Bournemouth GP

Track , Bournemouth – Saturday, 02 May 2015

Event Summary

Event Overview

We are pleased to announce the Bouremouth Jubilee Wheelers open track event for 2015. The Bournemouth Cycle Centre boasts a large 250m Asphalt track with onsite facitilities.

LINK TO WEBSITE

http://www.bjw.org.uk/bournemouth-grand-prix/

Event Details

Event URN:

369270

Start Date:

Sat, 2nd May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP

View map

Entry close date

Sat, 18th Apr 2015

Results

Confirmed Results

Men A

Position Name Club name Rider status Category Points
Men A - Results
1.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harrison Fielding Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Callaghan Gloucester City Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Samuel Wadsley Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joseph Andrews Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adrian Clode Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men B

Position Name Club name Rider status Category Points
Men B - Results
1.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Conal Low-Grier Poole Wheelers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Edward Rollitt Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Evans I-Team Cyclists' Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Cliff Free Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Cox Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Kimber Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Edmunds Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Chloe Jones Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Saran Mullen Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Long Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Challen Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joel Hawkins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Harry Dridge Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
3.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Challen Solent Pirates Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
8.  Ben Nicholls Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Daisy Pattinson Solent Pirates Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

This event requires all riders to have a BC race licence had regular race experiance on the track. Preference will be given to regular track racers!

The Races

Men A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 02/05/15 – 10:00
Regional C+, Band 5
Female GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 02/05/15 – 10:00
Regional C+, Band 5
Youths GP U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/05/15 – 10:00

Event Summary

Event Overview

We are pleased to announce the Bouremouth Jubilee Wheelers open track event for 2015. The Bournemouth Cycle Centre boasts a large 250m Asphalt track with onsite facitilities.

LINK TO WEBSITE

http://www.bjw.org.uk/bournemouth-grand-prix/

Event Details

Event URN:

369270

Start Date:

Sat, 2nd May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP

View map

Entry close date

Sat, 18th Apr 2015

Results

Confirmed Results

Men A

Position Name Club name Rider status Category Points
Men A - Results
1.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harrison Fielding Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Callaghan Gloucester City Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Samuel Wadsley Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joseph Andrews Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adrian Clode Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men B

Position Name Club name Rider status Category Points
Men B - Results
1.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Conal Low-Grier Poole Wheelers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Edward Rollitt Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Evans I-Team Cyclists' Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Cliff Free Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Cox Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Kimber Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Edmunds Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Chloe Jones Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Saran Mullen Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Long Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Challen Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joel Hawkins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Harry Dridge Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
3.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Challen Solent Pirates Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
7.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
8.  Ben Nicholls Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Daisy Pattinson Solent Pirates Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

This event requires all riders to have a BC race licence had regular race experiance on the track. Preference will be given to regular track racers!

The Races

Men A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Men B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 02/05/15 – 10:00
Regional C+, Band 5
Female GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 02/05/15 – 10:00
Regional C+, Band 5
Youths GP U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/05/15 – 10:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk