14:07:000 0

12. Olivr Patterson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:07:000
13.  Guy Darnton Finished 00:10:29:000 0

13. Guy Darnton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:29:000

U9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U9 Girls - Results
1.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:08:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:41:000
2.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:08:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:43:000
3.  Nicole Roberts Finished 00:09:37:000 0

3. Nicole Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:37:000
4.  Sophie Butler Finished 00:10:09:000 0

4. Sophie Butler -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:09:000
5.  Gracie Fox Frog Bikes Finished N/A 00:10:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:32:000
6.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:10:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:35:000
7.  Lauren Charles Finished 00:11:09:000 0

7. Lauren Charles -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:09:000
8.  Anna Patterson Finished 00:11:39:000 0

8. Anna Patterson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:39:000

U11 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U11 Boys - Results
1.  Thomas Cracknell Finished 00:13:44:000 0

1. Thomas Cracknell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:44:000
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:13:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:54:000
3.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:14:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:14:000
4.  Tristan Wenger Finished 00:14:23:000 0

4. Tristan Wenger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:23:000
5.  Patrick Lear Bedgebury Forest CC Finished N/A 00:15:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:20:000
6.  Edward Charles Charlotteville CC Finished N/A 00:15:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:25:000
7.  Sam Talent Knightwood BMX Club Finished N/A 00:15:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:29:000
8.  Leo Roberts Finished 00:17:12:000 0

8. Leo Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:12:000
9.  Alex Benger Finished 00:22:53:000 0

9. Alex Benger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:53:000
10.  Rohan Gray Finished 00:15:22:000 0

10. Rohan Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:22:000

U11 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U11 Girls - Results
1.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:15:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:58:000
2.  Ellen Phillips Finished 00:18:39:000 0

2. Ellen Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:39:000
3.  Tabitha Ward Oxonian CC Finished N/A 00:19:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:28:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Joshua Hooper Primera-TeamJobs Finished Youth 00:53:25:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:25:000
2.  Sam Culverwell Guernsey Velo Club Finished Youth 00:54:59:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:59:000
3.  Gabriel Cox Certini Finished Youth 00:55:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:52:000
4.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 00:55:53:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:53:000
5.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:56:33:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:33:000
6.  Bradley Vaudin Guernsey Velo Club Finished Youth 00:57:59:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:59:000
7.  Christopher Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Youth 00:58:27:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:27:000
8.  Karl Shrowder Icknield Road Club Finished Youth 01:00:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:27:000
9.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished Youth 01:00:28:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:28:000
10.  Jack Lutz Jersey Cycling Association Finished Youth 01:06:37:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:37:000
11.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished Youth 01:06:57:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:57:000
12.  Carl Crowley Newport Olympic Cycling Club Finished Youth 01:08:32:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:32:000
13.  Josh Langmead Guernsey Velo Club Finished Youth 01:09:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:51:000
14.  William Le Ray Guernsey Velo Club Finished Youth 01:09:52:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:52:000
15.  Tom Rougetel Finished 01:37:45:000 0

15. Tom Rougetel -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:45:000
--- Luc Monpetit-Le Brun JCAYA Did not finish Youth 00:18:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth | Time: 00:18:13:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Harry Birchill Certini Finished Juvenile 00:35:51:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:51:000
2.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished Juvenile 00:36:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:51:000
3.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:38:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:52:000
4.  Max Hinds IBike Motion Race Team Finished Juvenile 00:40:42:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:42:000
5.  Kamran Amin VC Jubilee Finished Juvenile 00:43:36:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:36:000
6.  Aaron Payne Finished Juvenile 00:44:14:000 64

6. Aaron Payne -

Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:14:000
7.  Elliott Stead Jersey Cycling Association Finished N/A 00:44:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:39:000
8.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Juvenile 00:45:31:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:31:000
9.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 00:45:35:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:35:000
10.  Seth Kanaris Hillingdon Slipstreamers Finished Juvenile 00:47:07:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:07:000
11.  Jay Liron JCAYA Finished Juvenile 00:47:10:000 40

11. Jay Liron - JCAYA

Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:10:000
12.  Rory Plewes Solent Pirates Finished Juvenile 00:47:57:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:57:000
13.  Tom Stables Guernsey Velo Club Finished Juvenile 00:52:21:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:21:000
14.  Jack Lear Bedgebury Forest CC Finished Juvenile 00:54:12:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:12:000
15.  Thomas Barrowcliffe Summit MTB Club Finished Juvenile 00:56:12:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:12:000

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Youth 00:42:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:58:000
2.  Evie Lane Certini Finished Youth 00:44:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:21:000
3.  Indi Malzard Finished 00:54:31:000 0

3. Indi Malzard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:31:000

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished Juvenile 00:47:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:39:000
2.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Juvenile 00:47:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:54:000
3.  Megan MacMahon Team Darenth Finished Juvenile 00:48:09:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:09:000
4.  Emily Bridson JCAYA Finished Juvenile 00:50:08:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:08:000
5.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:53:05:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:05:000
6.  Harley Cadoret Finished 00:54:56:000 0

6. Harley Cadoret -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:56:000
7.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:57:20:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:20:000
8.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Juvenile 00:58:38:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:38:000
9.  Aimee Lutz Jersey Cycling Association Finished Juvenile 01:01:14:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:14:000

U13 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U13 Boys - Results
1.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:19:000
2.  Malo Monpetit-Le Brun JCAYA Finished N/A 00:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:21:000
3.  Dylan Evans Jersey Cycling Association Finished N/A 00:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:41:000
4.  George Fowkes Finished 00:22:47:000 0

4. George Fowkes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:47:000
5.  Patrick Ridge Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:24:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:04:000
6.  Connor Stain Finished N/A 00:24:54:000 0

6. Connor Stain -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:54:000
7.  Liam Cadoret Finished 00:24:55:000 0

7. Liam Cadoret -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:55:000
8.  Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished N/A 00:25:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:14:000
9.  Tom Cracknell Finished 00:25:45:000 0

9. Tom Cracknell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:25:45:000
10.  Gareth Davies Didcot Phoenix CC Finished N/A 00:25:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:52:000
11.  William Shield Summit MTB Club Finished N/A 00:27:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:01:000
12.  Zackary Hamon JCAYA Finished N/A 00:27:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:13:000
13.  Nathan Cracknell Finished N/A 00:27:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:14:000
14.  Reuben Talent Knightwood BMX Club Finished N/A 00:27:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:30:000
15.  Ed Campbell Finished 00:29:15:000 0

15. Ed Campbell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:15:000
16.  Hayden Gray Finished 00:31:54:000 0

16. Hayden Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:54:000

U13 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U13 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:24:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:23:000
2.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:25:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:11:000
3.  Lily Scott Finished 00:27:49:000 0

3. Lily Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:49:000
4.  Katie Gros Finished 00:29:00:000 0

4. Katie Gros -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:00:000

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Catriona Ross WDMBC/Specialized Ruislip Finished Elite 01:42:09:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:09:000
2.  Maxine Filby Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Elite 01:43:29:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:29:000
3.  Maddie Horton Pilgrim Flyers Finished Elite 01:44:56:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:56:000
4.  Heidi Gould Finished Elite 01:48:20:000 80

4. Heidi Gould -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:20:000
5.  Anna Cipullo Team Bikesoup-Bianchi Finished Elite 01:48:45:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:45:000
6.  Natasha Litherland Finished N/A 01:49:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:43:000
7.  Emma Craddock Southdowns Bikes – Casco PET Finished N/A 01:51:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:51:58:000
8.  Hannah Attenburrow Pedal 2 Pedal Finished Elite 01:54:34:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:34:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Jennifer Thomson Mountain Trax RT Finished Expert 01:31:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:57:000
2.  Sarah Allen Finished Expert 01:34:06:000 100

2. Sarah Allen -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:06:000

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Women - Results
1.  Rosie Brown Westbury Wheelers Finished Sport 01:04:46:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:46:000
2.  Kate Bowers Les Filles Racing Team Finished Sport 01:06:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:32:000
3.  Adel Tyson-Bloor Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Sport 01:07:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:07:52:000
4.  Zoe Allsop Summit MTB Club Finished Veteran 01:08:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:04:000
5.  Charlotte Cumming WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:13:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:21:000
6.  Alicia Hockin Dame Cycling Finished Sport 01:13:38:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:38:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Harriet Dodd Primera-TeamJobs Finished Junior 01:06:30:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:30:000
2.  Heather Despres Finished 01:13:23:000 0

2. Heather Despres -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:23:000

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Danielle Petersmann Finished G/Vet 01:08:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:08:50:000
2.  Camilla Powell North Hampshire RC Finished N/A 01:09:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:23:000
3.  Nicky Hjerpe Finished 01:09:53:000 0

3. Nicky Hjerpe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:53:000
4.  Helen Monpetit-Le Brun Finished 01:10:06:000 0

4. Helen Monpetit-Le Brun -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:06:000
5.  Katherine Liron Caesarean CC Jersey Finished Veteran 01:10:07:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:10:07:000
6.  Karen Price Clwb Beicio'r Bala Finished N/A 01:14:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:11:000
7.  Samantha Jones Finished Veteran 01:27:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:45:000

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Carol Tilley Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:17:27:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:27:000
2.  Maggie Maundrell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished G/Vet 01:19:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:13:000

Open Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Women - Results
1.  Kasia Ambrose WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 00:47:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:41:000
2.  Zoe Buckland MB Swindon Finished Sport 00:48:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:48:24:000
3.  Holly Seear Twickenham CC Finished Veteran 00:48:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:35:000
4.  Charlotte Forrester Chippenham & Dist Whls Finished N/A 00:50:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:44:000
5.  Kelli Salone Dame Cycling Finished Veteran 00:51:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:51:000
6.  Lucy Manning Dulwich Paragon CC Finished Sport 00:54:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:54:07:000
7.  Jennifer Purcell Finished 00:55:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:07:000
8.  Helen Matravers Dame Cycling Finished N/A 00:58:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:22:000

Beginners Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Beginners Men - Results
1.  Liam Sharp Finished 00:43:49:000 0

1. Liam Sharp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:49:000
2.  David Try Finished 00:48:59:000 0

2. David Try -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:59:000
3.  Bradley King Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:53:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:04:000

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 01:25:26:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:26:000
2.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished Veteran 01:25:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:48:000
3.  Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Veteran 01:27:08:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:08:000
4.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 01:27:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:14:000
5.  Warren Jesse Finished Veteran 01:28:04:000 72

5. Warren Jesse -

Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:04:000
6.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Veteran 01:29:32:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:32:000
7.  Dean Morgan Mountain Trax RT Finished Veteran 01:30:17:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:17:000
8.  Martin Ross Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 01:30:31:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:31:000
9.  Roki Read Four4th Finished Veteran 01:30:39:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:39:000
10.  Paul Wellicome Four4th Finished Veteran 01:31:39:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:39:000
11.  Mike Simpson GS Henley Finished Veteran 01:31:44:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:44:000
12.  Rick Fetherston Specialized Concept Store Finished Veteran 01:32:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:58:000
13.  Roger Fowkes Finished Veteran 01:33:02:000 36

13. Roger Fowkes -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:02:000
14.  James Styrin Finished Veteran 01:33:27:000 34

14. James Styrin -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:27:000
15.  Duncan Hards Four4th Finished Veteran 01:34:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:44:000
16.  David King-Smith Finished Veteran 01:34:51:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:51:000
17.  Dave Starr Westbury Wheelers Finished N/A 01:35:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:06:000
18.  Simon Butler Cycology Bikes Finished Veteran 01:35:14:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:14:000
19.  Matthew Craner Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:35:25:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:25:000
20.  Richard Stannard Finished N/A 01:35:37:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:37:000
21.  Andrew Plewes Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:39:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:07:000
22.  Greg Tognarelli Southdowns Bikes – Casco PET Finished Veteran 01:39:34:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:34:000
23.  William McDonald Newbury RC Finished Veteran 01:39:52:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:52:000
24.  Matt Field Finished N/A 01:40:10:000 0

24. Matt Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:10:000
25.  Christopher Kelly Offcamber Finished Veteran 01:40:18:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:18:000
26.  Andrew Bocking GS Henley Finished Veteran 01:40:44:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:44:000
27.  John Williams Finished 01:42:39:000 0

27. John Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:39:000
28.  Stuart Selwood Finished 01:42:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:41:000
29.  Daniel Hayes Zappi Racing Team Finished Veteran 01:44:53:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:53:000
30.  Mark Whittaker Army Cycling Union Finished N/A 01:44:55:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:55:000
31.  Andy Parsons Finished 01:45:52:000 0

31. Andy Parsons -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:45:52:000
32.  David Wilcock Finished 01:46:38:000 0

32. David Wilcock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:38:000
33.  Scawen Roberts Gillingham and District Wheele... Finished 01:48:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:48:27:000
34.  Shaun Higgins WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 01:48:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:55:000
35.  Dave Phillips Finished 01:52:58:000 0

35. Dave Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:52:58:000
36.  Antonio Novais Finished N/A 01:53:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:53:34:000
37.  Paul Gros Finished 01:55:03:000 0

37. Paul Gros -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:55:03:000
38.  Keith Wyer Finished 02:00:10:000 0

38. Keith Wyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:00:10:000
39.  Jason Blann Finished N/A 01:26:02:000 0

39. Jason Blann -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:02:000
40.  Tom Luxton Finished N/A 01:27:48:000 0

40. Tom Luxton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:48:000
--- Mark Green Offcamber Did not finish Veteran 00:38:19:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:38:19:000
--- Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Did not finish Veteran 00:18:38:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:18:38:000
--- Darren Shepherd Primera-TeamJobs Did not finish Veteran 00:55:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:55:13:000
--- Richie Waller Did not finish 01:02:56:000 0

40. Richie Waller -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 01:02:56:000
--- Sean Williams Cotswold Veldrijden Did not finish Veteran 00:42:23:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:42:23:000

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Mark Chadbourne Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:11:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:58:000
2.  Nigel Brown Westbury Wheelers Finished G/Vet 01:14:01:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:01:000
3.  Roland Tilley Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:14:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:39:000
4.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:15:04:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:04:000
5.  Stephen Jones Banjo Cycles Finished G/Vet 01:15:42:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:42:000
6.  Andy Weaving Gloucester City Cycling Club Finished G/Vet 01:16:14:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:14:000
7.  Ray Crosthwaite Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:16:39:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:39:000
8.  Barry White BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished G/Vet 01:17:27:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:27:000
9.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:17:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:57:000
10.  Robert Jackson Beyond Mountain Bikes Finished G/Vet 01:18:21:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:21:000
11.  Simon Slater WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:18:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:57:000
12.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:19:41:000 38

12. Ashley Roles -

Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:41:000
13.  Stephen Moors Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:19:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:44:000
14.  Christopher Clark Banjo Cycles Finished G/Vet 01:20:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:55:000
15.  Martyn Dymond Cotswold Veldrijden Finished G/Vet 01:20:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:56:000
16.  Derick Coppola Four4th Finished G/Vet 01:21:00:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:00:000
17.  Stefano Fratesi Salisbury Road and Mountain CC Finished G/Vet 01:23:44:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:44:000
18.  Sean Bolton Cotswold Veldrijden Finished G/Vet 01:23:47:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:47:000
19.  Kim Burrows Banjo Cycles Finished N/A 01:24:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:20:000
20.  Jason Hopgood Finished G/Vet 01:24:56:000 22

20. Jason Hopgood -

Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:56:000
21.  Martin Langston Finished 01:25:54:000 0

21. Martin Langston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:54:000
22.  Simon Stead Finished N/A 01:25:55:000 0

22. Simon Stead -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:55:000
23.  Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:26:51:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:51:000
24.  Tony Waters Finished 01:27:22:000 0

24. Tony Waters -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:22:000
25.  Stephen Blackmore Seeds Cycling Club Finished G/Vet 01:27:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:23:000
26.  Nick Despres Finished 01:28:35:000 0

26. Nick Despres -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:35:000
27.  Paul Gibbs Pearson Cycling Club Finished N/A 01:29:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:00:000
28.  Adrian Vaudin Guernsey Velo Club Finished G/Vet 01:30:50:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:50:000
29.  John Newport Mountain Trax RT Finished G/Vet 01:37:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:14:000
30.  Frederic Sage Finished 01:15:52:000 0

30. Frederic Sage -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:52:000
--- Graham Forrester Chippenham & Dist Whls Did not finish N/A 00:21:26:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:21:26:000

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Men - Results
1.  Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished S/Vet 01:02:45:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:02:45:000
2.  Gary Wallbridge Guernsey Velo Club Finished S/Vet 01:22:15:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:15:000
3.  Paul Larby Finished 01:50:10:000 0

3. Paul Larby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:50:10:000

Open Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Men - Results
1.  Dean Camier Finished Veteran 00:53:55:000 0

1. Dean Camier -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:55:000
2.  Marc Clothier Southdowns Bikes – Casco PET Finished Sport 00:56:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:56:36:000
3.  Ben Moore Finished 00:58:58:000 0

3. Ben Moore -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:58:000
4.  Nigel Grantham Pedalon.co.uk Finished Master 00:59:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:59:01:000
5.  James Evans Finished 00:59:58:000 0

5. James Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:58:000
6.  Thomas Treagus Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Sport 00:59:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:59:59:000
7.  Andre Pucci Finished 01:00:00:000 0

7. Andre Pucci -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:00:000
8.  Darren Smith Finished 01:00:13:000 0

8. Darren Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:13:000
9.  Nick Williams Finished 01:00:15:000 0

9. Nick Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:15:000
10.  Graeme Taylor Finished 01:00:16:000 0

10. Graeme Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:16:000
11.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished Veteran 01:00:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:18:000
12.  Curtis Quelch Finished 01:00:30:000 0

12. Curtis Quelch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:30:000
13.  Glenn Panton Owens Cycles Finished Sport 01:00:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:00:55:000
14.  Graham Webb Finished 01:01:54:000 0

14. Graham Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:54:000
15.  Pawel Kotowski Finished 01:01:55:000 0

15. Pawel Kotowski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:55:000
16.  Kean Wytrykowski Finished 01:02:15:000 0

16. Kean Wytrykowski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:15:000
17.  Mark Edwards Thames Velo Finished Sport 01:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:02:36:000
18.  Adam Thornton Finished N/A 01:03:13:000 0

18. Adam Thornton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:13:000
19.  Darrell Harris Finished 01:03:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:36:000
20.  Matt Wadsworth Finished N/A 01:03:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:41:000
21.  Colin Robson Finished 01:04:18:000 0

21. Colin Robson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:18:000
22.  Paul Kelly Finished 01:04:21:000 0

22. Paul Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:21:000
23.  Robert Wilson Finished N/A 01:04:47:000 0

23. Robert Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:47:000
24.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished Junior 01:05:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:05:16:000
25.  Colin Houston Finished 01:05:49:000 0

25. Colin Houston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:49:000
26.  Nathan Sage Finished 01:06:44:000 0

26. Nathan Sage -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:44:000
27.  Simon Stoneman Finished 01:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:53:000
28.  Chris Scullard Finished 01:08:05:000 0

28. Chris Scullard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:05:000
29.  Matt Ainsworth Finished 01:08:37:000 0

29. Matt Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:37:000
30.  Andrew Canter Finished N/A 01:08:40:000 0

30. Andrew Canter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:40:000
31.  Paul Solbe WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 01:10:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:15:000
32.  Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:10:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:17:000
33.  Anthony Southwick Finished N/A 01:13:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:09:000
34.  Steve Ward Finished 01:14:25:000 0

34. Steve Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:25:000
35.  Paul Partridge Finished 01:14:49:000 0

35. Paul Partridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:49:000
36.  Mike Maxfield VC Meudon Finished Veteran 01:15:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:14:000
37.  Douglas Corbett Finished N/A 01:16:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:35:000
38.  Chris Stockwell Army Cycling Union Finished 01:17:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:48:000
39.  Andy O'Brien Finished 01:19:09:000 0

39. Andy O'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:09:000
40.  Ricardo Pinto Finished 01:43:48:000 0

40. Ricardo Pinto -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:43:48:000
--- James Hodge Did not finish 00:21:34:000 0

40. James Hodge -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:21:34:000
--- James Murphy Did not finish 00:21:30:000 0

40. James Murphy -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:21:30:000
--- Rui Pereira Did not finish 00:25:27:000 0

40. Rui Pereira -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:25:27:000
--- Peter Ross Did not finish 00:21:31:000 0

40. Peter Ross -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:21:31:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Phillip Pearce Banjo Cycles Finished Elite 01:35:35:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:35:000
2.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:37:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:33:000
3.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Elite 01:39:04:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:04:000
4.  James Roe Guernsey Velo Club Finished Elite 01:39:17:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:17:000
5.  Joe Griffiths Finished Elite 01:39:27:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:27:000
6.  George Budd Finished Elite 01:40:09:000 64

6. George Budd -

Points: 64 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:09:000
7.  Simon Ernest Renvale RT Finished Elite 01:40:58:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:58:000
8.  Timothy Dunford Renvale RT Finished Elite 01:43:47:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:47:000
9.  Llewellyn Holmes Finished Elite 01:43:59:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:59:000
10.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Elite 01:45:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:30:000
11.  Matthew Hill Mountain Trax RT Finished Elite 01:45:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:35:000
12.  Jonathan Pybus TORQ Performance Finished Elite 01:46:19:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:19:000
13.  Scott McCarron Mountain Trax RT Finished Elite 01:50:02:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:02:000
--- Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish N/A 00:33:35:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:33:35:000

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Will Taylor Southdowns Bikes – Casco PET Finished N/A 01:24:44:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:44:000
2.  Paul Lloyd Finished Expert 01:26:31:000 100

2. Paul Lloyd -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:31:000
3.  Simon Allard Merida Factory Racing Finished N/A 01:26:41:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:41:000
4.  Kim Little Merida Factory Racing Finished Expert 01:26:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:41:000
5.  Daniel Drake VC Deal Finished N/A 01:27:43:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:43:000
6.  Adam Holleyman Team Skene/Don Skene Cycles Finished Sport 01:27:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:52:000
7.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:28:14:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:14:000
8.  Marcin Majchrzyk Finished Expert 01:28:25:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:25:000
9.  Alistair Lovell Royal Navy & Royal Marines CA Finished Expert 01:29:05:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:05:000
10.  Jon Clemas Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Expert 01:29:16:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:16:000
11.  Adam Hunneyball BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Expert 01:29:48:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:48:000
12.  Matthew Taylor Finished Expert 01:30:17:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:17:000
13.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Expert 01:30:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:37:000
14.  Sam Barley WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:30:54:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:54:000
15.  Ryan Keynes Odiham Cycling Club Finished Expert 01:30:55:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:55:000
16.  Jason Hucklesby Pivot Boompods Racing Finished N/A 01:31:23:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:23:000
17.  Gerald Tudor Finished Master 01:32:25:000 0

17. Gerald Tudor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:32:25:000
18.  Peter Warner Weber Creative Interiors Finished Expert 01:32:44:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:44:000
19.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Expert 01:33:01:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:01:000
20.  Alex Tompsett Finished Expert 01:35:05:000 22

20. Alex Tompsett -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:05:000
21.  Paul Brennan Finished Expert 01:35:06:000 0

21. Paul Brennan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:06:000
22.  Marco Jardim Finished Expert 01:35:57:000 18

22. Marco Jardim -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:57:000
23.  Adam Buckland Banjo Cycles Finished N/A 01:37:21:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:21:000
24.  Daniel Eastment Finished Expert 01:37:30:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:30:000
25.  Nick Evans Beyond Mountain Bikes Finished N/A 01:42:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:26:000
--- Chris Dobson Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Expert 00:17:45:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert | Time: 00:17:45:000
--- Peter Moore Four4th Did not finish N/A 00:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:34:57:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Oliver Stean Evolution Cycles Finished Junior 01:07:54:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:07:54:000
2.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Junior 01:10:09:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:09:000
3.  Oliver Lowthorpe JCAYA Finished Junior 01:11:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:34:000
4.  Oliver Sanderson Finished Junior 01:22:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:54:000

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Jared Linden Royal Dean Forest CC Finished Sport 01:10:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:58:000
2.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:11:35:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:35:000
3.  David Pusey Primera-TeamJobs Finished Sport 01:12:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:24:000
4.  Lee Morgan MB Swindon Finished Sport 01:13:24:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:24:000
5.  Jay Horton Pilgrim Flyers Finished Sport 01:14:03:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:03:000
6.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Sport 01:14:22:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:22:000
7.  James Waddington Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:15:04:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:04:000
8.  Tim Wiggins Team Wiggle Finished Sport 01:15:32:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:32:000
9.  Morgan Jones Banjo Cycles Finished Sport 01:16:13:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:13:000
10.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished Expert 01:17:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:22:000
11.  Simon Lesser Primera-TeamJobs Finished Sport 01:17:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:46:000
12.  Nicholas Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:18:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:09:000
13.  Peter Flint Finished N/A 01:18:10:000 36

13. Peter Flint -

Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:10:000
14.  David Pearson Army Cycling Union Finished Sport 01:18:44:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:44:000
15.  Kevin Purcell Finished Veteran 01:19:10:000 0

15. Kevin Purcell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:10:000
16.  Will Matthews Army Cycling Union Finished Sport 01:20:18:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:18:000
17.  John Speed MB Swindon Finished Sport 01:20:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:24:000
18.  Ross Wildman Cogs Bikes Finished Sport 01:20:26:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:26:000
19.  James Tapp BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Sport 01:22:45:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:45:000
20.  Liam Teesdale Finished Sport 01:22:48:000 22

20. Liam Teesdale -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:48:000
21.  James Williamson Finished 01:23:56:000 0

21. James Williamson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:56:000
22.  Sam Pociecha Finished 01:24:15:000 0

22. Sam Pociecha -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:15:000
23.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished Sport 01:31:21:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:21:000
--- Beau Bull Did not finish 00:23:32:000 0

23. Beau Bull -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:23:32:000
--- Christopher Lyon Royal Air Force CA Did not finish Sport 00:37:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:37:49:000
--- Michael Watson Did not finish 00:26:03:000 0

23. Michael Watson -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:26:03:000
--- Chris Wills Did not finish Sport 00:42:59:000 0

23. Chris Wills -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:42:59:000

About the Event

Info for Riders

On-line entry via event website Practice 09:00 - 13:30 Sunday only; strictly no practice on Saturday.

The Races

U9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U11 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U11 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 10/05/15 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 3 laps
Entry: Online: (£13.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
3 laps
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 2 laps
Entry: Online: (£10.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
2 laps
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
Entry: Online: (£13.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sun 10/05/15 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 2 laps
Entry: Online: (£10.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
2 laps
U13 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:04 Non-Ranking None N/A 1 laps
Entry: Online: (£8.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 10/05/15 – 10:04
Non-Ranking, None | N/A
1 laps
U13 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:04 Non-Ranking None N/A 1 laps
Entry: Online: (£8.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 10/05/15 – 10:04
Non-Ranking, None | N/A
1 laps
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps
Entry: Online: (£28.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£28.00), On Day: (£33.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 4 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
4 laps
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
3 laps
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 3 laps
Entry: Online: (£20.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
3 laps
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 3 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
3 laps
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
3 laps
Open Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:00 Non-Ranking None N/A 2 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
2 laps
Beginners Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:02 Non-Ranking None N/A 2 laps
Entry: Online: (£18.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£18.00), On Day: (£23.00)
Sun 10/05/15 – 11:02
Non-Ranking, None | N/A
2 laps
Beginners Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 11:04 Non-Ranking None N/A 1 laps
Entry: Online: (£18.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£18.00), On Day: (£23.00)
Sun 10/05/15 – 11:04
Non-Ranking, None | N/A
1 laps
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 5 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
5 laps
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:32 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 4 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 12:32
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
4 laps
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:34 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 12:34
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
3 laps
Open Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:36 Non-Ranking None N/A 3 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 12:36
Non-Ranking, None | N/A
3 laps
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 6 laps
Entry: Online: (£28.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£28.00), On Day: (£33.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
6 laps
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps
Entry: Online: (£24.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£24.00), On Day: (£29.00)
Sun 10/05/15 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps
Entry: Online: (£20.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:06 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), Postal: (£22.00), On Day: (£27.00)
Sun 10/05/15 – 14:06
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
4 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk