Thanet RC Oktoberfest Circuit Races (Cyclopark)

Closed Circuit , Gravesend – Sunday, 04 Oct 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

369914

Start Date:

Sun, 4th Oct 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Wed, 30th Sep 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jess Morgan NLTCBMBC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sarah Henderson VC Londres Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Sebastian Lewis Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Keith Hamilton Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Daniel Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Clark Finished 3rd 1

10. Robert Clark -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Alex Dack Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Mil Wills Finished 0

8. Mil Wills -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Albert Hacker Greenwich BMX Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Luke Hart Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Dack Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Stanley Rose Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Charlie Hart Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Freya Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Hill Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jude Ackland-Patel London Baroudeurs Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Toby Yemm Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Keelan Purser St Ives CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Finn Dunton Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Baker Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Bill Demuth VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reuben Edwards Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Polly Burge Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophia Netherclift Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Toby Hammond Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hayden Cassidy VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Mansell-Rowe Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Seán Purser St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kyle Tomkins Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Zachary Stucke Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Tom Rufford Finished A 0

13. Tom Rufford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Calvin Hooper Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Lane Cox Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ewan Muir Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alexander Ashman Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Martin Woolwich CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 15:00 Women Only Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Sun 04/10/15 – 15:00
Women Only, Band 5
32km / 20 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 16:10 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 04/10/15 – 16:10

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 12:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sun 04/10/15 – 12:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 12:15 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 04/10/15 – 12:15
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 12:40 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 04/10/15 – 12:40
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 13:15 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 04/10/15 – 13:15
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 14:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 04/10/15 – 14:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

369914

Start Date:

Sun, 4th Oct 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Wed, 30th Sep 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jess Morgan NLTCBMBC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sarah Henderson VC Londres Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Sebastian Lewis Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Keith Hamilton Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Daniel Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Clark Finished 3rd 1

10. Robert Clark -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Alex Dack Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Mil Wills Finished 0

8. Mil Wills -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Albert Hacker Greenwich BMX Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Luke Hart Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Dack Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Stanley Rose Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Charlie Hart Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Freya Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Hill Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jude Ackland-Patel London Baroudeurs Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Toby Yemm Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Keelan Purser St Ives CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Finn Dunton Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Baker Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Bill Demuth VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reuben Edwards Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Polly Burge Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophia Netherclift Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Toby Hammond Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hayden Cassidy VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Mansell-Rowe Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Seán Purser St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kyle Tomkins Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Zachary Stucke Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Tom Rufford Finished A 0

13. Tom Rufford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Calvin Hooper Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Lane Cox Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ewan Muir Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alexander Ashman Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Martin Woolwich CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 15:00 Women Only Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Sun 04/10/15 – 15:00
Women Only, Band 5
32km / 20 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 16:10 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 04/10/15 – 16:10

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 12:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sun 04/10/15 – 12:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 12:15 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 04/10/15 – 12:15
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 12:40 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 04/10/15 – 12:40
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 13:15 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 04/10/15 – 13:15
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 14:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 04/10/15 – 14:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/10/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 04/10/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk