East Kilbride Road Club Kames Klassic 2015

Closed Circuit , Muirkirk – Saturday, 18 Apr 2015

Event Summary

Event Overview

Youth Circuit Race part of WoSCA Youth series 2015

Event Details

Event URN:

369352

Start Date:

Sat, 18th Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Kames Motorsport Complex, Furnace Road, Muirkirk, East Ayrshire, KA18 3QQ
View map

Entry close date

Thu, 23rd Apr 2015

Results

Confirmed Results

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anna Birrell Carnegie Cyclones Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Melanie Rowe Ythan CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Struan Shaw Royal Albert CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Neal Mc Shane Royal Albert CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Sandy Fraser Glasgow Riderz Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Finlay Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Leon Cent Finished 0

7. Leon Cent -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kate Johnston East Kilbride Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Eva Nobile East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rebeka Cent Finished 0

5. Rebeka Cent -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Naomi McCabe East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Ythan CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Dunn East Kilbride Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Aidan Dallas East Kilbride Road Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Rhys Edwards Edinburgh RC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eva Young Royal Albert CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eilidh Shaw Royal Albert CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Aoibhinn McConville East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fraser Gault Ythan CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ross Birrell Carnegie Cyclones Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Finn McHenry Paisley Velo Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Kristofer Bryce Glasgow Glenmarnock Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lewis Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Gordon Johnston East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Stuart Dallas East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Calum Fleming Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Beth Wilson Glasgow Riderz Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Daryl Jay Welsh Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Leadbitter East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Crawley East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lewis McKay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Mackenzie Stewart East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Euan Chalmers Glasgow Glenmarnock Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Scott Moffat Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Jack Nobile East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Fiona Thomson Stewartry Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Nia Struthers East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander MacRae Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Johnston Team Thomsons Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Ashley Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Martin Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Adam Hazle Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Running Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Blake Welsh East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Sloan Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Devlin West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sean Dupree East Kilbride Road Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Claire Howieson Pedal Power RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Parking for 400 cars. Event venue in Muirkirk, East Ayrshire. Online entries given preference

The Races

U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 10:00 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 10:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 10:15
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 10:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 10:35
Youth Only, Youth
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 11:00 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 11:00
Youth Only, Youth
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 11:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 11:30
Youth Only, Youth
30 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 11:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 11:30
Women Only, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Overview

Youth Circuit Race part of WoSCA Youth series 2015

Event Details

Event URN:

369352

Start Date:

Sat, 18th Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Kames Motorsport Complex, Furnace Road, Muirkirk, East Ayrshire, KA18 3QQ
View map

Entry close date

Thu, 23rd Apr 2015

Results

Confirmed Results

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anna Birrell Carnegie Cyclones Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Melanie Rowe Ythan CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Struan Shaw Royal Albert CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Neal Mc Shane Royal Albert CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Sandy Fraser Glasgow Riderz Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Finlay Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Leon Cent Finished 0

7. Leon Cent -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kate Johnston East Kilbride Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Eva Nobile East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rebeka Cent Finished 0

5. Rebeka Cent -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Naomi McCabe East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Ythan CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Dunn East Kilbride Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Aidan Dallas East Kilbride Road Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Rhys Edwards Edinburgh RC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eva Young Royal Albert CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eilidh Shaw Royal Albert CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Aoibhinn McConville East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fraser Gault Ythan CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ross Birrell Carnegie Cyclones Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Finn McHenry Paisley Velo Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Kristofer Bryce Glasgow Glenmarnock Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lewis Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Gordon Johnston East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Stuart Dallas East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Calum Fleming Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Beth Wilson Glasgow Riderz Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Daryl Jay Welsh Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Leadbitter East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Crawley East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lewis McKay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Mackenzie Stewart East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Euan Chalmers Glasgow Glenmarnock Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Scott Moffat Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Jack Nobile East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Fiona Thomson Stewartry Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Nia Struthers East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander MacRae Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Johnston Team Thomsons Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Ashley Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Martin Stewartry Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Adam Hazle Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Running Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Blake Welsh East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Sloan Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Devlin West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sean Dupree East Kilbride Road Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Claire Howieson Pedal Power RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Parking for 400 cars. Event venue in Muirkirk, East Ayrshire. Online entries given preference

The Races

U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 10:00 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 10:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 10:15
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 10:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 10:35
Youth Only, Youth
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 11:00 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 11:00
Youth Only, Youth
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 11:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 11:30
Youth Only, Youth
30 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/04/15 11:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 18/04/15 – 11:30
Women Only, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk